Niedziela, 29 stycznia 2023r.

Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Harcerze przekazują życzenia innym skautom i harcerzom

Dzień Myśli Braterskiej

Harcerze przekazują życzenia innym skautom i harcerzom

Lord Baden-Powella i jego żony lady Olave Baden-Powell - założyciele skautingu.

Foto: Wikimedia.org

Składanie życzeń, wysyłanie kartek, uroczyste ogniska – 22 lutego przypada Dzień Myśli Braterskiej, najważniejsze święto harcerzy i skautów z całego świata. Upamiętnia ono urodziny założyciela skautingu, lorda Roberta Baden-Powella i jego żony lady Olave Baden-Powell. Tradycją święta harcerzy stało się też organizowanie zbiórek, poświęconych szerzeniu wiedzy na temat korzeni ruchu i zacieśniających więzi między harcerzami.

W Dniu Myśli Braterskiej w mediach społecznościowych zostaną zaprezentowane kartki z pozdrowieniami, wysłane z okazji tego święta harcerzom i harcerkom w Polsce i skautom z zagranicy. Akcja pisania kart okolicznościowych, wykonywanych własnoręcznie przez zastępy, drużyny albo indywidualnie – to już tradycja w środowisku harcerskim.

Co roku w Dzień Myśli Braterskiej przedstawiciele organizacji harcerskich objętych patronatem Prezydenta RP są gośćmi Pałacu Prezydenckiego. Na takie spotkanie zapraszane są osoby, które w minionym roku zdobyły najwyższy stopień instruktorski w naszej organizacji, czyli stopień harcmistrz. Na te wyjątkowe spotkania 22 lutego do Warszawy zjeżdżają się harcmistrzowie z całej Polski.

Idea ustanowienia Dnia Myśli Braterskiej powstała w 1926 roku podczas IV Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek  w Camp Edith Macy w Stanach Zjednoczonych. Delegatki postanowiły wtedy ustanowić szczególny dzień, w którym ich środowisko będzie świętować międzynarodową przyjaźń w ramach skautingu. Tego dnia skauci mieli składać sobie życzenia i wzajemne podziękowania. Uczestniczki konferencji wybrały 22 lutego, dzień podwójnych urodzin – założyciela skautingu lorda Baden-Powella i jego żony lady Olave Baden-Powell, Naczelnej Skautki Świata.

W Polsce, podczas VII Konferencji Światowej w 1932 roku, pojawił się pomysł, aby w ramach Dnia Myśli Braterskiej skautki złożyły datki, przeznaczone na wspieranie swojego środowiska w innych krajach. Lady Olave Powell wezwała wówczas wszystkie skautki, aby przekazały na ten cel symbolicznego pensa i tak powstał Fundusz Dnia Myśli Braterskiej.

Zbliża się 22 luty, czyli szczególny dzień dla harcerzy i wszystkich skautów na całym świecie. Dzień Myśli Braterskiej uświadamia nam, jak jest nas wielu i że wszyscy jesteśmy dla siebie braćmi, niezależnie od koloru skóry, narodowości czy wieku.

Z tej okazji cały III Szczep Harcerski Słowianie ZHR im. Zawiszy Czarnego chciałaby harcerzom i skautom ze wszystkich zakątków naszej planety życzyć pomyślności w pracy nad sobą, radzenia sobie z największymi wyzwaniami… jak również wielu wspaniałych przygód w tym 2020 roku.

Pozdrawiamy - Czuwaj!
III Szczep Harcerski "Słowianie" ZHR im. Zawiszy Czarnego
przy SP 1, GP 1 w Świnoujściu
slowianie.zhr.pl
facebook.com/slowianie.zhr
twitter.com/SlowianieZHR
youtube.com/user/slowianietv

Autor: III Szczep Harcerski "Słowianie" ZHR im. Zawiszy Czarnego przy SP 1,
comments powered by Disqus