Piątek, 5 czerwca 2020r.

Imieniny: Waltera, Bonifacego, Walerii

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Turystyka / Dlaczego Świnoujście?

Turystyka

Dlaczego Świnoujście?

Foto: scie24

Wystarczy spojrzeć na mapie fizycznej na ukształtowanie terenu i zarys linii brzegowej polskiego wybrzeża, i już decyzja jest prosta. Jeśli nad morze, to koniecznie do Świnoujścia! Jest to miasto powiatowe, założone w XII wieku, które prawa miejskie uzyskało w 1765 roku. Stanowi najdalej wysunięte na północny zachód uzdrowisko, położone na trzech dużych wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór oraz na 41 mniejszych wyspach i wysepkach.

Znajduje się tu port morski i liczne kąpieliska. Liczba mieszkańców (zamieszkują oni trzy największe wyspy) przekracza nieznacznie 41 tysięcy, ale w połączeniu z turystami, realnie przebywa tu znacznie więcej osób.

Uzdrowisko

W Świnoujściu znajdziemy specjalistyczną pomoc i leczenie w chorobach ortopedyczno- urazowych, chorobach układu nerwowego, chorobach reumatologicznych, chorobach kardiologicznych, nadciśnieniu, chorobach górnych i dolnych dróg oddechowych, otyłości, chorobach endokrynologicznych, osteoporozie, chorobach skóry. Na terenie miasta usytuowanych jest aż 15 obiektów uzdrowiskowych. Są to 2 szpitale, 11 sanatoriów, zakład przyrodoleczniczy i przychodnia uzdrowiskowa. Z surowców leczniczych warto wymienić złoża wód leczniczych (woda jodkowa, chlorkowo- sodowa, żelazista) oraz złoża borowinowe. Różnorodność dostępnych możliwości leczenia i mnogość obiektów sprawiają, że miasto jest bardzo popularnym kierunkiem, obieranym przez kuracjuszy. Z leczenia można korzystać zarówno w ramach NFZ, jak i korzystając z pełnopłatnych pobytów.

Turystyka dla leniwych

Poza walorami uzdrowiskowymi, miasto oferuje też wachlarz atrakcji zarówno dla plażowiczów, jak i amatorów aktywnego wypoczynku. Na szczególną uwagę zasługuje rozciągająca się na 10 km plaża (podzielona między wyspę Uznam a wyspę Wolin), która z roku na rok ulega poszerzeniu na skutek cofania się morza. W konsekwencji tego procesu, plaża zyskuje dodatkową przestrzeń, a kąpielisko jest płytkie. Idealne dla maluchów! Co więcej, latem wody Morza Bałtyckiego w tym rejonie zaliczane są do najcieplejszych w porównaniu do innych na polskim wybrzeżu. Radość plażowania i kąpieli morskich można wzmocnić dodatkowo, korzystając z licznych wodnych zjeżdżalni, trampolin, skuterów wodnych i motorówek. Zabawa i wypoczynek są naprawdę bezpieczne. Kąpielisko na wyspie Uznam od 2006 roku, co roku otrzymuje bowiem certyfikat „Błękitnej Flagi” . Aby otrzymać to odznaczenie, muszą być zapewnione wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa na plaży. Natomiast na posiłek i do cienia ogródków warto wybrać się na promenadę. Jest to przedwojenny bulwar, wzdłuż którego znajdują się kawiarnie, bary, punkty gastronomiczne i muszla koncertowa. Po posiłku, można wybrać się na rejs statkiem po porcie, Bałtyku, a także do sąsiednich niemieckich miejscowości wypoczynkowych. Istnieje też możliwość wycieczki do Szczecina, wodolotem.

Aktywnie

Dla zwolenników aktywnego wypoczynku przewidziano szlaki turystyczne rowerowe. Nawigowanie jest szczególnie łatwe, ponieważ są one wytyczone zgodnie z europejskimi standardami turystycznymi. Komfort jazdy zapewniają utwardzone drogi oraz znakomite oznakowanie tras. Odpoczynek podczas wyprawy rowerowej ułatwiają usytuowane wzdłuż tras wiaty turystyczne. Możemy tu bezpiecznie przypiąć rower do stojaka i poczytać o walorach regionu dzięki tablicom edukacyjnym. W administracyjnych granicach Świnoujścia rozciąga się ponad 100 km tras rowerowych. Istnieje możliwość wypożyczenia pojazdów na miejscu, w wypożyczalniach rowerowych. Trasy mają różna długość, dzięki czemu i mniej i bardziej wprawni rowerzyści znajdą się tu w swym żywiole. Poza trasami w obrębie miasta, można na przykład wybrać się na polsko- niemiecki Szlak Rowerowy Feiningera. Liczy on 50 km i wiedzie śladami działalności amerykańskiego artysty niemieckiego pochodzenia, Lyonela Feiningera. Na trasie mamy okazję podziwiać obiekty, pejzaże i przyrodę, które przedstawiał w swych dziełach. Oprócz rowerowych, znajdziemy też liczne szlaki piesze i kajakowe.

Po godzinach

Wieczorami warto wybrać się na wspomnianą już promenadę. Oprócz barów, znajdziemy tam też kluby i dyskoteki. Niestety w Świnoujściu nadal nie powstało kasyno, które byłoby atrakcją dla turystów, po długim dniu spędzonym w naszym mieście i na plaży oraz z pewnością przyciągałoby nowych gości poza sezonem letnim. Dla zwolenników gier online, rozgrywanych w zaciszu hotelowym, tak na co dzień, jak i podczas pobytu w Świnoujściu, jak zawsze aktualna jest oferta kasyn online. Oferują one szeroką gamę możliwości, w tym na przykład darmowe spiny, dzięki którym gracz może zagrać z większą swobodą. Mogą one być dodatkiem za rejestrację, bez depozytu lub po dokonaniu pierwszej wpłaty. To zależy indywidualnie od zasad danego kasyna.

Autor: red.
comments powered by Disqus