Tegoroczne warsztaty fotograficzne „Nie-pocztówka” doczekały się podtytułu: „Teatr jednego aktora”. Autorzy skupią się na fotografowaniu w miejscach, które są charakterystyczne dla Świnoujścia. Miejsca te będą scenografią do zaaranżowania wymyślonych przez nich, absurdalnych w kontekście codzienności tych miejsc, sytuacji zagranych przez nich samych.
W sobotę 25 sierpnia przeprowadzona zostanie (w ramach wielu innych imprez w Karsiborzu z okazji 100-lecia Niepodległości Polski) II edycja Biegu Karsiborskiego, organizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie Karsibór i Klub Biegacza Jogging. Zapisy przy moście po stronie Karsiborza od 12.00, start o 12.30.
29 lipca pociągiem relacji Świnoujście – Przemyśl 35-osobowa grupa harcerzy i instruktorów z 19 DHSG „Zlotki” im. Bohaterów KOP w Świnoujściu i 63 DH Szare Szeregi im. Henryka Kończykowskiego „Halicza” z Dziwnowa – Hufiec Ziemi Wolińskiej ZHP – wyruszyła na obóz w Bieszczadach. Po raz drugi w bazie w Dwerniku. Podróż mimo, że strasznie długa, przebiegła bez żadnych niespodzianek i w dobrych nastrojach. W Przemyślu czekały na nas busy i wbrew obawom piękna słoneczna pogoda.
Zmieniło się najbliższe otoczenie Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi przy ulicy Szkolnej. Jest nowe boisko wielofunkcyjne, plenerowa ścieżka zdrowia, stoły do gry w ping – ponga i szachy, skocznia w dal z 40 – metrowym rozbiegiem i zewnętrzna siłownia.
Zakończył się 7 dniowy maraton regatowy pod nazwą Świnoujście Sails Festiwal. Rozegrano regaty w 5 klasach gromadząc na starcie ponad 200 uczestników z 7 krajów. Przeprowadzono kilkadziesiąt wyścigów na Zatoce Pomorskiej na 3 różnych trasach. To największa tego typu impreza żeglarska na Pomorzu Zachodnim.
Koncert z premierowym materiałem, performance i pierwsze efekty pracy na Festiwalu. Takich rzeczy można się spodziewać w środę na 48. Famie w Świnoujściu. Między 10:00 a 14:00 kolejny raz zapraszamy na teren Oflagu na FAMĘ FASHION, czyli pracownię artystyczną i butik. Będzie można kupić ekologiczne festiwalowe gadżety. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu.
W ciągu ostatnich dwóch lat, w Świnoujściu przybyło 212 miejsc w żłobkach i przedszkolach. Na nowy rok szkolny 2018 – 2019 przyjęto wszystkie dzieci, których rodzice złożyli podania. Rośnie także dopłata miasta do każdego dziecka uczęszczającego do niepublicznej placówki. Z myślą o przyszłości budowane jest nowoczesne przedszkole przy ulicy Bydgoskiej na 200 miejsc.
Na terenie przystani jachtowej w Basenie Północnym została oddana do użytku sala koncertowo-wystawiennicza. Na razie korzystają z niej przede wszystkim uczestnicy festiwalu Fama. Plany na przyszłość są znacznie większe, niestety - nie do końca zostały sprecyzowane.
W przedostatnim koncercie (24.08.) posłuchamy gry Ursuli GRAHM organistki ze Szwecji, absolwentki Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie organów prof. Feliksa Rączkowskiego. Umiejętności gry doskonaliła na kursach mistrzowskich u wybitnych organistów i pedagogów w Niemczech, Holandii, Belgii, Włoszech i Francji.
W ramach wielu imprez Światowego Dnia Latarń Morskich, przeprowadzona została przez Klub Biegacza Jogging VII edycja Biegu Wspinaczkowego na Latarnię w Świnoujściu. Udział wzięło 22 śmiałków z różnych miast Polski – zarówno dzieci i młodzież jak też kobiety i mężczyźni.
Wyścigi kajakowe, rowerowe, bieg po wyspie, quiz o 44 wyspach – to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez Stowarzyszenie Karsibór na imprezy sportowe z okazji 100–lecia Niepodległej Polski.
Kolejny dzień 48. Famy to kolejna garść wydarzeń. Wśród nich jest m.in. teatr improwizacji, występ zespołu artysty pochodzącego ze Świnoujścia oraz spotkanie autorskie dotyczące czasów PRL.
Poemat narodowego wieszcza opowiedziany dźwiękiem, stand-up oraz koncert z muzyką korzeni – to poniedziałkowe propozycje odbywającej się w Świnoujściu 48. Famy. Będzie to piąty dzień tegorocznej edycji Festiwalu.
Weekend jak zwykle rozpoczęty aktywnie - 110. parkrun przechodzi do historii. W ramach 10 edycji Sail Świnoujście 2018 odbyła się II edycja Biegu Pirackiego parkrun i jak zwykle uczestnicy nie zawiedli. Przybyli Piraci, Piratki a nawet Piraciątka. Dla tych ostatnich był to szczególny dzień bowiem aby dostać piękny pamiątkowy medal musieli przebiec całe 500 m
Pod tym hasłem zaczęła się przygoda harcerzy z Międzyzdrojów, Wolina i z Dziwnowa na Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku z okazji 100. rocznicy zawiązania się organizacji i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W dniach 6 - 16 sierpnia 2018 r. zlot ZHP odbywał się na Wyspie Sobieszewskiej, a uczestniczyło w nim ponad 14 tysięcy harcerzy z całej Polski, w tym 1,5 tysiąca kadry instruktorskiej i pomocniczej. Gościnnie w zlocie uczestniczyli skauci z takich państw jak: Anglia, Niemcy, Szwecja, Malezja, Chiny i Arabia Saudyjska.
DOŁĄCZ DO NAS: