Środa, 17 października 2018r.

Imieniny: Wiktora, Marity, Ignacego

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Stop oszustwom metodą „na funkcjonariusza Policji”

Policja apeluje

Stop oszustwom metodą „na funkcjonariusza Policji”

Foto: scie24

Policjanci apelują: nie wyrzucajcie swoich pieniędzy do kosza na śmieci, bo tak każe wam rzekomy policjant! Wczoraj w Toruniu tak zrobiły dwie kobiety, które padły ofiarami oszustów. Przestępcy wmawiają, że nasze oszczędności w banku są w niebezpieczeństwie i koniecznie musimy je wypłacić, aby przekazać do zabezpieczenia policjantowi. To kłamstwo nie dajmy się zwieść!

W czwartek (31.08.17) toruńscy policjanci przyjęli dwa zawiadomienia od kobiet, które padły ofiarami oszustów na toruńskim Rubinkowie. Przestępcy działali tą samą metodą. Rozmówcą w pierwszym przypadku była kobieta, która przedstawiała się jako policjantka. Wmawiała rozmówczyni, że bierze udział w akcji policyjnej związanej z zatrzymaniem oszustów wyłudzających dane osobowe i oszczędności. Nakazała swojej ofierze potwierdzenie danych wybijając na swoim telefonie stacjonarnym nr 997. Później poprosiła o podanie telefonu komórkowego i żeby dla własnego bezpieczeństwa wypłaciła pieniądze z konta, po czym przekazała je do czasu zakończenia akcji. Rozmówczyni instruowała pokrzywdzoną jak ma zachować się w banku i do jakich koszy na śmieci na toruńskiej Starówce ma wrzucić pieniądze. Kobieta to uczyniła tracąc oszczędności.

W drugim przypadku było identycznie. Tym razem całą akcję miał prowadzić rzekomy policjant. Zadzwonił na telefon stacjonarny i mówił, żeby kobieta nie rozłączając się z nim potwierdziła jego identyfikator dzwoniąc na numer 997. Ta nie tracąc połączenia z oszustem wbiła nakazany numer i głos w słuchawce potwierdził, że taki „policjant” pracuje w toruńskiej jednostce. Tym razem również kobieta i zastosowała się do poleceń oszustów i wrzuciła kopertę z pieniędzmi do kosza na śmieci przy innej ulicy, ale też na Starym Mieście. Ona również straciła długo odkładane pieniądze.

Oszuści wyłudzający pieniądze od Seniorów są w dalszym ciągu bardzo aktywni. Na swoje ofiary wybierają przypadkowe osoby i wykorzystując wiek oraz łatwowierność osób starszych okradają ich z oszczędności całego życia. Oszuści bardzo często podszywają się pod wnuczków, choć coraz częściej pod policjantów.

Podczas rozmowy telefonicznej domniemany policjant informuje Seniora, że prowadzona jest operacja policyjna mająca na celu zatrzymanie osób okradających osoby starsze dlatego też, należy postępować zgodnie z przekazanymi przez telefon instrukcjami. Podczas rozmów Senior jest informowany, że gotówka, którą ma na koncie jest zagrożona i może zostać skradziona, więc na czas prowadzonych działań należy ją wypłacić i przekazać policjantowi, który po nią się zgłosi lub też pozostawić w miejscu wskazanym np. koszu na śmieci na ulicy.
Niestety w dalszym ciągu zdarzają się przypadki, że osoby starsze, w dobrej wierze, chcąc pomóc rzekomym policjantom w prowadzonej akcji tracą oszczędności całego życia.  

Funkcjonariusze apelują do mieszkańców o czujność. Jednocześnie podkreślają, że policjanci nigdy nie zwracają się o tego typu pomoc do obywateli, nie zwracają się także o przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy, które będą wykorzystane podczas prowadzonych działań.

W przypadku odebrania jakiegokolwiek telefonu z prośbą o współpracę z Policją w tego typu sprawach oraz prośbach o przekazanie pieniędzy należy niezwłocznie informować stróży prawa pod dostępnymi numerami telefonów 997 i 112.    

Autor: asp. sztab. Beata Olszewska
comments powered by Disqus