Wtorek, 25 czerwca 2019r.

Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Oszustwa „na policjanta” - seniorze uważaj!

Policja apeluje

Oszustwa „na policjanta” - seniorze uważaj!

Foto: Policja

Mimo licznych apeli i opisywanych ku przestrodze przykładów osób pokrzywdzonych przez oszustów działających metodą „na policjanta”, nadal zdarzają się sytuacje, w których seniorzy tracą oszczędności życia. Wczoraj 85- letnia szczecinianka przekazała oszustom 25 tysięcy złotych.

Świadomość seniorów województwa zachodniopomorskiego dotyczących oszustów wyłudzających za pomocą różnych metod pieniędzy od starszych osób jest coraz większa. Seniorzy są czujni i w porę orientują się, że dzwoniąca do nich osoba nie jest tą, za którą się podaje.

Jednak mimo nieustannych apeli Policji o rozwagę i ograniczone zaufanie zdarzają się sytuację, kiedy starsi ludzie przekazują pieniądze oszustom. Wczoraj w godzinach popołudniowych na terenie Szczecina doszło do takiego zdarzenia. Do 85-letniej kobiety zadzwonił na telefon stacjonarny mężczyzna, podający się za policjanta i poinformował seniorkę, że może zostać okradziona. Polecił jej aby zabrała z domu wszystkie oszczędności i wybrała gotówkę z banku, ponieważ jej konto jest zagrożone atakiem hakerów. Rozmówca kontaktował się z 85- latką przez telefon komórkowy. Nieświadoma podstępu szczecinianka, na jednej z ulic miasta przekazała kopertę z pieniędzmi nieznanemu mężczyźnie. Mężczyzna podający się za policjanta instruował ją po kolei, jak ma postępować i komu przekazać gotówkę. W ten sposób seniorka straciła 25 tysięcy złotych.     

Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i ograniczone zaufanie.  

Informujemy, iż policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o wpłacenie pieniędzy. Nie zwracają się też do osób postronnych o pomoc w celu planowanego zatrzymana przestępcy - oszustwa. Jeżeli tylko mamy do czynienia z taką prośbą, telefoniczną czy w kontakcie osobistym, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem.

W takim przypadku natychmiast kontaktujmy się z Policją.

Policjanci przypominają:

  • zawsze kierujmy się zasadą " ograniczonego zaufania",
  • pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję,
  • ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach,
  • zaś przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy - natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji,
  • pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych ! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę.
  • zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia ( najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2- 3 minuty) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer np. na Policję.
Autor: asp. sztab. Beata Olszewska
comments powered by Disqus