Niedziela, 16 czerwca 2024r.

Imieniny: Aliny, Benona, Anety

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Szczoteczka soniczna dla dziecka – czy warto w nią zainwestować?

Zdrowie

Szczoteczka soniczna dla dziecka – czy warto w nią zainwestować?

Foto: arch.

Nawyk regularnego szczotkowania zębów wyrabiamy w dziecku już od jego najmłodszych lat. Mycie jamy ustnej zaczynamy od pierwszych tygodni malucha, aby oswoić go z koniecznością dbania o zęby. Delikatne szczotkowanie zębów szczoteczką wprowadzamy natomiast od pierwszego roku życia. Z kolei kilkulatek może dbać o mycie zębów samodzielnie, oczywiście na początku z pomocą rodziców. Dla takich maluchów odpowiednie są już szczoteczki elektryczne, w tym również soniczne, które są niezwykle delikatne. Dzisiaj przyjrzyjmy się szczoteczkom sonicznym dla dzieci.

Szczoteczka soniczna dla dziecka – zasada działania

Działanie szczoteczek sonicznych, w odróżnieniu od elektrycznych, opiera się na emitowaniu pulsacyjnych ruchów emitujących ultradźwięki. W ten sposób bakterie i zanieczyszczenia są usuwane niezwykle delikatnie, bez potrzeby mocnego, mechanicznego ścierania płytki nazębnej. Istotna jest też częstotliwość ruchów. W przypadku szczoteczki sonicznej jest to co najmniej 30 000 ruchów na minutę. Szczoteczką manualną jesteśmy w stanie wykonać co najwyżej 200 ruchów na minutę.

To szczególnie ważne w przypadku kilkulatków, które najczęściej szczotkują zęby nieco niedbale. Problemem może być też czas mycia zębów. Używając szczoteczki manualnej, minimalny czas, zapewniający efektywne usunięcie zanieczyszczeń, to 3 minuty. Szczoteczka soniczna poradzi sobie z tym w 2 minuty i poinformuje dziecko sygnałem dźwiękowym, że szczotkowanie można już zakończyć.

Dlaczego szczoteczka soniczna to dobry wybór?

Czy szczoteczka soniczna to wybór dla każdego dziecka? Niestety, z jej wprowadzeniem najczęściej należy poczekać do skończenia przez malucha 5 lat. 30 tysięcy obrotów na minutę może być zbyt wysoką liczbą dla mniejszego dziecka. W takiej sytuacji lepiej jest wyrabiać dobre nawyki szczotkowania zębów przy użyciu szczoteczki manualnej, a w odpowiednim wieku – zastanowić się nad modelem sonicznym. Dobrze jest też śledzić rynek, na którym coraz częściej pojawiają się ultradelikatne szczoteczki soniczne również dla dzieci poniżej 4 roku życia.

Polecane modele zebraliśmy pod tym adresem: www.neo24.pl/maleagd/higienaiuroda/szczoteczkielektryczne/szczoteczkisoniczne.html.

Jakie są zalety szczoteczki sonicznej dla dziecka?

  • delikatne działanie – szczoteczki soniczne nie podrażniają tak, jak mechaniczne,

  • prosta obsługa – szczoteczkę wystarczy przesuwać wzdłuż linii dziąseł, nie trzeba wykonywać nią, czasem skomplikowanych dla malucha, ruchów wymiatających,

  • bezpieczeństwo – zabezpieczenia w szczoteczkach sonicznych uniemożliwiają zbyt mocne dociskanie ich do powierzchni zębów,

  • timer uczy dobrych nawyków – większość modeli jest zaopatrzona w czasomierz, który pilnuje, by dziecko szczotkowało zęby wystarczająco długo – przez 2 minuty.


I najważniejsze: mycie zębów to zabawa – modele szczoteczek sonicznych dla dzieci oprócz tego, że są kolorowe, to zachęcają maluchy do szczotkowania zębów i pomagają sprawić, że ten codzienny obowiązek staje się przyjemny. Niektóre szczoteczki wyposażono w elementy dźwiękowe, które np. grają melodyjkę po skończonym szczotkowaniu, nagradzając malucha.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami Neo24.pl

Autor: red.
comments powered by Disqus