Sobota, 20 kwietnia 2024r.

Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Turystyka / Na niepogodę.... Świnoujście!

Turystyka

Na niepogodę.... Świnoujście!

Foto: Bartek Wutke

Przyjeżdżają do Was znajomi na weekend albo rodzina na kilkudniowy pobyt. Nie ma problemu, jeśli pogoda dopisuje – wczasowicze kierują się na plażę. Ale co robić jeśli polskie lato bardziej przypomina jesień? Mamy na to sposób!

Świnoujście jest unikatowym miejscem nie tylko ze względu na najszerszą i najładniejszą na wybrzeżu plażę, ale przede wszystkim w odróżnieniu od wielu innych mniejszych nadmorskich miejscowości – tutaj jest co robić nawet wtedy, gdy nie sprzyja nam pogoda. W wielu miastach, miasteczkach jest tak, że jeśli słońce schowa się za chmurami, to nie pozostaje nic innego, jak siedzieć w domu. Nie w Świnoujściu!

Na atrakcyjność naszego miasta przede wszystkim wpływa jego położenie. Jesteśmy jedynym ośrodkiem położonym na aż 44 wyspach, z czego trzy największe są zamieszkałe i każda z nich oferuje zarówno turystom jak i mieszkańcom inne atrakcje. Na wyspie Uznam mieści się najbardziej rozwinięty ośrodek turystyczny i handlowy. To tutaj fani zakupów, kina oraz amfiteatru znajdą coś dla siebie.

Fani historii oraz militariów również nie poczują się zaniedbani – czekają na nich Fort Zachodni oraz Fort Anioła, które w sezonie są czynne aż do zmierzchu. Warto też wybrać się na zwiedzanie zabytkowych kościołów: Stelli Maris przy ulicy Piastowskiej oraz Kościoła p.w. Chrystusa Króla, gdzie możemy ujrzeć wiszący w nawie model francuskiej korwety. Nie zapominajmy też o dzisiejszej wieży widokowej, która jest pozostałością po największej świątyni Świnoujścia, czyli kościele Marcina Lutra. Głodni wiedzy oraz wrażeń mogą wybrać się do Muzeum Rybołóstwa Morskiego, gdzie znajduje się również wystawa żywej rafy koralowej z 16-letnią piranią Kasią na czele. 

A może wybrać się na wyspę Wolin? Tam możemy pokazać przyjezdnym jedne z największych atrakcji naszego miasta, a więc latarnię morską oraz Fort Gerharda. Uwaga, to nasza latarnia morska zbudowana w 1857 roku jest najwyższym takim obiektem udostępnionym do zwiedzania! Plusem tych obiektów jest to, ze są naprawdę ciekawe (Fort Gerharda jest żywym muzeum, w którym nie sposób się znudzić) oraz za wstępy zapłacimy symboliczne kwoty. Kolejnym plusem jest fakt, że w sezonie spod dworca jeździ autobus, który zawiezie poszukiwaczy wrażeń bezpośrednio pod atrakcje. Przy okazji można wybrać się na spacer po środkowym falochronie i być świadkiem tworzenia gazoportu!

Pozostaje trzecia wyspa – Karsibór. Miejsce jest niesłusznie niedoceniane! Na Karsiborzu można zorganizować sobie jednodniową wycieczkę, najlepiej rowerową. Dla mniej aktywnych polecamy autobus linii nr 5, który również rusza spod dworca. Pada pytanie – co tam można robić? Odpoczywać! Karsibór jest miejscem niezwykle spokojnym ze względu na małą liczbę mieszkańców oraz bogactwo przyrody. Tam właśnie swoje kroki powinni kierować amatorzy piękna flory i fauny i wybrać się do rezerwatu Karsiborska Kępa, czyli ostoi dzikiego ptactwa. Wstęp darmowy! Warto być wyposażonym w lornetkę.

To na tej wyspie możemy również zwiedzać były kościół ewangelicki z XV wieku zbudowany w gotyckim stylu (trzeb wcześniej telefonicznie umówić się z przewodnikiem). Gratka dla dzieci czeka na Wyspie Skarbów położonej we wschodniej części Karsiborza. Warto nadmienić, ze to tam też możemy rozkoszować się świeżą rybą.

Co jak co, ale Świnoujście jest wyjątkowym miejscem. Nie martwcie się o niepogodę! Wyposażmy naszych gości w mapki miasta i pokażmy, w jak cudownym miejscu mieszkamy.

Autor: mp
comments powered by Disqus