Czwartek, 21 marca 2019r.

Imieniny: Lubomira, Benedykta

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Harcerskie Zawody Sportowe na Dzień Myśli Braterskiej

Wydarzenia

Harcerskie Zawody Sportowe na Dzień Myśli Braterskiej

Foto: Wojciech Farkas

Harcerze ZHR i ZHP zorganizowali zawody sportowe z okazji Dnia Myśli Braterskiej (22.02). Zawody odbyły się pomiędzy szczepem „GNIAZDO” ZHP a szczepem „Słowianie” ZHR w dniu 24 lutego 2018 r. w Hali Sportowej im. A. Grubby przy szkole Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach.

Nasze reprezentacje spotkały już na miejscu i odbyły grę, która umożliwa nam poznanie w minimalnym stopniu miasta. Po dwóch godzinach, wrócilismy na dworzec PKP i wyruszyliśmy do Szkoły, gdzie odbył się mecz. Gdy przyszliśmy na miejsce, szybko przebraliśmy się w stroje sportowe. Wychodząc spotkaliśmy nasze dzielne zuchenki i zuchy. Po chwili wszyscy byli już gotowi na sali gimnastycznej. Po wytłumaczeniu zasad konkurencji ruszyliśmy na swoje boiska. Zuchy wraz z zuchenkami grały w “zbijaka” gdzie wygrało ZHP. Natomiast harcerki i wędrownicy grali w siatkówkę gdzie wygrał ZHR, a harcerze w piłkę nożną gdzie wygrało ZHP. Na koniec zostały dane dyplomy i związany wspólny krąg. Zabawa była świetna oraz mamy nadzieję, że się powtórzy.

Zawody odbywały się z okazji Dnia Myśli Braterskiej - Dnia 22 lutego każdego roku obchodzone są urodziny założyciela skautingu Sir. Roberta Baden-Powella. Święto to, zwane dniem przyjaźni czy też dniem myśli braterskiej, obfituje w wiele wydarzeń upamiętniających tą datę. Zarówno na świecie i w Polsce, tego dnia harcerze ślą życzenia do przyjaciół, odwiedzają się i spotykają na uroczystych zbiórkach. Zwyczaj ten ma przypominać o braterstwie wszystkich skautów świata, rozumianym jako wzajemna przyjaźń wszystkich młodych ludzi. Braterstwo, służba i praca nad sobą, to podstawowe zasady skautingu.

Równie ważne są też inne rocznice i z ich okazji te zawody - To dla nas olbrzymi zaszczyt, że Senat postanowił ustanowić rok 2018 rokiem harcerstwa. To dla nas naprawdę wielkie wyróżnienie. Nadchodzący rok to dwie bardzo ważne rocznice – 100-lecie powstania Harcerstwa Polskiego oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, mam nadzieję, że uda nam się spotkać wspólnie na harcerskim szlaku - mówią instruktorzy ZHR.

Warto dodać że DMB obchodzone jest i wspomniane przez najwyższe władze RP - Prezydenta i Premiera.

Autor: Wojciech Farkas
comments powered by Disqus