Sobota, 27 kwietnia 2024r.

Imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Odszkodowanie dla potrąconego pieszego na pasach. Jak uzyskać wysokie świadczenia pieniężne?

Materiał partnera

Odszkodowanie dla potrąconego pieszego na pasach. Jak uzyskać wysokie świadczenia pieniężne?

Foto: red.

Niestety wypadki z udziałem pieszych odbijają piętno na stanie zdrowia poszkodowanych. Przyczyn nieostrożności kierowców jest wiele, a jak pokazują policyjne statystyki piesi nie mogą czuć się bezpiecznie nawet przechodząc na pasach. Prawo umożliwia im jednak dochodzenie szerokiego katalogu roszczeń odszkodowawczych. Jak o nie zawalczyć? O tym powiemy w dalszej części artykułu.

Świadczenie, które zrekompensuje doznaną szkodę

Potrącenie pieszego na pasach to niezwykle traumatyczne zdarzenie obarczone sporymi konsekwencjami. Prawo chroni poszkodowanych pieszych i zdejmuje z nich konieczność udowadniania szkody. Odszkodowanie dla potrąconego jest wypłacane na zasadzie ryzyka. Zgodnie z literą prawa przyjmuje się, że odpowiedzialność za zdarzenie drogowe spoczywa zawsze na kierowcy. Jeśli pieszy był winny zdarzenia to prowadzący samochód ma obowiązek wykazać okoliczności zwalniające go z odpowiedzialności. Ochrona oferowana przez przepisy jest niezwykle komfortowa dla poszkodowanego, nawet gdy przyczynił się w pewnym stopniu do wypadku otrzyma stosowną rekompensatę. Oczywiście, jeśli kierowca i Towarzystwo Ubezpieczeniowe udowodnią, że pieszy jest całkowicie winny zdarzeniu może on stracić prawo do roszczeń. Przypisanie mu odpowiedzialności może się odbyć jedynie na drodze sądowej.

O jakie roszczenia może wystąpić pieszy po wypadku?

Katalog roszczeń jest niezwykle szeroki, wśród najważniejszych świadczeń, o które może wystąpić pieszy wymieniamy:

  • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę fizyczną i psychiczną – w ramach tego roszczenia poszkodowany może uzyskać wysokie środki pieniężne. Zadośćuczynienie ma na celu zrekompensować ból i cierpienie doznane na skutek wypadku.

  • odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu – obejmuje zwrot kosztów poniesionych na zakup leków, rehabilitacji, wizyt u lekarzy specjalistów, dojazdów do placówek medycznych, specjalnej diety

  • zwrot utraconego dochodu – poszkodowany, który w skutek poniesionych obrażeń nie mógł podejmować pracy zarobkowej ma prawo wystąpić o zwrot utraconego wynagrodzenia

  • renta wyrównawcza – pieszy, który po zdarzeniu drogowym boryka się z większymi potrzebami ma prawo do otrzymywania regularnego wyrównania

  • zwrot kosztów przekwalifikowania – kiedy poniesione obrażenia uniemożliwiają kontynuowanie pracy na danym stanowisku, poszkodowany może zażądać zwrotu kosztów przekwalifikowania.

Dochodzenie odszkodowań w praktyce

Poszkodowany pieszy może dochodzić roszczeń samodzielnie lub zdecydować się na pomoc specjalistów. Kancelaria odszkodowawcza pomaga dochodzić wysokich roszczeń odszkodowawczych i wyręcza poszkodowanych w większości czynności prawnych. W celu rozpoczęcia procedury likwidacji szkody należy złożyć do właściwego ubezpieczyciel wniosek wraz z dokumentacją zgromadzoną w sprawie. Towarzystwo Ubezpieczeniowe w ciągu 30 dni musi wydać decyzję o odmowie lub wypłacie odszkodowania. Od postanowienia przysługuje odwołanie w ciągu 14 dni. Jeśli poszkodowany otrzyma niskie świadczenia lub zostanie mu ponowie złożona odmowa musi skierować sprawę na etap postępowania sądowego. Orzecznictwo w sprawach odszkodowawczych jest niezwykle przychylne, a poszkodowani mogą liczyć na czterokrotnie wyższe odszkodowanie, dzięki decyzji sądu.

Autor: red.
comments powered by Disqus