Sobota, 25 września 2021r.

Imieniny: Aurelii, Wladysława, Kleofasa

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Trwają konsultacje społeczne dotyczące komunikacyjnej i transportowej przyszłości miasta

Rozmaitości

Trwają konsultacje społeczne dotyczące komunikacyjnej i transportowej przyszłości miasta

Foto: BiK UM Świnoujście

TWÓJ RUCH! - to hasło kampanii informacyjnej, którą przez najbliższe tygodnie znajdziecie Państwo na stronie Urzędu Miasta. Jej celem jest przedstawienie pełnej, kompleksowej i rzetelnej informacji na temat przyszłości komunikacji i transportu w Świnoujściu. W oparciu o wyniki badań i opinie ekspertów pokażemy wszystkie aspekty ruchu w mieście – od ciągów pieszych i ścieżek rowerowych po drogi, którymi poruszają się pojazdy spalinowe. Od parkingów, po plany komunikacji miejskiej. Przedstawimy prognozy, plusy i minusy zmian. Liczymy na Państwa opinie, uwagi i komentarze, które pozwolą wybrać najlepszy scenariusz dla miasta i jego mieszkańców.

Konsultacje społeczne odgrywają istotną rolę w konstruowaniu przyszłości komunikacji, transportu i ruchu w mieście. Wiążą się nie tylko z określeniem preferencji mieszkańców wynikających z dotychczasowych przyzwyczajeń i wygody, ale przede wszystkim odpowiedzialnym wyborem tego, co najlepsze dla społeczności lokalnej, środowiska i funkcjonowania w mieście. Wybór wariantu jest odpowiedzią na pytanie czyim miastem stanie się Świnoujście połączone tunelem: kierowców, którym przeprawa pod Świną ułatwi przemieszczanie się między wyspami? Entuzjastów rowerów i spacerowiczów postulujących zamknięcie centrum i dzielnicy uzdrowiskowej dla pojazdów spalinowych? Czy zwolenników kompromisu między tymi dwoma koncepcjami ruchu?

– Wielokrotnie dyskutowaliśmy te kwestie podczas spotkań z radnymi i mieszkańcami prezentując publicznie wizje ekspertów, ale przed rozpoczęciem inwestycji mało kto w Świnoujściu wierzył w to, że tunel powstanie. A skoro nie było przekonania, nie było też woli rozważań teoretycznych na temat tego, co zmieni w mieście – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. – Dziś nikt już nie ma wątpliwości. Wiercenia jesienią dotrą na Wolin, a za półtora roku tunel stanie się faktem. Dlatego czas najwyższy przedstawić mieszkańcom wszystkie trzy koncepcje ruchu w mieście wraz z ich plusami i minusami. Żyjemy w mieście ważnym nie tylko z racji położenia i jego walorów geopolitycznych – sąsiedztwa z Niemcami czy gospodarki morskiej. Mieszkamy w mieście unikalnym pod względem urody, atrakcyjności turystycznej i olbrzymich zalet środowiska naturalnego. Miasta mającego status uzdrowiska ale również dużego ośrodka portowego. Wybierzmy dla Świnoujścia to, co najlepsze, opierając ten wybór o mądrość i odpowiedzialność.

Wybrać, ale co?

Przypomnijmy: Do wyboru jest jedna z trzech koncepcji rozwoju transportu, komunikacji i ruchu w mieście. 

Pierwsza z nich określana mianem zachowawczej opiera się na braku ingerencji w ruch samochodowy. Czyli wszystko zostaje jak dawniej, z tą różnicą, że tunel ułatwi, a więc zwiększy ilość aut podróżujących między wyspami. 

Druga koncepcja to drugi biegun. Wyłączenie centrum i dzielnicy nadmorskiej z ruchu samochodowego, rozwój dróg i ścieżek rowerowych, ułatwienia dla ruchu pieszego. 

Trzecia – kompromisowa, czyli zrównoważona. Ograniczenia dla ruchu samochodowego, ale w mniejszym zakresie niż w wariancie drugim, rozsądnie wybrane strefy zakazu, parkingi buforowe, standardy i rozwiązania stosowane na świecie i służące zapobieganiu dalszemu wzrostowi emisji spalin oraz zmniejszaniu przepustowości ulic z uwagi na ilość aut. Do tego rozwój infrastruktury dla ruchu rowerowego i pieszego oraz komunikacja miejska. 

Z dokładnymi propozycjami scenariuszy przygotowanymi przez ekspertów na podstawie szczegółowych badań i analiz można się zapoznać na stronie Urzędu Miasta pod linkiem bit.ly/3inHDTS

Opinie w ruchu

Pierwszy etap zbierania opinii i propozycji pod adresem konsultacje @um.swinoujscie.pl potrwa do 26 lipca 2021 r. 

W kolejnych odsłonach konsultacji zostaną zorganizowane webinar z ekspertami w internecie połączony z zadawaniem pytań oraz spotkanie na żywo w czasie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22 września 2021 r.). Dodatkowo zorganizowane będą tydzień roweru, ekotydzień, tydzień kierowcy, tydzień bez samochodu. W trakcie trwania konsultacji zostaną także przedstawione tematyczne infografiki, informacje na temat rozwiązań komunikacyjnych pochodzące z innych miejsc na świecie, które można byłoby wdrożyć w Świnoujściu. Uzupełnieniem będą także artykuły edukacyjne, wywiady z ekspertami oraz wywiady i ankiety przeprowadzone wśród mieszkańców.

Zanim dokonają Państwo wyboru i wypowiedzą się, która z koncepcji jest najlepsza, warto przeanalizować fakty. 

Konsultacje społeczne w różnych formach będą trwały do końca września 2021 r. Wyniki konsultacji zostaną przedstawione radnym z prośbą o opinię, który scenariusz miasto powinno wybrać?

Zapraszamy do lektury naszego cyklu „Twój ruch” .

Autor: BiK UM Świnoujście
comments powered by Disqus