Poniedziałek, 17 grudnia 2018r.

Imieniny: Olimpii, Lazarza, Floriana

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Życie z atopowym zapaleniem skóry

Materiał partnera

Życie z atopowym zapaleniem skóry

Foto: Igor Ovsyannykov

Czym jest atopowe zapalenie skóry i jak się objawia? Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, definiowane jest jako przewlekła oraz nawrotowa dermatoza o zapalnym charakterze. Epigeneza tego schorzenia jest wieloczynnikowa. Nakładają się na nią interakcje genetyczno-immunologiczno-środowiskowe ze współistniejącym defektem bariery naskórka.

Podstawowym objawem atopowego zapalenia skóry jest uporczywy świąd, któremu towarzyszą zapalne zmiany skórne w formie wyprysku. Występująca wysypka ma postać grudek i/lub pęcherzyków, które wskutek wtórnych nadkażeń bakteryjnych, grzybiczych i/lub wirusowych powodują uszkodzenia skóry, takie jak nadżerki i przeczosy. Podczas gojenia się powstałych zmian można zaobserwować łuszczenie się oraz przebarwienia skóry. Więcej o atopowym zapaleniu skóry można dowiedzieć w serwisie http://alergiko.pl/.

Epidemiologia AZS

Dane epidemiologiczne wskazują, iż częstość zachorowań na atopowe zapalenie skóry corocznie wzrasta o kilka a nawet kilkanaście procent w stosunku do roku poprzedniego. Szacuje się, że AZS, w zależności od regionu świata, dotyczy od 5 do nawet 20% populacji ludzkiej. Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. Aż 60% wszystkich przypadków zachorowań na AZS ma miejsce w pierwszym roku życia, a 90% z nich przed ukończeniem pięciu lat. W początkowych latach życia częstość występowania tego schorzenia jest identyczna u obu płci, po szóstym roku życia wzrasta zaś u kobiet. Choroba ta wykazuje tendencję do ustępowania wraz z wiekiem.

Życie atopika

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, z którą pacjent zmaga się przez całe życie. Jednakże przebiega ona z okresami zaostrzeń i remisji, które dają szansę na normalne funkcjonowanie. Uporczywe objawy towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry znacząco obniżają jakość życia pacjenta oraz jego rodziny. Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań by poprzez odpowiednie leczenie oraz pielęgnację złagodzić problematyczne symptomy choroby. Istotne znaczenie dla wydłużenia remisji AZS ma zastosowanie właściwej profilaktyki, w tym specjalistycznej odzieży dla atopików.

Odzież dla atopików

Każdy pacjent zmagający się z atopowym zapaleniem skóry zdaje sobie sprawę, jak ważny jest zakup odpowiedniej odzieży. Jako że ubrania mają bezpośredni kontakt ze skórą w łatwy sposób mogą prowadzić do podrażnień, alergii i zaostrzeń choroby. Dlatego ubrania dla alergików nie mogą być wykonana ze sztucznych materiałów, które zawierają szereg alergenów i nie przepuszczają powietrza. Jak można dowiedzieć się z portalu http://alergiko.pl/dodatkowa-ochrona-przed-uczuleniem-czyli-odziez-dla-alergika/ odzież dla alergików musi być zrobiona tylko i wyłącznie z tkanin pochodzenia naturalnego.

Najlepszym wyborem na ubrania dla atopików okazuje się być bawełna organiczna. Jest to bawełna pochodząca w stu procentach z ekologicznych upraw, na których nie stosuje się pestycydów oraz sztucznych nawozów, będących źródłem licznych alergenów. Właściwa odzież, a w szczególności bielizna są istotnym aspektem wspomagającym poprawę stanu klinicznego przy atopowym zapaleniu skóry.

Autor: red.
comments powered by Disqus