Czwartek, 19 lipca 2018r.

Imieniny: Wincentego, Wodzisława, Marcina

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Występujesz o odszkodowanie z OC sprawcy? Uważaj na takie praktyki!

Materiał partnera

Występujesz o odszkodowanie z OC sprawcy? Uważaj na takie praktyki!

Foto: arch.

W przypadku kolizji, w której ktoś inny jest sprawcą sposób postępowania jest bardzo prosty. Najpierw zgłaszamy szkodę ubezpieczycielowi winowajcy, który sporządza kosztorys napraw i na tej podstawie wypłaca odszkodowanie. Niestety, firmy ubezpieczeniowe często stosują praktyki uderzające w dobro poszkodowanych.

Do kogo należy zgłosić szkodę z OC sprawcy i jakie dane podać?

W tej sytuacji należy zgłosić się do firmy, w której ma ubezpieczenie sprawca wypadku. Pierwszy kontakt jest zazwyczaj telefoniczny, ale w większości miejsc szkodę można również zgłosić przez internet. Część firm oferuje ubezpieczenie OC z bezpośrednią likwidacją szkód. Jeżeli mamy ubezpieczenie w jednej z nich, możemy zgłosić się do swojego zakładu ubezpieczeń, a oni rozliczą się z firmą, w której sprawca ma ubezpieczenie.

Do zgłoszenia o odszkodowanie z OC sprawcy będą potrzebne jak jego imię, nazwisko, PESEL, numer polisy ubezpieczeniowej, numery rejestracyjne i marki obydwu samochodów, a także data i okoliczności zdarzenia. Dlatego istotne jest spisanie wszystkich danych winowajcy. Jeżeli jest on trzeźwy i przyznaje się do winy nie musimy wzywać drogówki, wystarczy spisanie oświadczenia sprawcy. W przypadku, gdy wina jest niejednoznaczna lub wersje kierowców się różnią, wówczas należy wezwać policję. W takiej sytuacji w zgłoszeniu należy też podać dane jednostki, która pojawiła się na miejscu zdarzenia.

Co może pokryć odszkodowanie z OC sprawcy?

Odszkodowanie z OC sprawcy może pokryć nie tylko naprawę samochodu. Zgodnie z prawem osoba, która wyrządziła szkody jest odpowiedzialna za pokrycie kosztów naprawy, a także zrekompensowania innych strat oraz kosztów poniesionych w związku z tym zdarzeniem. Dlatego możemy się domagać zwrotu kosztów za pojazd zastępczy oraz holowanie, a także za wydanie notatki policyjnej, wykonanie obowiązkowego badania technicznego oraz wyrównanie utraty wartości handlowej pojazdu. Jeżeli w wyniku zdarzenia zniszczeniu uległy przedmioty znajdujące się w samochodzie również za nie możemy domagać się odszkodowania. Nie dotyczy to jednak gotówki, biżuterii, dokumentów, papierów wartościowych oraz różnych zbiorów np. filatelistycznych.

Jak sprawdzić czy dostaliśmy pełne odszkodowanie z OC sprawcy?

Firmy ubezpieczeniowe często próbują nas oszukać, ale możemy sprawdzić, czy dostaliśmy pełne odszkodowanie. Na początku powinniśmy wystąpić o przesłanie kopii wszystkich dokumentów dotyczących szkody. Powinny się tam znaleźć protokół z oględzin samochodu oraz zdjęcia, wycena wartości pojazdu sprzed wypadku, kosztorys naprawy oraz decyzja o wypłacie odszkodowania. Po otrzymaniu dokumentów powinniśmy dokonać analizy kosztorysu, wystarczy sprawdzić kilka podstawowych pozycji, aby dowiedzieć się, czy ubezpieczyciel nas nie oszukał. Jeżeli pojawi się chociaż jedna nieprawidłowość to oznacza, że nie otrzymaliśmy pełnego odszkodowania z OC sprawcy. W tej sytuacji możemy się odwoływać od decyzji ubezpieczyciela. Możemy też skorzystać z pomocy firmy, która pomoże nam dochodzić swoich praw.

Autor: red.