Kąpielisko morskie
Jest nieźle, będzie lepiej
Foto: Krzysztof Witków
Nad naszym morzem może tego lata pojawić się nawet 10 mln wczasowiczów. Nad ich bezpieczeństwem czuwają setki ratowników. Jednak nawet najbardziej doświadczeni ludzie niewiele zdziałają, jeżeli zabraknie im sprzętu lub infrastruktura plaży nie będzie spełniała podstawowych warunków. Jak te kwestie wyglądają w Świnoujściu?
Kiedy ostatnio pisaliśmy o naszych ratownikach, podczas rozmowy z kierowniczką Kąpieliska, Ewą Wileńską, pojawiła się kwestia sprzętu. Dotychczas sprzęt częściowo pochodził z bazy OSiR „Wyspiarza”, częściowo z zasobów WOPR Świnoujście. W tym roku jest podobnie, mimo że kąpieliska nie koordynują ludzie z naszego WOPR.
- Dotychczas mieliśmy umowę z WOPR, że w zamian za całoroczną bazę dla ich sprzętu my korzystamy z ich sprzętu – mówi Ewa Wileńska. - W tym roku mamy jedną łódź motorową, która dopiero co wróciła z przeglądu. Prawdopodobnie będziemy występować do Miasta o dofinansowanie zakupu nowego sprzętu.
- Już we wrześniu rozpocznie się planowanie projektu budżetu miasta na 2016 rok. Jeżeli OSiR zgłosi wniosek o zakup nowego sprzętu, to zostanie on rozpatrzony przy przygotowywaniu projektu budżetu miasta na 2016 rok – poinformował nas rzecznik Prezydenta Miasta, Robert Karelus.
Koszt skutera wodnego, wraz deską ratowniczą i możliwością włączenia wstecznego biegu, to około 55 tys. złotych. W tej chwili do dyspozycji ratowników pozostaje również quad, dwa aparatu AED (defibrylatory), z czego jeden jest na Warszowie. Jednak sprzęt dla ratowników to jedna sprawa. Druga to infrastruktura, w tym możliwość dojazdu dla karetek.
- OSiR zarządza przekazaną infrastrukturą, i problem z tym drugim wjazdem jest od lat – mówi Wileńska. - Miał powstać drugi, bliżej wiatraka, ale nie wiem na jakim etapie jest ten temat.
- Aktualnie funkcjonuje, nowe wejście na plażę wzdłuż Alei Interferie, którym również mogą poruszać się służby ratunkowe – wyjaśnia Robert Karelus. - Dojazd na plażę możliwy jest także praktycznie każdym z pięciu wejść, zbudowanych na palach w technologii relumy. W najbliższych planach mamy modernizację parkingu wraz ze zjazdem na plażę na końcu ulicy Uzdrowiskowej.
Niestety problem leży także po stronie pogotowia. Od lat władze nadmorskich miejscowości, nie tylko Świnoujścia, występują do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego o zakup samochodu z napędem na cztery koła. Jak dotąd bezskutecznie. Sami ratownicy medyczni, już w zeszłym roku przyznawali, że taki ambulans bardzo by się przydał.
Z kolei na Warszowie trwa modernizacja całej infrastruktury plażowej. Praktycznie od podstaw zbudowano wejście i parking, zainstalowano ławki. Po zakończeniu budowy Terminala LNG przebudowana zostanie również ul. Ku Morzu. Na ukończeniu jest też projekt bazy ratowników na prawobrzeżu, bliźniaczej do tej, znanej z lewobrzeża.
- Prace budowlane uzależnione jest od położenia sieci wodno-kanalizacyjnej przez Polskie LNG i Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu oraz sieci energetycznej przez Eneę – mówi Robert Karelus, rzecznik Prezydenta Miasta.
Planowany termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji to przyszły rok.
DOŁĄCZ DO NAS: