Czwartek, 22 lutego 2024r.

Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Wydarzyło się 71 lat temu

Dawne Świnoujście

Wydarzyło się 71 lat temu

Foto: Książnica Pomorska

1 maja 1948 roku - ten dzień pamiętać może jeszcze jedynie niespełna trzydziestu żyjących pionierów Świnoujścia. W zasobach Książnicy Pomorskiej zachował się program pierwszomajowej uroczystości sprzed 71 laty, wówczas drugiego najważniejszego święta państwowego po Święcie Odrodzenia (22 lipca), upamiętniającego narodziny Polski Ludowej. 

Jakie atrakcje zapewnił wówczas mieszkańcom Świnoujścia Komitet 1 Majowy? O 9:00 - zbiórka w miejscach pracy. Kilka minut na sprawdzenie obecności i ustawienie się w szyku do przemarszu na półgodzinny wiec na Placu Słowiańskim. 10:30 - pochód ulicami miasta. Rozwiązanie pochodu na ul. Batalionów Chłopskich. Wieczorem zabawa ludowa w sali koncertowo-teatralnej. Mogłoby się wydawać, że tego roku mieszkańcy mieli pecha, bo obowiązkowe święto wypadło w sobotę. Nic bardziej mylnego. W PRL-u obowiązywał 6-dniowy tydzień pracy. Prawo do wolnych sobót wprowadzono dopiero w latach 80-tych XX w.

Obecnie 1 maja jest traktowany bardziej jako przedłużenie majowego weekendu, a uroczystości państwowe przygotowane są głównie z myślą o 3 maja, kiedy to świętujemy uchwalenie pierwszej konstytucji. W 1948 roku był okazją do wyrażenia najważniejszych kwestii politycznych. Dobrze ilustruje to zachowany dokument:

Święto 1 Maja, dzień mobilizacji klasy robotniczej i wszystkich sił demokracji i postępu jest manifestacją międzynarodowej solidarności mas pracujących walczących o pokój, wolność i suwerenność narodów. W bieżącym roku najistotniejszą treścią święta mas pracujących w Polsce jest przygotowanie zjednoczenia P.P.R. i P.P.S. w jedną partię klasy robotniczej. W dniu 1 maja masy Polski Ludowej zadokumentują głęboką solidarność z masami ludowymi wszystkich krajów walczących o wyzwolenie społeczne i narodowe, z bochaterską (sic!) walką ludów Grecji, Hiszpanii, Włoch i Chin. Na terenie Powiatu Wolińskiego Święto 1 Maja obchodzić będziemy w Świnoujściu i Międzyzdrojach. Komitet zwraca się do wszystkich obywateli, by już od 30 Kwietnia od godziny 12 w południe do dnia 2 Maja godzina 21 udekorowali domy flagami oraz ozdobili witryny sklepowe barwami narodowymi.

Dzisiaj w mieście i całym kraju świętujemy 15 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Kto by wtedy pomyślał, że tak się to wszystko potoczy. 

Autor: scie24
comments powered by Disqus