Plaża bardziej bezpieczna
Foto: Krzysztof Witków
Pożar motorówki na świnoujskiej plaży! Cztery osoby zostały ranne - jedną ewakuowano z płonącej łodzi, pozostałych, nieprzytomnych, wyłowiono z wody. Spokojnie, to tylko ćwiczenia. Ostatnie w tym roku w ramach projektu Bezpieczna Plaża realizowanego przez WOPR i spółkę Polskie LNG. Tego lata, w pokazach i zajęciach edukacyjnych na świnoujskich plażach uczestniczyło ponad 70 tysięcy widzów!
W miniony weekend (23-24.08) na Świnoujskiej plaży na wyspie Uznam obyła się ostatnia w tym roku odsłona projektu Polskiego LNG i WOPR o nazwie Bezpieczna Plaża. Największe emocje wzbudziły pokazy ratownictwa wodnego, które w sobotę o godz. 13 przeprowadzili ratownicy z Grupy Interwencyjnej WOPR wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Przy wykorzystaniu motorówki, skutera i podręcznego sprzętu ratowniczego oraz pełnomorskiej łodzi policji, zademonstrowano złożoną akcję ratowniczą.
- Scenariuszem zdarzenia był pożar łodzi motorowej na świnoujskiej plaży. Motorówka zapaliła się na wysokości wieży ratowniczej nr 3, wejście na plaże od ulicy Emilii Gierczak. Poszkodowane zostały w sumie cztery osoby. Trzy z nich znalazły się w wodzie, dwie były nieprzytomne, a jeden utrzymywał się na powierzchni ale był silnie wyziębiony. Ostatni, czwarty poszkodowany, pozostał uwięziony na płonącej łodzi – relacjonuje Apoloniusz Kurylczyk, dyrektor zachodniopomorskiego WOPR.
Pierwsi zgłoszenie przyjęli funkcjonariusze policji, którzy od razu ruszyli do akcji ratowniczej powiadamiając Grupę Interwencyjną WOPR.
- W związku z tym, że policjanci wykonywali wodny patrol wraz z ratownikiem WOPR, ten mógł niezwłocznie ruszyć do akcji. Gdy łódź znalazła się na miejscu wypadku, ratownik podjął z wody pierwszą nieprzytomną i nie oddychającą osobę oraz wyziębionego hipotermią pasażera łodzi, który znajdował się w wodzie – dodaje Apoloniusz Kurylczyk. - W tym samym czasie na miejscu znaleźli się także ratownicy grupy interwencyjnej na skuterze i to oni podjęli kolejnego nieprzytomnego poszkodowanego od razu transportując go na brzeg. Tam udzielono mu pierwszej pomocy przedmedycznej.
W tym samym czasie patrolowa łódź policji znalazła się burta w burtę z płonącą łodzią i przejęła z niej ostatniego poszkodowanego. Jednocześnie, na łodzi, ratownik wraz z funkcjonariuszem policji reanimowali wcześniej podjętą z wody i nieprzytomną ofiarę.
- W tym momencie do akcji dołączyła łódź motorowa WOPR, która z policyjnej jednostki przejęła poszkodowane osoby i przetransportowała na brzeg, gdzie zajęto się nimi w zaimprowizowanym punkcie medycznym. Wszyscy poszkodowani, pod stałą opieką ratowników WOPR oczekiwali na przybycie karetek pogotowia, a policjanci odholowani płonącą łódź z dala od brzegu, by nie stwarzała zagrożenia – dodaje Apoloniusz Kurylczyk.
W ramach weekendu z Bezpieczną Plażą, w niedzielę 24.08, na wysokości bazy WOPR, odbyła się także ostatnia edycja Szkoły Pierwszej Pomocy. Każda osoba próbująca swoich sił w nauce udzielania pierwszej pomocy, czy wykazywaniu się wiedzą na temat terminalu LNG w Świnoujściu, otrzymała atrakcyjne nagrody.
- To była ostatnia w tym roku edycja Bezpiecznej Plaży. Przyszedł czas na podsumowanie projektu, by wyciągnąć wnioski na przyszły rok – mówi Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG i wymienia: w sumie, z zasad udzielania pierwszej pomocy przeszkoliliśmy tego lata 1000 osób. Zorganizowaliśmy wspólnie z WOPR 12 pokazów ratownictwa wodnego Grupy Interwencyjnej dla ponad 70 tysięcy widzów. Przygotowaliśmy do rozdania 8 tysięcy opasek bezpieczeństwa dla najmłodszych. Do tego, wspieraliśmy Mistrzostwa Polski Ratowników Wodnych WOPR i zorganizowaliśmy „Terminaliadę”, czyli specjalne mistrzostwa dla mieszkańców i turystów.
Na sezonie wakacyjnym projekt Bezpieczna Plaża się jednak nie kończy. Już we wrześniu ratownicy przeniosą się do przedszkoli i szkół w Świnoujściu, żeby przeprowadzić tam spotkania w ramach akcji „Ja już wiem!”. Dzieci , pod czujnym okiem instruktorów, poznają podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Oczywiście w łagodnej i zabawnej formie dostosowanej do ich wieku. Część zajęć odbędzie się na basenie.
Projekt Bezpieczna Plaża jest częścią programu Bezpieczne Miasto, realizowanego przez spółkę Polskie LNG. Jego celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w mieście. Współpracując z Fundacją Zawsze Bezpieczni, spółka podzieliła program na trzy moduły: „Bezpieczna szkoła”, „Kompetentne służby” i „Bezpieczna plaża”. Moduł szkolny został już zakończony. W 141 klasach10 szkół w Świnoujściu zorganizowano zajęcia z udzielania pierwszej pomocy - łącznie dla 2238 uczniów. Placówki zostały także wyposażone w sprzęt ratujący życie. Moduł dotyczący służb jest w zaawansowanej fazie. Odbyły się m.in. kursy certyfikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne dla 60 pielęgniarek, głównie z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Izby Przyjęć i Bloku Operacyjnego Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. Kolejne profesjonalne zajęcia przewidziane są dla ratowników medycznych i strażaków. Zaplanowano seminaria dla ok. 200 ratowników medycznych i funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Odrębnie z podstaw pierwszej pomocy zostanie przeszkolonych zostanie 60 strażaków ochotników z OSP.
DOŁĄCZ DO NAS: