Historia miasta
Cyfrowa gratka dla miłośników dawnego Świnoujścia

Foto: scie24
Szczecińska Książnica Pomorska systematycznie udostępnia swoje zbiory także w formie cyfrowej. Wśród zasobów niezwykle ciekawie prezentuje się letni numer "Głosu Wolińskiego" z 1971 roku, obrazując życie Świnoujścia sprzed prawie pięciu dekad.
"Głos Woliński" był okazjonalnie drukowaną jednodniówką od lat 50-tych do 70-tych XX w. Początkowo wydawany był przez Front Jedności Narodu w Świnoujściu i stanowił swoistą tubę jedynej partii PZPR. W bibliotece cyfrowej Książnicy na razie dostępne są trzy archiwalne numery z lat 50-tych.
Tytuł ukazał się również w lecie 1971 roku za sprawą Stowarzyszenia Kulturalnego Ziemi Wolińskiej, w którym działali znani i szanowani ludzie kultury ze Świnoujścia, między innymi Andrzej Ryfczyński, Janusz Sokalski czy Julian Markiewicz. Wydanie ma charakter gazety turystycznej i jak zapowiedziała redakcja, miało na celu "zaprezentowanie setkom tysięcy wczasowiczów i turystów nadmorskiego regionu".
W lecie 1971 roku "Głos" donosi, że jeż niebawem ruszy budowa pływalni krytej przy promenadzie, miasto oddaje do użytku nowoczesny kamping i duże pole namiotowe oraz powołuje do życia Ośrodek Sportu i Rekreacji Wyspiarz. Więcej streszczać nie będziemy, najlepiej przeczytać samemu tutaj.
DOŁĄCZ DO NAS: