Sobota, 27 kwietnia 2024r.

Imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Policjanci i strażnicy miejscy z seniorami o bezpieczeństwie

Profilaktyka

Policjanci i strażnicy miejscy z seniorami o bezpieczeństwie

Foto: KMP Świnoujście

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujsciu oraz strażnicy miejscy rozmawiali o zagrożeniach z seniorami „Złotego Wieku” i „Domu Dziennego Pobytu Seniora”. Podczas spotkania  funkcjonariusze omówili rodzaje oszustw, w tym metodę „na wnuczka” oraz zwrócili uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. To kolejne działania profilaktyczne na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych.

Policjanci świnoujskiej komendy od lat działają na rzecz bezpieczeństwa osób starszych. Różnego rodzaju spotkania z seniorami, udzielanie im porad przez dzielnicowych podczas obchodu, są na stałe wpisane w służbę mundurowych.

Wychodząc naprzeciw problemom bezpieczeństwa starszych mieszkańców Świnoujścia, z inicjatywy policjantów i strażników miejskich, doszło do spotkań z seniorami po obu stronach wyspy Uznam. Funkcjonariusze odwiedzili siedzibę „Złotego Wieku” przy Domu Kultury „Słowianin” przy ulicy Matejki oraz „Dom Dziennego Pobytu Seniora” Caritasu przy ulicy Sosnowej. Głównym celem spotkań było przede wszystkim uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie świadomości osób starszych o tego typu zjawiskach i przekazanie informacji, jak postępować w przypadku zagrożenia.

Wiele uwagi poświęcono oszustwom, na jakie są narażone osoby starsze, szczególnie te samotne. Wyjaśniono seniorom, jak powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo w domu oraz omówiono przestępstwa, których ofiarami najczęściej padają. Przypomniano m.in. metody oszustw na „wnuczka”, „policjanta”, „pracownika socjalnego”, „pracownika gazowni” i inne. Seniorzy dowiedzieli się, jak należy się zachować, aby nie paść ofiarą oszustów, złodziei oraz nieuczciwych domokrążców. Przestrzegano także przed zakupowymi okazjami.

Zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Najczęściej są to osoby starsze. Przestępcy żerują na ludzkiej życzliwości i dobroduszności, oszukują seniorów, bezwzględnie okradając ich z oszczędności całego życia.

Podczas spotkań funkcjonariusze omawiali z seniorami problematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wśród tematów bezpieczeństwa osób starszych, jako uczestników ruchu drogowego, omówiono niebezpieczeństwa grożące podczas poruszania się po drodze jako pieszy i jako kierujący rowerem. Ponadto udzielano seniorom wskazówek, jak należy zachowywać się na drodze, by uniknąć wypadku i bezpiecznie dotrzeć do celu. Przypomniano o obowiązku używania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym. Zwrócono także uwagę na zagrożenia, takie jak przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy też jazdę rowerem po przejściu dla pieszych.

Inicjatywa spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem ze strony seniorów. Zgromadzeni chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i żywo reagowali na przekazane informacje. Policjanci i strażnicy miejscy odpowiadali także na liczne pytania seniorów.

W trakcie spotkań wszyscy uczestnicy prelekcji otrzymali ulotki i materiały profilaktyczne informujące o tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa.

Autor: st. asp. Beata Olszewska
comments powered by Disqus