Niedziela, 16 czerwca 2024r.

Imieniny: Aliny, Benona, Anety

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Dowódca 8FOW mianowany na kontradmirała

Rozmaitości

Dowódca 8FOW mianowany na kontradmirała

Foto: Sekcja Prasowa 8.FOW

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, mianował 17 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie. 

Akty mianowania zostały wręczone w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada 2022 r., w Pałacu Prezydenckim. Wśród awansowanych przez Prezydenta RP oficerów nominację na stopień kontradmirała otrzymał Dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Włodzimierz Kułagin.

***

Kontradmirał Włodzimierz Kułagin urodził się 17 grudnia 1967 roku w Olsztynie. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w Szkole Zarządzania Kanadyjskich Sił Zbrojnych, belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz Akademii Obrony NATO w Rzymie (Włochy).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1991 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. W czasie służby przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia od stanowiska dowódcy działu okrętowego, zastępcy dowódcy okrętu, poprzez dowódcę ORP „Wigry” i ORP „Flaming”, po zastępcę dowódcy dywizjonu, by w latach 2004-2006 zostać dowódcą 13 Dywizjonu Trałowców. Następnie w latach 2006 – 2014 zajmował różne stanowiska w Centrum Operacji Morskich, Dowództwie Marynarki Wojennej oraz Inspektoracie MW Dowództwa Generalnego RSZ. W 2010 roku pełnił służbę w Sojuszniczej Misji Szkoleniowej - NATO Training Mission (NTM-I) w Iraku, natomiast w latach 2014 – 2017 był zastępcą Narodowego Przedstawiciela Łącznikowego przy Sojuszniczym Dowództwie Transformacji w Norfolk i jednocześnie polskim oficerem łącznikowym przy Sztabie Połączonym SZ USA w Suffolk. Po powrocie do kraju objął stanowisko Szefa Sztabu Dowództwa 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 kwietnia 2021 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. 10 listopada 2022 r. został mianowany przez Prezydenta RP na stopień kontradmirała. 

Kontradmirał Włodzimierz Kułagin został odznaczony m.in.: Morskim Krzyżem Zasługi, srebrnym medalem „Za Długoletnią Służbę”, złotym medalem „Za Zasługi Dla Obronności Kraju” i złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, „Gwiazdą Iraku”, medalem NATO Training Mission – Iraq (NTM-I) oraz medalem Sił Zbrojnych USA za Chwalebną Służbę (Meritorious Service Medal).

Autor: Seksja Prasowa 8.FOW
comments powered by Disqus