Czwartek, 18 kwietnia 2024r.

Imieniny: Bogusławy, Apoloniusza

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Zbliża się noc spadających gwiazd

Perseidy 2018

Zbliża się noc spadających gwiazd

Foto: pixabay.com

27 lipca mogliśmy podziwiać całkowite zaćmienie Księżyca, najbliższe czeka nas dopiero w 2123 roku. Jednak to nie koniec astrologicznych obserwacji. W ten weekend czeka nas noc spadających gwiazd. To doskonała okazja na wypowiadanie życzeń i to w masowych ilościach, bo w fazie kulminacyjnej będzie spadało sto gwiazd na godzinę.

Perseidy, bo o nich mowa, to rój meteorów cieszący się sporą popularnością, ponieważ to najjaśniejsze meteory jakie możemy oglądać w Polsce. Występują dokładnie między 17 lipca a 24 sierpnia. Są bardzo aktywne w maksimum osiągając nawet do 100 zdarzeń w ciągu godziny. Tegoroczne maksimum natężenia roju przypada na dobę po nowiu Księżyca i będzie to jedna z najciemniejszych nocy w sierpniu. Niebo najlepiej obserwować od godziny 21:00 w nocy z 12 na 13 sierpnia. Dzień przed i po ich aktywność będzie także większa, jednak będzie to już tylko kilkanaście zjawisk w ciągu godziny. 

Na noc spadających gwiazd nie musimy się szczególnie przygotowywać. Wszystko można zobaczyć gołym okiem, choć dobrze jest kierować wzrok nie w sam radiant roju, lecz kilkanaście stopni od niego. Najwięcej Perseidów zaobserwują ci, którzy uciekną poza miasto. 

Autor: red.
comments powered by Disqus