Prawo
Zmiany w umowach o pracę
Foto: jarmoluk / pixabay
Wprowadzenie limitu trzech umów na czas określony dla jednego pracownika, ustalenie maksymalnej długości ich trwania na 33 miesiące oraz ujednolicenie okresu wypowiedzenia – to najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy przygotowywane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Od nowych zasad przewiduje się wyjątki: pracodawca mógłby wystąpić do inspekcji pracy o możliwość przedłużenia limitu 33 miesięcy, gdy podpisuje umowę z osobą wykonującą prace dorywcze i sezonowe, proponowane przez niego stanowisko jest kadencyjne, zawierana jest umowa na zastępstwo lub wystąpiły jakieś obiektywne, uzasadnione przyczyny tego wydłużenia – mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska z Konfederacji Lewiatan.
Pewne zmiany dotyczą też podpisywania umów na okres próbny. „Sprawdzanie” nadal ma trwać nie dłużej niż trzy miesiące, ale pracodawca będzie mógł podpisać tylko jedną taką umowę z pracownikiem. „I w tym przypadku jest wyjątek. Gdy pracodawca stwierdzi, że pracownik sprawdziłby się lepiej, wykonując inne obowiązki, i postanowi zmienić mu stanowisko, wtedy zawarcie ponownej umowy na trzy miesiące będzie dozwolone” – wyjaśnia ekspertka.
Ponadto w projekcie nowelizacji Kodeksu ujednolica się okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony i nieokreślony. Będą wynosić: dwa tygodnie, jeżeli zatrudnienie trwało krócej niż sześć miesięcy; miesiąc – jeśli pracownik był zatrudniony przez co najmniej pół roku; oraz trzy miesiące – gdy pracowaliśmy ponad trzy lata.
DOŁĄCZ DO NAS: