Poniedziałek, 25 listopada 2024r.

Imieniny: Erazma, Katarzyny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Policjanci apelują o ostrożność

Zima na drogach

Policjanci apelują o ostrożność

Foto: greyman / freeimages

Do Świnoujścia zawitała zima, a wraz z nią niesprzyjające warunki drogowe - opady śniegu i deszczu, mokra i śliska nawierzchnia, ujemne temperatury, szybko zapadający zmrok, co sprzyja stłuczkom i potrąceniom. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę.

Trudniejsze warunki atmosferyczne dla nikogo, o tej porze roku, nie powinny być zaskoczeniem. Zima na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku kategoriami zagrożeń. Na drogach jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada deszcz, śnieg, grad, jest mgła. Niewątpliwie wymuszają one zmianę sposobu poruszania się po drogach. Jadąc w takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność. W przeciwnym razie dochodzi do wypadków i kolizji.

Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, zmienia się tylko rola, w której występujemy - raz jako kierujący, innym razem jako pieszy. Od nas samych zależy czy będziemy bezpieczni na drodze.

Szczególnie w tym trudnym okresie powinni uważać piesi. Osoba niechroniona w zderzeniu z pojazdem zawsze jest na pozycji straconej, odnosi najpoważniejsze obrażenia. Naganne jest wbieganie na jezdnię, nagłe wtargnięcie tuż przed nadjeżdżający pojazd czy przechodzenie i przebieganie przy palącym się czerwonym świetle. Zachowania takie prowadzą do wielu niebezpiecznych sytuacji, a nawet tragedii. Piesi powinni pamiętać, że w zimowych warunkach pojazd potrzebuje dużo większej odległości, by zahamować.

Do wielu zdarzeń drogowych dochodzi wczesnym rankiem bądź wieczorem, kiedy widoczność jest znaczenie ograniczona. W takich warunkach piesi są szczególnie narażeni, co znajduje odzwierciedlenie w statystykach dotyczących wypadków. Policjanci przypominają o konieczności noszenia odblasków i odzieży z takimi elementami. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów. To może uratować pieszemu życie.

Świnoujscy policjanci apelują do pieszych, aby zastosowali się do kilku poniższych rad, dzięki którym na pewno będą bezpieczni:

- korzystaj z wyznaczonych przejść dla pieszych - przed wejściem na jezdnię upewnij się czy możesz bezpiecznie przejść,

- nigdy nie przebiegaj przez jezdnię,

- nie wchodź nagle na jezdnię zza zaparkowanych pojazdów i innych przeszkód, jesteś mało widoczny,

- poza miastem idź poboczem po lewej stronie drogi,

- używaj elementów odblaskowych, w ten sposób poprawisz swoją widoczność, a tym samym bezpieczeństwo.

Kierowanie pojazdem w okresie zimowym wymaga właściwej tym warunkom techniki jazdy, skoncentrowania oraz zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo istotnym elementem jest jazda z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze, zapewniającą panowanie nad pojazdem. Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych. Jadąc za innym pojazdem zwiększmy od niego odstęp, aby przy hamowaniu nie wjechać w jego tył. Pamiętajmy, że nowoczesne samochody wyposażone są w różne systemy, które mają za zadanie ustrzec nas przed wypadkami, jednak i one mogą zawieść, gdy nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności podczas jazdy na oblodzonej nawierzchni. 

Apelujemy też do tych kierowców, którzy jeszcze nie wymienili opon na zimowe, aby zrobili to jak najszybciej. Dzięki takim oponom zwiększa się przyczepność naszego samochodu, skraca się też, w porównaniu z oponami letnimi, droga hamowania. 

Bardzo ważne jest, byśmy mieli dobrą widoczność. Należy wymienić płyn do spryskiwaczy na taki, który nie zamarza przy niskich temperaturach. Używanie zimą płynu letniego może skutkować tym, że zamarznie on prawie natychmiast po spryskaniu szyby czołowej pojazdu, a kierujący straci całkowicie widoczność w ciągu kilku sekund. Przed rozpoczęciem jazdy koniecznie należy usunąć śnieg z samochodu, oczyścić szyby oraz reflektory. Oczywiście nie zapominajmy o konieczności włączenia świateł.

Kierowcy, którzy rażąco łamią obowiązujące przepisy, muszą się liczyć z wysokimi mandatami, a nawet z utratą prawa jazdy.

Pamiętajmy, że nadejście zimy to czas, gdy warunki na drogach mogą być bardzo zmienne. Zadbajmy zatem o bezpieczeństwo swoich bliskich, z którymi podróżujemy, ale pamiętajmy też o innych uczestnikach ruchu drogowego.

Autor: st. asp. Beata Olszewska
comments powered by Disqus