Piątek, 22 lutego 2019r.

Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Rok Kobiet Pomorza Zachodniego

Wydarzenia

Rok Kobiet Pomorza Zachodniego

Foto: BIK UM Świnoujście

Trwa akcja Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego pod hasłem „Rok Kobiet Pomorza Zachodniego”. Teraz czas na spotkania z inspirującymi kobietami w powiatach naszego regionu. Czy są takie Panie w naszym mieście? Na pewno. W Świnoujściu, w najbliższy poniedziałek, 7 maja, o godzinie 17.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się dyskusja na ten temat z udziałem między innymi Prezydenta Miasta Janusza Żmurkiewicza oraz gościa specjalnego Manueli Gretkowskiej, znanej pisarki, scenarzystki, felietonistki i działaczki społecznej.

Organizatorzy serdecznie zapraszają na spotkanie, oczywiście… nie tylko panie.

To dalszy ciąg wydarzeń pod hasłem Roku Kobiet Pomorza Zachodniego. Szczegóły poznaliśmy w marcu. Celem akcji jest promowanie aktywności kobiet w sferze publicznej oraz przybliżenie tego, jak na przestrzeni lat zmieniała się rola kobiet, ze szczególnym naciskiem na ich współczesne publiczne i społeczne zaangażowanie. Wcześniej odbywały się projekcje filmów poruszających tematykę kobiecej aktywności. W Szczecinie odbyła się także debata „Polki Nieustająco Walczące – w Stulecie Praw Wyborczych Kobiet”, w której udział wzięły autorki prac o ruchach kobiet, animatorki, aktywistki.

Częścią Roku Kobiet będzie również plebiscyt organizowany przez marszałka województwa, który wyróżni sto lokalnych liderek, najbardziej wpływowych i aktywnych mieszkanek Pomorza Zachodniego. Wszystko to w 100. rocznicę nadania Polkom praw wyborczych.

Manuela Gretkowska (ur. 6 października 1964 w Łodzi) to polska pisarka, felietonistka, scenarzystka filmowa i działaczka społeczna, założycielka polskiej Partii Kobiet. Zwyciężczyni plebiscytu czytelników „Wysokich Obcasów” na Polkę Roku w 2007. Nagrodzona Fenomenem 2006 przez redakcję tygodnika „Przekrój” oraz Elle Style Award 2007 w kategorii: Osoba Publiczna. Nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 2002 r. Pisała felietony m.in. do „Elle”, „Cosmopolitan”, „Wprost”, „Polityki”, „Machiny”, „Cogito”. Jej liczne powieści były tłumaczone na języki: francuski, litewski, rosyjski, serbski, ukraiński, węgierski.

Autor: BIK UM Świnoujście
comments powered by Disqus