Sobota, 7 grudnia 2019r.

Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Turystyka / Śladami drogi Jakubowej

Turystyka

Śladami drogi Jakubowej

Foto: scie24

Jeden z najczęściej rozpoznawalnych turystycznych szlaków pieszych na świecie jest w Polsce praktycznie nieznany. Charakterystyczny znak żółtej muszli na granatowym tle jest znakiem rozpoznawczym Drogi św. Jakuba, której pomorski fragment biegnie również przez Świnoujście.

Camino de Santiago, czyli Droga św. Jakuba, znana jest już od ponad tysiąca lat. W średniowieczu dla wierzących celem pieszych pielgrzymek był grób św. Jakuba Apostoła znajdujący się w katedrze de Compostela w Galicji. Pielgrzymi przybywali z różnych państw, różnymi szklakami, o których mówi się, że stworzyły sieć dróg oplatających całą Europę. Drogi te z czasem i ze zmianą obyczajów zostały zapomniane, jednak od 1987 roku decyzją Rady Europy zaczęto przywiązywać do nich większą wagę. Tym samym Droga św. Jakuba została zakwalifikowana do Europejskiego Szlaku Kulturowego. Oznacza to, że ma ona szczególne znaczenie dla europejskiej tożsamości i dziedzictwa kulturowego.

Szlak nie ma jednej wytyczonej trasy. Długość dróg wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wynosi ponad 2200 kilometrów. Swoim zasięgiem obejmuje Litwę, Białoruś, Ukrainę, Polskę, Niemcy, Belgię, Francję, Szwajcarię, Włochy, Hiszpanię i Portugalię. Znakiem charakterystycznym jest żółta muszla, czyli muszla pielgrzymia. Symbol ten pochodzi jeszcze z tradycji zbierania przez pielgrzymów muszli znajdujących się na wybrzeżu Atlantyku, które miały być pamiątką z pielgrzymki, a zarazem świadectwem jej odbycia.

Renowacja szlaku jest możliwa w dużej mierze dzięki finansom z Unii Europejskiej. Przykładowo ma to miejsce w ramach usprawniania Pomorskiej Drogi św. Jakuba, która to też nas najbardziej interesuje z perspektywy Świnoujścia. Nasze miasto jest etapem drogi łączącej polskie wybrzeże wraz z niemiecką częścią Wyspy Uznam. Pomorski odcinek obejmuje nadbałtycki krajobraz, a więc Litwę (80,1 km), Rosję (133,4 km), Polskę (713,4 km) i Niemcy (206,7 km). Jest on objęty programem RECReate, który ma na celu włączenie szlaku do utworzonej już europejskiej sieci. Celem programu jest oczywiście rewitalizacja i uświadomienie znaczenia dziedzictwa kulturowego nie tylko wśród turystów, ale zwłaszcza wśród lokalnych społeczności.

W ostatnim czasie pielgrzymowanie stało się dość popularne, żeby nie powiedzieć – wręcz modne. W dzisiejszej dobie gonitwy, dużej ilości stresu i codziennych problemów, to właśnie pielgrzymowanie ma być formą odnalezienia spokoju, wyciszenia się i ukojenia. Szlak św. Jakuba jest również atrakcyjny do przemierzania rowerem. Na trasie mamy do czynienia głównie z kościołami, jednak znajdują się na niej również obiekty niesakralne, a będące wartymi odwiedzenia. Może warto poddać refleksji słowa Thomasa Morusa: „Pielgrzym nigdy nie powraca do domu, nie będąc uboższym o jedno uprzedzenie i bogatszym o jeden pomysł” i samemu poznać to, co od ponad tysiąclecia zachwyca innych pielgrzymów. Zwłaszcza, że jest na wyciągnięcie ręki.

Autor: mp
comments powered by Disqus