Poniedziałek, 6 maja 2024r.

Imieniny: Judyty, Jakuba, Filipa

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Ciepło jak nad Adriatykiem

Morze Bałtyckie

Ciepło jak nad Adriatykiem

Foto: scie24

Od 1980 roku stale rośnie średnia temperatura nad Morzem Bałtyckim - wynika z najświeższego raportu Instytutu Badań Wybrzeża Helmholtz - Zentrum Geesthacht. Pod koniec wieku temperatura powietrza może wzrosnąć o ok. 4 do 8 stopni Celsjusza w zimie i do 4 stopni w lecie. Temperatura wody może wzrosnąć o ok. 2 stopnie. Czy z nadchodzącego ocieplenia klimatu należy się cieszyć? Zapewne Bałtyk stanie się bardziej atrakcyjny turystycznie, jednak długofalowo zmiany zaoawocują niekorzystnymi warunkami dla środowiska naturalnego.

141 naukowców z 12 krajów opracowało modele klimatyczne dla regionów Morza Bałtyckiego. Przeanalizowano nie tylko zmiany klimatu obserwowane od ok. 200 lat, ale również nakreślono prognozę klimatu nad morzem w najbliższym stuleciu. Możemy spodziewać się wzrostu temperatur powietrza i wody, choć będzie on różny w zależności od pory roku i regionu.

W skutek oceiplenia klimatu zimowa pokrywa lodowa może zmniejszyć się o ok. 50 - 80 procent. Prognozowany jest także wzrost opadów, szczególnie w zimie, przy czym nawet mniej o 40 proc. będzie padać na południowych wybrzeżach Morza Bałtyckiego. Do końca XXI w. poziom wody może wzrosnąć o 30 - 80 cm. W praktyce nie odczujemy jednak tak dużej zmiany z uwagi na towarzyszące procesy geologiczne wznoszenia i osiadania Ziemi. Już dziś poziom wody zmienia się o 1 mm rocznie. Pomiary wód najdłużej, bo od 200 lat, wykonywane są w Świnoujściu. Poziom morza na naszym wybrzeżu podniósł się już o 22 cm.

Oprócz ocieplenia wody naukowcy prognozują zmniejszenie jej zasolenia. A to negatywnie odbije się na całym ekosystemie, od bakterii (przecinkowce) po ryby. Na głębokościach intensywniej będą rozwijały się niebezpieczne strefy beztlenowe.

Wzrost temperatur i stężenia dwutlenku węgla spowoduje, że roślinność przybrzeżna stanie się bujniejsza, a wiosna będzie nadchodzić wcześniej. Jednak zmiany mogą doprowadzić do zahamowania rolnictwa. Z powodu suszy gleby mogą się wyjaławiać, zwłaszcza na terenach na południe od Bałtyku.

- Scenariusze klimatyczne są oczywiście prawdopodobne, jednak są uproszczonym opisem rzeczywistości. Nie mogą być traktowane jako bezwzględna prognoza - zastrzega prof. Hans von Storch z Instytutu Badań nad Wybrzeżem Helmholtz - Zentrum Geesthacht.

Autor: scie24
comments powered by Disqus