Środa, 20 listopada 2019r.

Imieniny: Anatola, Sedzimira, Rafała

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / W jaki sposób zarządzać swoimi domowymi finansami?

Materiał partnera

W jaki sposób zarządzać swoimi domowymi finansami?

Foto: arch.

To pytanie zadaje sobie wiele osób i to niezależnie od swojej sytuacji rodzinnej czy zawodowej. Pieniądze znacznie łatwiej wydać aniżeli zarobić, dlatego też warto nauczyć się nimi dobrze zarządzać. Jeżeli nawyku oszczędzania nie wynieśliśmy z domu, możemy to nadrobić i dobre przyzwyczajenia wdrożyć w dorosłym życiu.

Kwestia pierwsza: oszczędności przelewaj zaraz po wypłacie

Wiele osób popełnia ten błąd i czeka do ostatniego dnia miesiąca, żeby odłożyć trochę pieniędzy na konto oszczędnościowe. To bardzo zgubny nawyk, który sprawia, że są małe szanse, że w danym miesiącu w ogóle coś odłożysz. Jeżeli chcesz zbudować poduszkę bezpieczeństwa na wypadek nieprzewidzianych wydatków, utraty pracy, problemów zdrowotnych czy zdarzeń losowych, musisz dokonywać przelewu określonej kwoty zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia na konto.

Kwestia druga: od razu płać rachunki i faktury

Kolejnym dobrym nawykiem jest płacenie rachunków od razu po tym, gdy je otrzymamy. Wówczas będziemy mieli zapłacone zobowiązania zawsze na czas i nie będziemy obarczeni odsetkami za spóźnienia. Nie doprowadzimy też do sytuacji, w której najpierw wydamy pieniądze, a potem będziemy stali w obliczu konieczności wzięcia pożyczki u rodziny, znajomych czy w banku, aby spłacić inne zobowiązania, na które już nie wystarczyło nam środków.

Kwestia trzecia: rób zakupy raz w tygodniu

Niektórzy już tak mają, że im rzadziej wychodzą na spontaniczne zakupy, tym bardziej racjonalnie wydają pieniądze. Cotygodniowa wizyta w supermarkecie i hurtowe zaopatrzenie się w żywność i chemię do domu zmniejsza ryzyko codziennych pokus oraz emocji związanych ze spontanicznymi zakupami. To dobry sposób na trzymanie comiesięcznych finansów w ryzach.

Kwestia czwarta: uważnie śledz oferty banków

Jeśli przymierzasz się do zakupu mieszkania, skorzystaj z kalkulatora kredytów hipotecznych na www.lowcakredytow.pl. Podobne narzędzia mogą sprawdzić się, jeśli zamierzasz zaciągnąć kredyt na samochód (www.lowcakredytow.pl). Porównując oferty, nie zapomnij wziąć pod uwagę rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO).

Autor: red.
comments powered by Disqus