Niedziela, 26 maja 2019r.

Imieniny: Filipa, Pauliny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Kantor internetowy kontra kantor tradycyjny – gdzie bardziej opłaca się wymienić walutę?

Finanse

Kantor internetowy kontra kantor tradycyjny – gdzie bardziej opłaca się wymienić walutę?

Foto: arch.

Wielu z nas staje przed wyborem – gdzie wymienić walutę? Czy wybrać bank, kantor stacjonarny, może internetowy? Wyjeżdżamy na wakacje poza Polskę, pracujemy tam, robimy zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. To naturalne, że nie chcemy tracić na wymianie walut i szukamy najkorzystniejszego rozwiązania. Różnice w kursach bywają bowiem spore. Przy jednorazowej wymianie niewielkiej ilości pieniędzy być może tego nie odczujemy, jednak przy dużych sumach lub częstych transakcjach, z pewnością dostrzeżemy różnicę.

Kantor stacjonarny

Chcąc znaleźć najlepszą cenę waluty, zwykle przemierzamy miasto w poszukiwaniu odpowiedniego kantoru. Jest to jednak czasochłonne i niezbyt bezpieczne, gdy mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy. Co więcej, spread w jednostkach stacjonarnych jest znacznie wyższy niż w internetowych. Wymiana będzie więc mniej korzystna od tej, której dokonamy w sieci. Poza tym, po wymianie otrzymujemy walutę w formie gotówki, co nie zawsze okazuje się dla nas dobrym wyjściem.

Bank

Wymiana pieniędzy w banku z pewnością należy do transakcji bezpiecznych. Czy jednak jest dla nas korzystna? Banki stosują własne, sztywne tabele wymiany. Nie ma możliwości negocjacji ceny kursu. Bankowe spready są bardzo wysokie, a ich różnica w stosunku do kantorów internetowych może sięgać nawet kilkudziesięciu groszy. Na takiej wymianie tracimy więc sporo pieniędzy. Co zyskujemy? W przeciwieństwie do kantorów stacjonarnych mamy pewność, że nie otrzymamy fałszywych banknotów.

Kantory online

Kantory internetowe korzystają z tych samych systemów zabezpieczeń, które znamy z bankowych serwisów transakcyjnych. Nie musimy więc obawiać się o bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Przeprowadzamy transakcje w czasie, który nam odpowiada, w zaciszu własnego domu. Mamy ponadto możliwość negocjacji ceny kursów. Spready mogą być znacznie niższe, więc wymiana jest dla nas korzystna. Najlepszym przykładem jednostki oferującej korzystne spready jest kantor internetowy - kantoronline.pl. By wymienić pieniądz, e wystarczy posiadać konto walutowe w banku.

Co wybrać?

Zanim zdecydujemy, gdzie wymienimy walutę, porównajmy najpierw jej ceny. Z pewnością najkorzystniejsza okaże się transakcja w kantorze online. Przy spłacie kredytów walutowych, wymianie zagranicznych dochodów, czy większych kwot, oszczędności potrafią być naprawdę spore.

Więcej informacji na ten temat, przydatnych zwłaszcza dla osób pracujących poza granicami Polski znaleźć można w artykule: Pracujesz za granicą? Oszczędzaj na wymianie walut.

Z pewnością warto rozsądnie i korzystnie wymieniać waluty, a oszczędności przeznaczyć na inne cele.

Autor: red.
comments powered by Disqus