Piątek, 26 kwietnia 2024r.

Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Nie pozwól na powrót z zagranicy z długami!

Finanse

Nie pozwól na powrót z zagranicy z długami!

Foto: arch.

Niestety, jeszcze część polskich turystów bagatelizuje posiadanie odpowiednio dobranego ubezpieczenia turystycznego. Jedni uważają, że podstawowa polisa turystyczna oferowana im w biurze podróży wystarczy, drudzy myślą, że jakoś im się uda bez ochrony, a pozostali zdają sobie sprawę z konieczności posiadania odpowiedniego zabezpieczenia.

W mediach słyszeliśmy o wielu wypadkach z udziałem polskich podróżników, którzy wracali po wakacyjnych wojażach z długami na koncie. Najczęściej są to potężne wydatki związane z kosztami leczenia oraz ratownictwem na terenie innego kraju.

Ubezpieczenie turystyczne z biura podróży nie wystarczy!

Nagminnie zdarza się, że Polacy wykupują wycieczki wraz z najtańszą opcją ubezpieczenia turystycznego. Biura podróży mają obowiązek ubezpieczyć swoich klientów. Dla touroperatorów to po prostu kolejny koszt, więc ubezpieczenie nie jest najwyższej jakości. Musimy sami zadbać o swoje bezpieczeństwo i wykupić odpowiednio dobrane ubezpieczenie.

Przypomnijmy historię pana Stanisława, który na początku 2016 roku wyjechał na tygodniowe wakacje do Meksyku. Niestety, turysta dostał udaru mózgu, czego wynikiem było podjęcie niezbędnej opieki medycznej. Hospitalizacja, leczenie, transport medyczny – wydatki rosły z minuty na minutę. Za świadczenia medyczne ktoś musiał zapłacić, ponieważ szpital wystawił rachunek za uratowanie życia na około 800 tysięcy PLN.

Pan Stanisław wykupił najtańszą opcję ubezpieczenia w biurze podróży. Nie było więc możliwości, aby ubezpieczenie turystyczne pokryło nawet w 20% rachunek za opiekę medyczną. Turysta będzie musiał sam za nią zapłacić.

Ubezpieczenie w Polsce? Po co to komu?

Możliwe, że będziemy chcieli spędzić wakacje w polskich górach. Pewnie większość turystów pomyśli, że jeśli jesteśmy ubezpieczeni w ramach NFZ, to nie musimy się dodatkowo ubezpieczać. Jest to tylko teoria. W polskie góry powinniśmy wykupić dodatkowo:

  • ubezpieczenie NNW, które pomoże nam finansowo po doznaniu trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci,

  • ubezpieczenie OC, które ochroną obejmuje naszą odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym,

  • ubezpieczenie sprzętu sportowego, jeśli mamy zamiar chodzić lub wspinać się po górach z naszym sprzętem.

Jednak i taka ochrona może nie wystarczyć. Weźmy pod uwagę sytuację 19-latka, który wszedł na Rysy i spadł po słowackiej stronie. Nastolatek planował trzymania się jedynie polskich szlaków w Tatrach, jednak tak się nie stało. Na pomoc wyruszyły polskie i słowackie służby ratownicze. Słowacy znaleźli chłopaka po kilkunastu godzinach oraz przewieźli go do szpitala.

Historia skończyła się rachunkiem za koszty ratownictwa i leczenia, które wyniosły 15 tysięcy EUR. Niestety, młody turysta będzie musiał ponieść konsekwencje tego wypadku, ponieważ nie miał wykupionego ubezpieczenia turystycznego.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

Podczas każdego wyjazdu powinniśmy mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego również nie wystarczy, ponieważ nie obejmuje swoją ochroną wszystkich kosztów leczenia. Jest to jedynie doraźna pomoc w tracie wyjazdu. Więcej znajdziesz o ekuz na www.ubezpieczeniaonline.pl.

Pełnowartościowe ubezpieczenie na wyjazd za granicę z www.ubezpieczeniaonline.pl powinno zawierać kilka usług, m.in.: Ubezpieczenie KL - kosztów leczenia

Jak już wspominaliśmy, podczas podróży jesteś narażony na różnego rodzaju zagrożenia. Ubezpieczenie kosztów leczenia ochrania twoje finanse w razie leczenia się w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem. Ubezpieczyciel zwróci koszty m.in. za badania i zabiegi lekarskie, wizyty u lekarza bądź hospitalizację.

Assistance

W trakcie wyjazdu najpewniej będziemy się posługiwać językiem angielskim. W sytuacji, gdy będziemy potrzebować pomocy możemy np. w Tajlandii nie trafić na osoby, które mówią po angielsku i nie będziemy w stanie zorganizować sobie samemu pomocy. Dzięki usłudze assistance mamy do dyspozycji Centrum Alarmowe, które działa 24h na dobę. W każdej chwili możemy poprosić o zorganizowanie pomocy naszego ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków

Usługa NNW to nic innego jak ochrona naszych lub naszych najbliższych finansów w razie następstwa nieszczęśliwych wypadków. Jeśli doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu (całkowitego lub częściowego) lub umrzemy w trakcie podróży, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci należne świadczenia finansowe.

Ubezpieczenie od kosztów ratownictwa i poszukiwań

Powyższa usługa często jest już wliczona w zakres ubezpieczenia KL. Ubezpieczyciel pokryje koszty związane z ratownictwem i poszukiwaniami prowadzonymi przez wyspecjalizowane służby ratownictwa danego kraju. Jeśli takiej polisy turystycznej nie będziemy posiadać, po akcji ratowniczej będziemy musieli opłacić potężny rachunek za udzieloną pomoc.

Ubezpieczenie OC – odpowiedzialności cywilnej

OC ochrania nasze finanse w razie wyrządzenia przez nas szkody na osobie lub szkody rzeczowej osobom trzecim. Ubezpieczyciel podejmie się wypłacenia świadczenia, jeśli zostaniemy zobowiązani zapłacić osobie poszkodowanej odszkodowanie.

Ubezpieczenie bagażu podróżnego

W trakcie transferów istnieje możliwość zniszczenia, uszkodzenia lub utraty naszego mienia. Podróżując po świecie nierozsądnie jest nie posiadać tego typu ubezpieczenia w swojej polisie. Koszty związane z wyżej wymienionymi sytuacjami, pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym się ubezpieczyliśmy.

Posiadanie ubezpieczenia turystycznego stanowić powinno nieodłączną część każdego wyjazdu. Koszt ubezpieczenia zaczyna się od kilku złotych za dzień, więc każdy może sobie na ten mały wydatek pozwolić, który daje nam gwarancję, że w razie wypadku nasz budżet nie ucierpi.

Autor: red.
comments powered by Disqus