Środa, 24 lipca 2024r.

Imieniny: Kingi, Krystyny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / 59 lat 8 Flotylli Obrony Wybrzeża

Rozmaitości

59 lat 8 Flotylli Obrony Wybrzeża

Foto: Sekcja Prasowa 8. FOW

29 kwietnia 1965 roku to data szczególna dla świnoujskich marynarzy. To właśnie na mocy rozkazu z tego dnia przeformowano Bazę Marynarki Wojennej w 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża oraz odtworzono Komendę Portu Wojennego Świnoujście. W tym roku obchodzimy 59. rocznicę utworzenia 8FOW.

Od samego rana, 29 kwietnia, w świnoujskim Porcie Wojennym panowała podniosła atmosfera. Zgodnie z marynarską tradycją punktualnie o godzinie 8:00 na wszystkich okrętach Flotylli stacjonujących w portach wojennych w Świnoujściu i Gdyni podniesiona została wielka gala banderowa. Głównym punktem obchodów był uroczysty apel, w którym udział wzięli marynarze jednostek Flotylli, pracownicy Resortu Obrony Narodowej oraz zaproszeni goście. Apel poprzedzony był złożeniem kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze Macierzy”.

Podczas okolicznościowej zbiórki dowódca Flotylli kontradmirał Piotr Sikora podziękował podległym mu żołnierzom za wysiłek, zaangażowanie oraz trud włożony w codzienną służbę. 

– Dziękuję każdemu marynarzowi, podoficerowi, oficerowi i pracownikowi za Wasze poświęcenie, oddanie, lojalność i pasję [...], to Wasz profesjonalizm stanowi fundament sukcesu. Dziękuję za sumienne i rzetelne wykonywanie zadań. Niech nasza wspólna praca będzie wystarczająca do zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania państwa i jego rozwoju. – powiedział dowódca 8FOW kontradmirał Piotr Sikora na zakończenie dodając: – Z ogromną radością i wielkim spokojem patrzę jak wkraczamy w kolejny etap historii 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, czyli 60-lecia utworzenia tego związku taktycznego. Jestem przekonany, że ten zaczynający się rok obchodów 60-lecia będzie bardzo owocny i satysfakcjonujący we wszystkich aspektach naszej działalności.

***

Flotylla powstała na mocy rozkazu DMW Nr 027 z 29 kwietnia 1965 roku. Wraz z przeformowaniem Bazy Marynarki Wojennej w 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża utworzona została również Komenda Portu Wojennego Świnoujście.

8 Flotylla Obrony Wybrzeża jest związkiem taktycznym, który w swoich strukturach skupia wszystkie siły szeroko rozumianej walki minowej i przeciwminowej Marynarki Wojennej RP. Jej okręty co roku uczestniczą w najważniejszych ćwiczeniach krajowych oraz międzynarodowych manewrach zarówno na Bałtyku, jak i daleko poza nim. Regularnie wydziela siły do pełnienia służby w morskim komponencie Sił Odpowiedzi NATO. 8FOW to oprócz dywizjonów okrętów również saperzy, przeciwlotnicy oraz logistycy. Siły okrętowe Flotylli stacjonują w Porcie Wojennym w Świnoujściu i Gdyni, natomiast jednostki brzegowe rozlokowane są w garnizonach Świnoujście i Dziwnów.

Autor: Sekcja Prasowa 8. FOW
comments powered by Disqus