Sobota, 27 kwietnia 2024r.

Imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Kolejna odsłona projektu „Ratujemy i uczymy ratować”

Budżet Obywatelski

Kolejna odsłona projektu „Ratujemy i uczymy ratować”

Foto: Organizator

26.05.2017 roku rozpoczął się kursu Sternika Motorowodnego organizowany w ramach projektu „Ratujemy i uczymy ratować” współfinansowanego przez Gminę Miasto Świnoujście z Budżetu Obywatelskiego 2017.

Uczniowie przez kilka godzin w piątek tj. 26.05.2017 uczestniczyli w zajęciach teoretycznych prowadzonych przez Instruktora Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego Krzysztofa Marka Bielenia. Kursanci zajęciach dowiadywali się m.in. o przepisach ruchu, jak zachować się w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu, czy nawet jak zbudowana jest łódź motorowodna. Dodatkowo na podsumowanie wiedzy każdy z kursantów otrzymał podręcznik do dalszej nauki i przygotowania się do egzaminu teoretycznego.

Następnego dnia po zajęciach teoretycznych, na wodzie uczniowie musieli opanować min. manewry łodzią, nauczyć się zwrotów o 180 stopni, 360 stopni, jak i umiejętność podejmowania osoby znajdującej się za burtą oraz dobijanie do nabrzeża i cumowanie. Są to sztandarowe zasady bez znajomości których się nie obędzie.

Nie lada wyzwaniem jest przeszkolenie ponad 30 osób, kiedy każda z osób musi zasiąść za stery, nauczyć się panować nad łodzią motorowodną. Jest to niewątpliwie najtrudniejszy kurs spośród wszystkich, które organizowane są w ramach projektu “Ratujemy i Uczymy Ratować”. Trzeba brać, że kurs kończy się Egzaminem.

- W ramach uprawnień, będą mogli pływać łodzią bez ograniczenia mocy silnika do 2 mil morskich od brzegu, tak więc po zdobyciu tych uprawnień kursanci będą mogli pływać min. skuterem wodnym, dlatego muszą być zachowane wszystkie elementy bezpieczeństwa, a kurs musi zostać przeprowadzony, zgodnie z wytycznymi Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. W tym kursie nie ma żartów - tłumaczy Koordynator projektu Andrzej Stolarek.

Przez cały czerwiec uczniowie będą doskonalić swoje umiejętności praktyczne na wodzie, ale nie przeszkodzi to w tym, aby już w drugiej połowie czerwca został przeprowadzony finał miejski projektu pod roboczą nazwą “Błękitny Patrol” gdzie najlepsze grupy ze szkół spotkają się ze sobą w jednym miejscu by podjąć wspólną rywalizować o miano najlepszej drużyny.

Autor: Andrzej Stolarek
comments powered by Disqus