Sobota, 25 maja 2024r.

Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu

Rozmaitości

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu

Foto: Myriams-Fotos / pixabay

‎W dniu 31 maja 2023r.  obchodzona jest 36 rocznica Światowego Dnia Bez Tytoniu. Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia ustanowiły ten dzień, aby zwrócić uwagę świata na epidemię palenia tytoniu oraz powodowane przez nią zgony i choroby.

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów brzmi: „Potrzebujemy żywności, nie tytoniu”. Kampania ma na celu podniesienie świadomości w temacie alternatywnej produkcji roślinnej i możliwości marketingowych dla rolników tytoniu oraz zachęcenie ich do prowadzenia zrównoważonych, pożywnych upraw. 

Decydując się na zapalenie papierosa pamiętaj, że wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze. Choroby, które 

występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów to rak płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 rokiem życia. Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 milionów ludzi, a długość życia osób palących jest krótsza o ok. 10 lat niż u osób nigdy niepalących.

Autor: PSSE Świnoujście
comments powered by Disqus