Czwartek, 7 grudnia 2023r.

Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Wiemy w którym mieście żyje się najlepiej! Świnoujście w czołówce!

Ranking portalu RynekPierwotny.pl

Wiemy w którym mieście żyje się najlepiej! Świnoujście w czołówce!

Foto: scie24 / RynekPierwotny.pl

Już czwarty rok z rzędu eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali Ranking warunków mieszkaniowych, uwzględniający ponad dwieście miast i miejscowości, powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Czy w Świnoujściu mieszka się lepiej niż rok wcześniej?

Jak powstaje ranking?

Zasady przygotowywania rankingu warunków mieszkaniowych przez portal RynekPierwotny.pl nie uległy zmianie względem poprzednich lat. Podobnie jak wcześniej, analitycy portalu na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (z końca 2019 roku) wzięli pod uwagę dwa kluczowe wskaźniki: liczbę mieszkań (lokali i domów) przypadającą na 1000 osób i średnią powierzchnię użytkową mieszkań w przeliczeniu na jedną osobę.

Dla tych dwóch wskaźników obliczyli medianę. Cząstkowy wynik każdego z 218 badanych miast ustalono w następujący sposób:

  • pozytywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało plus 10 punktów
  • negatywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało minus 10 punktów

Na koniec eksperci podsumowali wynik dla każdego miasta, który stanowił sumę punktów związanych z nasyceniem mieszkaniami oraz średnim metrażem w przeliczeniu na jedną osobę. Na tej podstawie stworzyli zestawienie miast, w których warunki statystycznie są najlepsze.

W czołówce prawie bez zmian. Świnoujście w TOP 10

Czołówka rankingu, w porównaniu do poprzedniego roku nie zanotowała spektakularnych zmian. W dalszym ciągu na czele rankingu stoi miasto Kołobrzeg, które wzmocniło swoją punktową przewagę nad Wrocławiem i Sopotem. Na uwagę zasługuje Warszawa, która znalazła się po raz kolejny poza podium.

Najlepszą dziesiątkę zamykają największe miasta – Poznań i Łódź, które zostały wyprzedzone przez Piaseczno, Józefów, Świnoujście i Zakopane. Co ciekawe w TOP 10 zabrakło takich miast jak Kraków (11), Gdańsk (13) czy Lublin (29). 

Pewne zmiany są za to widoczne w grupie dziesięciu miast zajmujących ostatnie miejsca rankingowe. Ta grupa ośrodków miejskich wygląda jednak podobnie jak przed rokiem. W większości przypadków są to poprzemysłowe miasta z negatywnymi tendencjami demograficznymi. Deweloperzy nie chcą budować w takich miejscach, a skala działania innych inwestorów mieszkaniowych jest mocno ograniczona.

Świnoujście poprawiło wyniki sprzed roku

Świnoujście, które zajęło dobre szóste miejsce w zestawieniu, w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu zanotowało wzrost liczby mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców (z 512 na 518), co oznacza dalszą stopniową poprawę dostępności lokali w tym mieście. Również w przypadku wielkości powierzchni użytkowej przypadającej na jedną osobę nastąpił nieznaczny wzrost o 0,3 mkw. – 34,7 mkw. Co w dalszym ciągu daje wynik lepszy od Poznania, Łodzi a nawet Warszawy.

RynekPierwotny.pl – największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od ponad 10 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”. Serwis zawiera ponad 70 000 ofert: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.

Nowe mieszkania i domy w Świnoujściu: rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-i-domy-swinoujscie

Autor: RynekPierwotny.pl
comments powered by Disqus