Piątek, 26 kwietnia 2024r.

Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Jutro największa pełnia od 1948 roku

Superksiężyc jeszcze większy niż w ubiegłym miesiącu

Jutro największa pełnia od 1948 roku

Foto: pixabay.cm

Przed październikową pełnią podawaliśmy informację o możliwości zobaczenia Superksiężyca. Niestety panujące wówczas warunki atmosferyczne skutecznie uniemożliwiły obserwację. Okazuje się, że nic straconego. Pełnia przypadająca na 14 listopada będzie jeszcze bardziej spektakularna -  według obliczeń Księżyc będzie o 1328 km bliżej naszego globu niż miesiąc temu.

Naukowcy obliczyli, że 14 listopada odległość geocentryczna od Ziemi do środka Księżyca wyniesie (tylko) 356 536 km, a wielkość jego tarczy osiągnie 0,559 stopni. - W takich warunkach Księżyc wydaje się o 14 procent większy i o 30 procent jaśniejszy niż wtedy, gdy jest najbardziej oddalony od naszej planety - tłumaczy fenomen tego zjawiska astronom Heather Couper.

Tak wielkiego Księżyca nie widzieliśmy od 1948 roku. Tym samym będzie to największa pełnia  w XXI wieku. Po raz kolejny księżyc w takim rozmiarze zobaczymy 25 listopada 2034 roku, dlatego warto tego dnia obserwować niebo.

14 listopada pełnia Księżyca wystąpi w ciągu dnia, dokładnie o godz. 14.52. Jednak Słońce zachodzi teraz wcześniej, więc ciemnym niebem będziemy mogli się cieszyć od godziny 16.15. 

Nazwa "Superksiężyc" została wprowadzona w 1979 roku przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum (punkt orbity okołoziemskiej, który znajduje się najbliżej Ziemi).

Autor: red.
comments powered by Disqus