Wtorek, 17 lipca 2018r.

Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Niebawem superksiężyc

Zjawiska

Niebawem superksiężyc

Foto: pixabay.com

Miewacie problemy ze snem podczas pełni księżyca? Jeżeli tak, na noc z niedzieli na poniedziałek przygotujcie sobie inne zajęcia niż sen. Wszystko za sprawą superpełni!

W nocy z 16 na 17 października czeka nas niezwykłe zjawisko - o godzinie 4.22 księżyc w pełni osiągnie najmniejszą odległość od Ziemi. Według badaczy, w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14% większy i świeci do 30% jaśniej niż w apogeum.

Pojawiają się opinie, że Księżyc w tym położeniu może wywoływać szczególnie niszczycielskie  zjawiska, jak fale oceaniczne, trzęsienia ziemi czy wybuchy wulkanów. Na szczęście badacze zjawisk przyrodniczych nie potwierdzają tych teorii.

Szwajcarscy naukowcy potwierdzają natomiast wpływ faz księżyca na jakość naszego snu. Przez trzy lata monitorowali sen 33 ochotników w różnych porach roku. Wyniki pokazały, że w ciągu 3-4 dni sąsiadujących z pełnią księżyca zasypianie zajmowało badanym o 5 minut dłużej, a ich odpoczynek trwał o 20 minut krócej. Dodatkowo odczyty bioelektrycznej czynności mózgu (EEG) związane z głębokim snem spadły o 30%.

Aby sen był mocniejszy, 16 października warto być aktywnym fizycznie. Innym pomysłem może okazać się obserwacja nieba zakończona późną kolacją przy świecach, oczywiście tylko wtedy, jeżeli w poniedziałek nie musicie wstawać bladym świtem do pracy. Cokolwiek wymyślicie, na pewno warto tego wieczora podnieść głowę do góry i spojrzeć na księżyc, choćby tylko po to, aby zobaczyć zjawisko, z którym mamy do czynienia średnio raz w roku.

Autor: red.
comments powered by Disqus