Wtorek, 23 kwietnia 2024r.

Imieniny: Jerzego, Wojciecha

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Odszkodowanie i zadośćuczynienie- jakie roszczenia przysługują z OC sprawcy wypadku?

Materiał partnera

Odszkodowanie i zadośćuczynienie- jakie roszczenia przysługują z OC sprawcy wypadku?

Foto: red.

Prawo chroni poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych umożliwiając im dochodzenie licznych świadczeń odszkodowawczych. Dochodzenie ich jest możliwe w ramach polisy OC sprawcy wypadku. Ubezpieczenie to pokrywa dwa rodzaje roszczeń po wypadkach komunikacyjnych. W poniższym artykule przybliżymy możliwości odszkodowawcze, które przysługują poszkodowanym w zdarzeniach drogowych.

Poznaj różnice pomiędzy świadczeniami odszkodowawczymi

Polisa ubezpieczeniowa OC umożliwia poszkodowanym w wypadkach dochodzenie dwóch rodzai roszczeń po wypadkach komunikacyjnych. Bardzo istotnym świadczeniem jest zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, które ma za zadanie pokrycie szkody jaką poniósł poszkodowany w sferze niematerialnej. Mowa o obrażeniach ciała, doznanym bólu i cierpieniu dotyczących rozstroju zdrowia. Zadośćuczynienie obejmuje rekompensatę pieniężną nie tylko za konkretne obrażenia, ale też negatywne przeżycia psychiczne, które objawiły się stresem, lękiem, traumą. Odszkodowanie to świadczenie, które ma na celu zrekompensowaniu poszkodowanemu doznanego uszczerbku finansowego po wypadku. Dlatego w ramach odszkodowania z OC poszkodowany ma prawo do dochodzenia m. in. zwrotu kosztów leczenia, rehabilitacji diety, przekwalifikowania zawodowego, utraconego dochodu.

Jak ustalana jest wysokość świadczeń po wypadku?

Wysokość odszkodowania jest bardzo prosta do ustalenia, gdyż obejmuje realny zwrot wydatków poniesionych w związku z wypadkiem. Poszkodowany chcący dochodzić ich musi przedstawić dowody potwierdzające dany koszt np. faktury lub rachunki za zakup leków. W przypadku zadośćuczynienie ustalenie odpowiedniej wysokości roszczenia jest już bardziej problematyczne. Nie znajdziemy żadnych wytycznych w przepisach prawa, które określałyby o jakie środki pieniężne powinniśmy się ubiegać. Zadośćuczynienie to próba rekompensaty mają na celu zrekompensowanie negatywnych doznań po feralnym zdarzeniu drogowym. Dlatego ustalając jego wysokość należy brać pod uwagę długość leczenia, ilość i bolesność zabiegów, rokowania na przyszłość, wiek i płeć poszkodowanego.

Jak uzyskać należne odszkodowanie i zadośćuczynienie?

Poszkodowany w celu rozpoczęcia procedury odszkodowawczej zobowiązany jest wystąpić do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego z wnioskiem odszkodowawczym i rzetelnie zgromadzoną dokumentacją. W piśmie tym musimy krok po kroku opisywać przebieg leczenia, samopoczucie poszkodowanego i podpierać się o ile to możliwe dowodami z dokumentacji. Należy we wniosku wskazać wysokość dochodzonych roszczeń w ramach odszkodowania i zadośćuczynienia. Ubezpieczyciel po otrzymaniu dokumentów w ciągu 30 dni wyda decyzję w sprawie. Jeśli poszkodowany nie będzie zgadzał się z jej treścią może wnieść odwołanie w ciągu 14 dni. Na koniec warto podkreślić, że poszkodowany nie musi samodzielnie zmagać się z dochodzeniem odszkodowania. Roszczący może oddać sprawę w ręce doświadczonej kancelarii odszkodowawczej, która wyręczy go w większości czynności prawnych i zadba, by otrzymał odszkodowanie i zadośćuczynienie w odpowiedniej kwocie.

Autor: red.
comments powered by Disqus