Niedziela, 29 stycznia 2023r.

Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Volvo coraz popularniejsze w Polsce. Zobacz, ile kosztuje OC dla aut tej marki

Finanse

Volvo coraz popularniejsze w Polsce. Zobacz, ile kosztuje OC dla aut tej marki

Foto: arch.

W 2018 roku Polacy zarejestrowali ponad 10 tysięcy modeli marki Volvo. W porównaniu do Skody (prawie 70 tys. sztuk) czy Volkswagena (prawie 60 tys. sztuk) nie jest to wynik imponujący. Dla Volvo jednak rok 2018 był przełomowy, bo oznaczał 15-procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem poprzednim. Wniosek jest jeden: Volvo nie jest popularną marką w Polsce, ale zainteresowanie nią rośnie rok do roku, zwłaszcza wśród klientów premium. Ile zapłacisz za OC swojego Volvo?

OC marek premium

Generalnie polisy OC samochodów z segmentu premium są stosunkowo drogie. Dlaczego? Weźmy za przykład BMW. Przeciętne auto tej marki jest wyposażone w silnik o dużej pojemności, a do tego BMW często jest wybierane przez młodych i niedoświadczonych kierowców. Połączenie prędkości z młodością to w oczach ubezpieczyciela niemal pewna kraksa. Potwierdzają to poniższe statystyki.

OC dla Volvo - poniżej czy powyżej średniej krajowej? 

Wg porównywarki ubezpieczeniowej mubi.pl średnio za OC w Polsce płacimy 779 zł – najniższe stawki przypadają właścicielom Dacii czy Suzuki (ok. 600 zł), a najwięcej płacą miłośnicy BMW – ok. 1000 zł.

Źródło: poradnik ekspertów porównywarki ubezpieczeniowej mubi.pl (https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-volvo/)

Zauważ, że średni koszt OC wynosi właścicieli Volvo jedynie 50 zł więcej niż średnia krajowa. To niewiele, biorąc pod uwagę ceny polis dla innych marek premium: Audi, Lexusa czy wspomnianego już BMW. Dlaczego Volvo tak tanio wypada na tle swoich kolegów?

Najpopularniejszymi modelami marki Volvo są SUV-y, np. XC60, a więc auta z założenia rodzinne i funkcjonalne. Modelowym klientem Volvo może być np. prezes firmy IT, który na co dzień dojeżdża samochodem do pracy, a w weekendy wybiera się z całą rodziną – żoną i dwójką kilkuletnich dzieci – za miasto. Takiego kierowcę ubezpieczyciel może podejrzewać raczej o cechy rozsądku i przewidywania, niż o brawurę oraz brak wyobraźni. I to pomimo wsiadania za kółko auta o mocnym silniku.

Ceny OC dla Volvo spadają

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Mubi przyjrzeli się średnim cenom polis OC kupowanych przez właścicieli Volvo. Oprócz tego, że statystyczny miłośnik tej marki płacił w listopadzie 2019 roku 825 zł za swoją polisę, mubi.pl doszło do jeszcze jednego wniosku – ceny polis dla Volvo spadają miesiąc do miesiąca.

W maju 2019 roku średnia cena OC wynosiła aż 1042 zł, w czerwcu i lipcu – 922 zł, w sierpniu – 865 zł, we wrześniu – 826 zł, w październiku – 805 zł, a w listopadzie – wspomniane już 825 zł.

Ile płacą rekordziści? 

Dobrą wiadomością dla właścicieli Volvo jest to, że ceny polis spadają. Jednak OC oscylujące wokół 800 zł to jeszcze nie najtańsza oferta, jaką ma szansę znaleźć przeciętny miłośnik Volvo. Na przykład w listopadzie 2019 roku 42-letni mieszkaniec Nowej Sarzyny (Volvo V40 Cross Country, brak szkód na koncie) znalazł na mubi.pl OC za 374 zł! Nie był to jedyny taki przypadek:

Jak widzisz, odpowiedni profil kierowcy, czyli np. długi staż za kółkiem, bezszkodowa historia prowadzenia pojazdu czy rejestracja auta w małej miejscowości, pomagają kierowcom obniżyć koszty polisy. 

Inne sposoby na tanie OC

Jak jeszcze możesz wpływać na obniżenie kosztu swojej polisy? O podpowiedź pytamy eksperta ds. cen ubezpieczeń samochodowych z porównywarki OC/AC mubi.pl:

Wyliczając składki, ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele czynników np. wiek i doświadczenie kierowcy czy parametry jego pojazdu. Na wiele z tych czynników nie masz wpływu, dlatego koszt swojej polisy możesz zmniejszyć w inny sposób. Po pierwsze, kupuj ubezpieczenia w pakiecie np. OC+AC+NNW+ASS. Za pakiet polis zapłacisz mniej, niż gdybyś chciał każdą z nich kupować osobno. Po drugie, szukając polisy, korzystaj z porównywarek ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie OC, AC, NNW czy ubezpieczenie Assistance – na mubi.pl ceny od kilkunastu ubezpieczycieli sprawdzisz już w 3 minuty. Co więcej, nie musisz umawiać się z agentem, by kupić polisę – wszystkie formalności załatwisz online, bez wychodzenia z domu.

 

Autor: red.
comments powered by Disqus