Niedziela, 16 czerwca 2024r.

Imieniny: Aliny, Benona, Anety

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / 77. rocznica powstania harcerstwa w SP 1

Rozmaitości

77. rocznica powstania harcerstwa w SP 1

Foto: III SH "Słowianie"

Zuchy, harcerki i harcerze świętują swoją 77. rocznicę istnienia harcerstwa w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej RP. Jest to także okazja do upamiętnienia kolejnej rocznicy najstarszego środowiska harcerskiego w naszym mieście - III Szczepu Harcerskiego "Słowianie" ZHR im. Zawiszy Czarnego.

Zuchy, harcerki, harcerze i instruktorzy z III Szczepu Harcerskiego "Słowianie" spotkali się na weekendowym biwaku. Tradycyjnie dla harcerzy, nie mogło zabraknąć "kosmicznych harców". Dlaczego kosmicznych? Otóż...

Wszystko rozpoczęło się w piątek, ósmego grudnia, gdy wszystkie zastępy punktualnie o 18:00 zgromadziły się w naszej harcówce. Pierwszym punktem było zakwaterowanie w szkolnych salach. Harcerki i harcerze brali udział w zajęciach dotyczących historii szczepu, gdzie wszyscy - niezależnie od stażu służbowego - mogli zgłębić historię naszego szczepu. Dodatkowo wędrownicy wywiesili wystawę zdjęć od roku 1946 do dziś (można ją podziwiać na ogrodzeniu szkoły przy budynku na Narutowicza). Po aktywnościach pierwszego dnia wszyscy udali się na zasłużony sen.

Sobota była najbardziej ekscytującym dniem całego wydarzenia. Rankiem zastępy wyruszyły na "planetę zimnej wojny", gdzie toczyły bitwy na śnieżki. Po zakończonych zmaganiach wróciły na Ziemię, gdzie odbyła się gra po szkole. Zadania, które musiały wykonać zastępy, obejmowały między innymi konstruowanie własnych rakiet. Kulminacyjnym momentem był uroczysty apel szczepu, rozpoczęty o godzinie 15:00. Podczas niego nastąpiły przejścia zuchów z gromad do drużyn harcerskich, zmiany funkcji oraz chwalebne wyróżnienia.  Po apelu odbył się galaktyczny wieczór przy ognisku, gdzie zastępy wykonały swoje kosmiczne piosenki, które przygotowywały wcześniej. 

Ostatniego dnia, czyli w niedzielę, posprzątaliśmy miejsce zakwaterowania, a o godzinie 12:00 wzięliśmy udział w mszy w kościele garnizonowym. W czasie mszy obecny był między innymi nasz poczet sztandarowy. Uczestniczyliśmy także w służbie czytania czytań i śpiewania psalmów. Kazanie poruszało podstawy harcerskiego wychowania, takie jak patriotyzm, służba bliźniemu czy wartości chrześcijańskie - fundamenty, bez których, jak mawiał założyciel światowego skautingu Robert Baden - Powell, nie może być mowy o harcerstwie. Na zakończenie wszyscy stanęli w tradycyjnym harcerskim kręgu gdzie podsumowaliśmy nasz biwak i pożegnaliśmy się z nowym pakietem pięknych wspomnień, a każdy z nas otrzymał pamiątkowy znaczek.

Autor: wyw. Miłosz Pilarski - 13 ŚDW Ptaki
comments powered by Disqus