Niedziela, 16 czerwca 2024r.

Imieniny: Aliny, Benona, Anety

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Romantycznie i bez dymu

Rozmaitości

Romantycznie i bez dymu

Foto: arch.

Wielkimi krokami zbliża się 14 luty. To dzień wyjątkowy dla wielu par, które w niedzielę w szczególny sposób będą świętować kolejny rok swojego związku. Inni uważają, że święto zakochanych zostało zbyt skomercjalizowane i że miłość trzeba sobie okazywać codziennie, a nie tylko raz w roku. To oczywiście prawda, jednak wielu ekspertów zaznacza, iż związki, w których wspomina się ważne daty: rocznicę ślubu, pierwszej randki, czy pocałunku, trwają dłużej i są dużo silniejsze. Warto więc może potraktować Walentynki jako kolejny pretekst do spędzenia wyjątkowego czasu sam na sam z ukochaną osobą.

W naszym mieście znajdzie się kilka uroczych miejsc na romantyczny spacer. Niektórzy twierdzą nawet, że Świnoujście to jeden z bardziej nastrojowych punktów na mapie wybrzeża. Wspomnijmy tutaj między innymi o Stawie Młyny oraz latarni morskiej. Na zakończenie przechadzki polecamy zawieszenie symbolicznej kłódki miłości na balustradzie przy biegnącej wzdłuż plaży kładce. 

Zdrowie – wyjątkowy prezent

Oprócz pomysłu na wspólne spędzenie czasu, dobrze jest także zaopatrzyć się w mniejszy lub większy upominek dla ukochanej czy ukochanego. Na niezliczonych stronach internetowych znajdziemy tysiące pomysłów od drogiej biżuterii po kubek z napisem „Kocham Cię”. W żadnym spisie nie pojawia się jednak bardzo ważna propozycja, a mianowicie zdrowie. Mało co ucieszy naszych najbliższych tak jak postanowienie o zmianie szkodliwych nawyków. Może to być udanie się na odkładane w czasie badania, zapisanie się we dwójkę na siłownię, czy decyzja o rzuceniu papierosów. 

O szkodliwości tego nałogu w dzisiejszych czasach nie trzeba już nikogo przekonywać. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że palacz nie naraża na szereg poważnych chorób tylko siebie, lecz również osoby z najbliższego otoczenia. Każdego roku tak zwane bierne palenia zabija około milion osób. Potwierdzają to raporty Światowej Organizacji Zdrowia. We wspomnianym dymie znajdziemy ponad 90 substancji szkodliwych, a około 70 rakotwórczych. Niestety trudno walczyć z bardzo powszechną praktyką palenia w miejscach publicznych, obecną także podczas spotkań towarzyskich. Pocałunki z nałogowym palaczem nie jest zbyt przyjemnym doznaniem. Mowa nie tylko o względach estetycznych, ale także czysto zdrowotnych. Miejmy to na uwadze, kiedy następny raz postanowimy sięgnąć po papierosa podczas randki.

Część osób decyduje się na zamianę tradycyjnych wyrobów tytoniowych na produkty alternatywne. Wśród nich znajdziemy popularne urządzenia IQOS.  Nie spalają one tytoniu, ale podgrzewają do temperatury około 350 stopni, dzięki czemu użytkownik nie inhaluje się szkodliwym dymem, ale aerozolem. Każdy, kto często sięga po papierosy, wie, jak bardzo uciążliwe jest pozbycie się zapachu dymu nie tylko z mieszkania, ale także włosów czy ubrań.

Podgrzewacze IQOS zawierają podobną ilość nikotyny, co klasyczne papierosy. Ludzie palą papierosy właśnie dla nikotyny. Niestety razem z nią wprowadzają do organizmu wiele toksycznych substancji smolistych. W IQOS-ie przez brak procesu spalania można dostarczyć nikotynę bez substancji smolistych. Co ważne, bo nikotyna sama w sobie nie jest problemem. To substancja silnie uzależniająca, ale nie ona jest odpowiedzialna za choroby związane z paleniem.  Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków stwierdziła, że całkowite odstawienie papierosów na rzecz systemu IQOS może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób związanych właśnie z dymem. Oczywiście nie redukuje go do zera. Zawsze najlepszą opcją pozostaje rzucenie nałogu.

Niezależnie od tego, czy nadchodzące Walentynki spędzimy spacerując plażą, czy oglądając maraton komedii romantycznych w domu, warto zadbać, aby najbliższe nam osoby mogły bezpiecznie cieszyć się naszą obecnością. Zdrowe nawyki to dobra inwestycja w długi, szczęśliwy związek.

Autor: red.
comments powered by Disqus