Czwartek, 22 lutego 2024r.

Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Przy wyspie Uznam pojawił się wieloryb

Niecodzienna wizyta 5-metrowego ssaka

Przy wyspie Uznam pojawił się wieloryb

Foto: pixabay.com

W południowo - zachodniej części wyspy Uznam żeglarze dwukrotnie zaobserwowali wieloryba. Ssak nie miał płetwy grzbietowej, a to wskazuje na gatunek bardzo rzadko pojawiający się w wodach Bałtyku. 

Około 5-metrowego wieloryba widziano w czwartek oraz piątek w okolicach Zatoki Greifswaldzkiej. - To niezwykłe, że o obie obserwacje jednogłośnie wskazują, że wieloryb nie miał płetwy grzbietowej.  Sugeruje to bardzo rzadkie odkrycie w Bałtyku - podkreśla Michael Dähne, kurator w Niemieckim Muzeum Oceanografii w Stralsundzie. 

Jednak bez dalszych dowodów, szczególnie w postaci zdjęć, można jedynie spekulować odnośnie zaobserwowanego w pobliżu naszej wyspy gatunku. Płetwy grzbietowej nie ma m.in. beluga, czyli waleń biały, narwal czy wieloryb gładkoskóry. 

W morzach i oceanach na całym świecie żyje ponad 80 gatunków wielorybów. Morze Bałtyckie nie jest ich naturalnym środowiskiem. Wizyty ogromnych ssaków morskich są u nas zazwyczaj przypadkowe i bardzo często tragicznie się kończą. Bałtyk jest akwenem prawie całkowicie zamkniętym, dlatego zwierzęta mają problemy z odnalezieniem drogi powrotnej. 

Autor: scie24
comments powered by Disqus