Niedziela, 29 stycznia 2023r.

Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / ZHR - Konferencja Północno-zachodniej Chorągwi Harcerzy w Świnoujściu

Wydarzenia

ZHR - Konferencja Północno-zachodniej Chorągwi Harcerzy w Świnoujściu

Foto: Organizator

W ostatni weekend w Świnoujściu odbyła się chorągwiana konferencja instruktorska Północno-zachodniej Chorągwi Harcerzy ZHR. Głównym celem konferencji było wspólne wypracowanie propozycji i wskazówek dotyczących pracy po złazie metodycznym Organizacji Harcerzy ZHR i nie tylko.

Instruktorzy rozpoczęli od 20 km wyprawy rowerowej do Niemiec na wzgórze Golm. By poznać Ośrodek Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm (OEiSM) Golm oraz cmentarz wojenny , który znajduje się w bliskim sąsiedztwie z OEiSM Golm oraz przebiegającą granicą obu państw są namacalnym skutkiem II wojny światowej, dzięki czemu wioska Kamminke jest szczególnie odpowiednim miejscem dla spędzenia szkoleniowego projektu o historii. Zapoznanie się z działalnością ośrodka i możliwościami dla ZHR oraz poznanie lokalnej historii.

Następnie cześć z uczestników podjęła próbę Morsowania w Bałtyku, by dalej udać się na Bazar dobrych praktyk. Czyli drużynowy dla drużynowych. Wspólna praca zbiorowa, podczas której drużynowi wykorzystując formę wg swojego uznania (prezentacja, film, działanie, gra, itp.) przestawiali formy aktywujące jego drużynę czy środowisko.

Wieczór filmowy. 30-lecie ZHR film historia ZHR, tam zapoznali się uczestnicy z filmowym dokumentem o dziejach harcerstwa polskiego. Początki odradzającego się po 1989 roku ruchu harcerskiego wspominają w filmie “Źródła ZHR – 25 lat Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej” Krzysztof Kieszek, Aleksandra Kieszek, Sebastian Grochala i Katarzyna Bieroń. Twórca kładzie w filmie wyraźny akcent na niezwykłe znaczenie tradycji skautingu. Filmowy dokument powstał z inicjatywy gdańskiej Fundacji Archiwum Filmowe “Drogi do Niepodległości”. Niedawno, w trakcie porządkowania filmowych nagrań dokonanych przed laty przez Video Studio Gdańsk, natrafiono na zarejestrowane w kwietniu 1989 roku fragmenty obrad kilkuset instruktorów byłego Związku Harcerstwa Polskiego, a po nim dyskusje.

By przejść do Blok warsztatowego – ZHR w szkole.

Chcemy by harcerstwo postrzegane było jako integralny element wychowania, pokażmy co robimy na terenie szkoły. Dobra drużyna działająca w partnerstwie z Dyrekcją szkoły i Gronem Pedagogicznym to skarb!
Rozmowy z dyrektorami liceum, gimnazjum, podstawówki i przedszkola którzy byli instruktorami harcerskimi + warsztat jak załatwia się harcerskie sprawy w szkole

Swój czas i warsztat poświęcił nam Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, który nas też gościł za co serdecznie dziękujemy.

Autor: ZHR Świnoujście
comments powered by Disqus