Najświeższe badania ruchu turystycznego w Zachodniopomorskim
Turysta sprofilowany
Foto: scie24
W 2014 polski turysta przebywał w naszym regionie średnio 5,5 dnia, wydał ok. 190 zł dziennie, na miejsce przybył samochodem, nocował u rodziny lub znajomych, a w przyszłym roku planuje wrócić do naszego regionu. Taki obraz przeciętnego polskiego turysty wyłania się z badania ruchu turystycznego w województwie zachodniopomorskim przeprowadzonego przez firmę EU-Consult Sp. z o.o. na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.
Najwięcej osób odwiedzających województwo zachodniopomorskie jest w wieku 30-39 lat i ma wykształcenie średnie. Ponad połowa ankietowanych jest z związku małżeńskim lub partnerskim. 76,2 procent osób zadeklarowało aktywność zawodową. Zdecydowana większość turystów samodzielnie zaplanowała swój wyjazd. Z oferty biura podróży skorzystało tylko 2,4 procent badanych.
Krajowi turyści najczęściej nocowali u rodziny i znajomych (25,8%) lub w pensjonatach (17,7%). Z ofert hoteli skorzystało prawie 15 procent badanych. Zarówno w kwaterach prywatnych jak i w ośrodkach wczasowych nocowało po 12 procent pytanych.
Informacje dotyczące miejsc wypoczynku turyści pozyskują głównie z własnych doświadczeń i wcześniejszych pobytów. Liczy się też opinia rodziny i znajomych. Ponad 13 procent badanych wiedzę czerpie z internetu. Co ciekawe, badani rzadko wskazywali na inne źródła informacji, typu telewizja, katalogi czy prasa. Najczęściej poszukują miejsc, które warto zobaczyć, informacji o zakwaterowaniu, imprezach kulturalnych, szlakach turystycznych, wyżywieniu i możliwościach dojazdu komunikacją miejską do atrakcji turystycznych.
Przeciętny zagraniczny turysta jest Niemcem w wieku 40 - 49 lat. Swój wyjazd zaplanował samodzielnie (85,5%). Z biura podróży skorzystało 9,5% badanych. Najwięcej zagranicznych gości zatrzymało się w hotelu (42,8%). 25,6 procent nocowało u rodziny i znajomych, a prawie 13 procent w pensjonacie.
Prawie wszyscy (94%) badani chętnie ponownie odwiedzą nasz region. Turyści najwyżej ocenili tu atmosferę / gościnność, stopień zaspokojenia swoich potrzeb oraz bazę gastronomiczną. Tylko 1,1% respondentów zapowiedziało, że nie zamierza tu wracać. Przyczyna - wątpliwa czystość przestrzeni publicznej, niska jakość imprez kulturalnych i infrastruktury do aktywnego wypoczynku.
Wśród zagranicznych turystów powrót zapowiedziało 90 procent, a przeciwnego zdania jest 7,4 procent badanych. Goście negatywnie ocenili te same obszary co polscy wczasowicze. Do słabych stron regionu zaliczyli ceny oraz jakość obsługi, m.in. ze względu na fakt, że mało osób potrafiło porozumieć się z nimi w ich języku.
Badaniem objęto 2200 (w tym 1100 zagranicznych) turystów przebywających w województwie w dniach 23 czerwca - 24 sierpnia 2014. Badanie zrealizowano w 15 miejscowościach województwa zachodniopomorskiego, także w Świnoujściu.
DOŁĄCZ DO NAS: