Czwartek, 18 kwietnia 2024r.

Imieniny: Bogusławy, Apoloniusza

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Kropla Życia dla WOŚP

Rozmaitości

Kropla Życia dla WOŚP

Foto: Organizator

Od 2 stycznia do 12 lutego 2021 r. Harcerski Klub Honorowych Dawców Krwi „Kropla Życia” tradycyjnie już organizuje akcję honorowego oddawania krwi pod nazwą „Kropla Życia dla WOŚP”. Serdecznie zapraszamy tych, którzy honorowymi krwiodawcami już są, ale także tych, którzy nigdy dotąd krwi nie oddawali – zwłaszcza młodzież szkół średnich.

W tym roku dar krwi jest szczególnie cenny. Dla wszystkich, którzy w czasie trwania akcji oddadzą krew przewidziano imienne podziękowania.  Po zakończeniu akcji organizowanej w ramach 29 Finału WOŚP, w stacji krwiodawstwa odbędzie się losowanie podarunków ufundowanych dla ośmiu osób – tradycyjnie już dla trzech kobiet, trzech mężczyzn i dwojga najmłodszych krwiodawców. Pamiętajmy – oddana przez nas krew uratuje czyjeś życie lub zdrowie! 

KTO MOŻE ODDAĆ KREW:- osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą min. 50 kilogramów;- osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano tatuażu czy piercingu- osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii); - osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią lub jej składnikami. 

Szczegóły związane z listą wykluczeń do oddania krwi znajdziecie tutaj: krwiodawcy.org/dyskwalifikacje KRWIODAWCA MOŻE UZYSKAĆ BEZPŁATNIE WYNIKI BADAŃ LABORATORYJNYCH:- oznaczenie grupy krwi w układzie A B 0 i Rh- pełnej morfologii krwi- aktywności aminotransferazy alaninowej - ALAT- znaczników wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, AIDS (HIV-1/HIV-2) oraz zakażeń kiłą.KRWIODAWCA, KTÓRY HONOROWO ODDA KREW OTRZYMA:- zaświadczenie celem usprawiedliwienia nieobecności w miejscu pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub w szkole- posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kalorii (8 czekolad)- zwrot kosztów przejazdu do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (zamiejscowi)JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ODDANIA KRWI? - w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)- być wyspanym- spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)- ograniczyć palenie papierosów- nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest się przeziębionym (katar) lub przyjmuje leki- nie spożywać uprzednio (24 h) alkoholu!Stacja Krwiodawstwa w Świnoujściu znajduje się przy ul. Mieszka I nr 4 (II piętro). Rejestracja krwiodawców odbywa się w dni powszednie w godzinach 8.00 – 11.00.

Autor: Harcerski Klub Honorowych Dawców Krwi „Kropla Życia”
comments powered by Disqus