Czwartek, 21 marca 2019r.

Imieniny: Lubomira, Benedykta

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Uwaga kierowcy! Uwaga motocykliści!

Policja apeluje

Uwaga kierowcy! Uwaga motocykliści!

Foto: DaKub / pixabay

Sezon motocyklowy nie rozpoczął się jeszcze na dobre, a już doszło do pierwszych zdarzeń drogowych z udziałem napędzanych silnikiem jednośladów. Wczoraj przy skrzyżowaniu ulicy Wojska Polskiego i Pułaskiego w Świnoujściu kierujący samochodem wymusił pierszeństwo jadącemu motorowerem, w wyniku czego doszło do zderzenia obu pojazdów. Wraz z wiosenną aurą, na drogi będzie wyjeżdżać coraz więcej motocyklistów. Policjanci apelują do kierowców samochodów oraz fanów „dwóch kółek” o wzajemny szacunek, rozwagę i bezpieczną jazdę.

Wraz z nadchodzącą wiosną, coraz więcej osób przesiądzie się z auta na motocykle. Niestety początek sezonu motocyklowego to również okres, gdy często dochodzi do zdarzeń drogowych, niekiedy tragicznych w skutkach, z udziałem kierowców jednośladów, nie zawsze z ich winy. W poniedziałek przy skrzyżowaniu ulicy Wojska Polskiego i Pułaskiego w Świnoujściu kierujący samochodem wymusił pierszeństwo jadącemu motorowerem, w wyniku czego doszło do zderzenia obu pojazdów. Na szczęście 19-letni kierujący nie odniósł żadnych obrażeń. Za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego policjanci zatrzymali 49-letniemu sprawcy zdarzenia prawo jazdy oraz skierują do sądu wniosek o jego ukaranie.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu przypominają wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, ale także o zachowaniu wzajemnego szacunku na drodze.  Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie albo wyjścia z wypadku bez obrażeń.

Motocyklista, podobnie jak rowerzysta czy pieszy, jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, który nie posiada karoserii ochronnej, minimalizującej uszkodzenia ciała w przypadku wypadku drogowego. Kierowcy samochodów osobowych często nie zauważają jednośladów przy zmianie pasa ruchu i niechętnie umożliwiają przejazd na zakorkowanych ulicach, a także wymuszają pierwszeństwo przejazdu.

Apelujemy o ostrożność i rozwagę. Co istotne, apel ten kierujemy nie tylko do motocyklistów, ale do wszystkich korzystających z dróg. Dane statystyczne wskazują bowiem, że około 80% wypadków, w których ofiarami są motocykliści, spowodowanych jest przez innych uczestników ruchu. Życzliwość, uprzejmość, ostrożność – to cechy, które powinny przyświecać wszystkim kierowcom, zarówno motocykli i samochodów. Bądźmy ostrożni, tak aby tegoroczny tragiczny bilans ofiar wśród motocyklistów był zerowy!

Zasady bezpiecznego zachowania dla kierowców samochodów: 
- Myśl o motocyklu jak o człowieku, nie pojeździe
- Rozglądaj się uważnie, szczególnie na skrzyżowaniach, podczas zmiany pasa i skrętów w lewo 
- Zachowaj dystans od motocykla
- Uważaj na motocykle i motorowery wiozące pasażerów
- Udostępnij miejsce na wygodne manewrowanie na boki 
- Pamiętaj: motorowerzyści to często nieletni i niedoświadczeni kierowcy!

Jadąc motocyklem lub skuterem musimy pamiętać o zachowaniu następujących zasad bezpieczeństwa: 
- Dostosuj prędkość do warunków panujących na drogach
- Nie jedź slalomem między pojazdami
- Zawsze zakładaj kask ochronny,
- Pamiętaj o odzieży ochronnej - niedopuszczalna jest jazda w krótkich spodenkach, klapkach i bez kasku,
- Zwracaj uwagę na innych uczestników ruchu drogowego,
- Nie przeceniaj swoich umiejętności, nie ryzykuj na drodze, nawet niegroźna kolizja czy wywrotka grozi utratą zdrowia lub życia

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

Bez względu więc na to, jaki środek transportu wybierzemy, na drodze zawsze powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem. Wszyscy chcemy przecież tego samego - bezpiecznie dojechać do celu. 

Autor: asp. sztab. Beata Olszewska
comments powered by Disqus