Niedziela, 5 maja 2024r.

Imieniny: Ireny, Waldemara

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Dobrze być nad morzem jesienią

Zdrowie

Dobrze być nad morzem jesienią

Foto: scie24

To, że morze jest niezwykle popularną destynacją turystyczną latem, wiemy bardzo dobrze. Każdego sezonu przekonujemy się o tym na własnej skórze. Warto jednak wiedzieć, że urlop nad morzem niezwykle korzystnie wpływa na nas zwłaszcza jesienią. Mamy szczęście, że możemy mieszkać w tak korzystnym klimacie.

Morze i klimat nadmorski maja bardzo dobry wpływ na nasz organizm. Zacznijmy od morskich kąpieli, które wprawdzie o tej porze roku są uprawiane tylko przez zahartowanych morsów. Woda w Bałtyku posiada wiele cennych minerałów. Takie kąpiele przyczyniają się do poprawy nawilżenia skóry oraz jej ukrwienia. Dobrze wpływają również na osoby walczące ze zbędnymi kilogramami – dzięki niższej temperaturze zwiększona jest przemiana materii w naszym organizmie i zwyczajnie szybciej spalamy tłuszcz! Należy pamiętać jednak, że po morskich kąpielach nie powinniśmy od razu biernie wysychać na ręczniku – wcześniej należy się opłukać, ponieważ pozostała na skórze sól może ją przesuszyć.

Na kąpiele możemy pozwolić sobie latem, ale właśnie teraz - jesienią, a później zimą możemy do woli spacerować po plaży. Raz że pozwala nam na to pusta plaża, a dwa – to jest po prostu bardzo zdrowe! Podczas takich spacerów wdychamy cząsteczki morskiej wody, które nawilżają nasze drogi oddechowe, drogocenny jod, brom, wapno i magnez, które bardzo dobre wpływa na pracę serca. Powietrze jest wilgotne, a silniejszy wiatr wpływa na poprawę wydajności płuc. Okazuje się, że spacery nad morzem jesienią pomagają nam się zrelaksować, oczyszczają nasze drogi oddechowe, poprawiają nasze samopoczucie i oczywiście kondycję!

Klimat nadmorski sprzyja również alergikom. Od morza nie dostają nic więcej jak czyste, pozbawione wszelkich zanieczyszczeń powietrze. Dobra alternatywą dla alergików jest pobyt nad morzem w okresie, gdy są najbardziej narażeni na działanie pyłków. Oznacza to dla nich oddychanie czystym powietrzem oraz oczyszczenie i dotlenienie organizmu. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o drogocennym wpływie jodu, zwłaszcza dla osób, które maja problemy z niedoczynnością tarczycy oraz dla kobiet w ciąży, które w tym okresie tego pierwiastka szczególnie potrzebują. Co ciekawe – jego największe stężenie występuje po sztormie.

Kolejnym plusem tego klimatu jest poprawa odporności organizmu. Następuje to na skutek wahań temperatur, silniejszych podmuchów powietrza, specyficznego, rześkiego powietrza. O swoich doświadczeniach w tej dziedzinie opowiadała nasza czytelniczka, która zaraz po przeprowadzce do Świnoujścia na skutek zmiany klimatu się rozchorowała – jej organizm nie był przygotowany na taką zmianę. Teraz nie ma żadnych problemów ze zdrowiem i nie imają się jej żadne przeziębienia.

Musimy jednak pamiętać, że nadmorski klimat nie służy wszystkim. Nie jest wskazany dla osób zmagających się z niedociśnieniem, chorobą wieńcową, nadczynnością tarczycy oraz przy nowotworach, gdzie należy unikać klimatu, który charakteryzuje się dużą zmiennością. W pozostałych przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać nie tylko z nadmorskiego wypoczynku, ale przede wszystkim ze wspaniałego klimatu. A to przede wszystkim jesienią!

Autor: mp
comments powered by Disqus