W czwartek Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego przyjął apel o natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”. Podczas obrad głos zabrała radna ze Świnoujścia Elżbieta Kozłowska (PO).
Mimo pandemii nie spada tempo prac przy największych w historii robotach budowlanych poprawiających dostęp kolejowy do portów w Szczecinie i Świnoujściu. W sumie ułożono już 21 kilometrów nowych torów: 14 kilometrów w rejonie stacji Szczecin Port Centralny i 7 kilometrów w Świnoujściu.
Z poruszeniem przysłuchiwaliśmy się wtorkowym obradom sejmowej Komisji ds. Gospodarki Morskiej w temacie min. świnoujskiej Stoczni. Poseł Arkadiusz Marchewka pytał o sprzedaż świnoujskiej części Stoczni MSR „Gryfia” i w jaki sposób sprzedaż Stoczni ma się do zapewnień byłego Ministra ds. Gospodarki Morskiej Marka Gróbarczyka oraz Zarządu MSR Gryfia z prezesem Krzysztofem Zarembą na czele, o zapewnieniu każdemu pracownikowi miejsca pracy.
Mimo prac modernizacyjnych prowadzonych przez firmę Budimex na terenie terminalu promowego w porcie Świnoujście, które znacznie ograniczyły ilość dostępnych stanowisk promowych oraz powierzchnię placów manewrowo-postojowych wypracowano we wrześniu wzrost obrotów ładunkowych w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku.
W ramach prac nas systemem „Inteligentnej ochrony”, przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. wzięli udział 23 września br. w realnym pokazie najnowszego systemu ochrony antydronowej „Jastrząb” firmy Hertz Systems, który zorganizowano na lotnisku w Zielonej Górze
Prace modernizacyjne terminala prowadzone przez firmę Budimex, są zgodne z harmonogramem i minęły półmetek. Rozebrane zostały stare magazyny, rampy przeładunkowe a także istniejące wyposażenie nabrzeży nr 5 i 6. Oba nabrzeża są już zapalowane, gotowe są także konstrukcje wspierające estakadę. Usunięto nawierzchnię i podbudowę wcześniejszych parkingów i umocnienia na długości 300 metrów.
Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał 20 sierpnia br. decyzję o pozwoleniu na rozbudowę i modernizację infrastruktury technicznej w porcie w Świnoujściu. Zadanie realizowane jest przez ZMPSiŚ w ramach projektu „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu”.
Pełną parą idą roboty budowlane w ramach inwestycji przystosowanie infrastruktury terminalu promowego w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego. Terminal z każdym dniem zmienia swoje oblicze.
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jest w trakcie rozstrzygania zapytania ofertowego na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu dla projektu „Zakup statku pożarniczego dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Spółka Akcyjna”.
Blisko 10,5 mln ton towarów obsłużyły spółki przeładunkowe w zespole portów Szczecin-Świnoujście w okresie styczeń-kwiecień br. I choć w tle ich pracy jest pandemia koronawirusa, to z zachowaniem pełnych reżimów sanitarnych, statki obsługiwane są na bieżąco, ładunki są na bezpiecznym poziomie, w czym pomaga uniwersalny charakter obu portów.
PEKAES, czołowy operator logistyczny, poinformował dziś o otwarciu Agencji Celnej w Świnoujściu, która zapewnia obsługę towarów w imporcie i eksporcie. Spółka planuje uruchomienie nowych usług w zakresie obsługi celnej Klientów.
18 grudnia br. na chińskiej stoczni Jiangsu Jinling w Nanjing rozpoczełą się budowa nowoczesnego promu TT-Line Green Ship. Jako pionier na południowym Bałtyku, statek będzie napędzany LNG (skroplonym gazem ziemnym), który jest obecnie najczystszym paliwem morskim, zapewniającym czyste powietrze na morzu i w portach.
Zarządy portów Szczecin i Świnoujście oraz holenderskiego portu Rotterdam podpisały w Rotterdamie porozumienie o wzajemnej współpracy. Dokument został podpisany w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Ponad 19 mln ton towarów obsłużyły porty w Szczecinie i Świnoujściu w okresie od stycznia do lipca br. Towarów było więcej o ponad 1,4 mln ton niż rok temu. Liderami wzrostów są inne masowe na plusie o 14,5 procent, zboże wzrost o 7,7 procent oraz z takim samym wynikiem lepszym o 5,8 procent w porównaniu do ub. roku - ropa i węgiel.
Zespół portów Szczecin-Świnoujście w pierwszym półroczu br. wypracował lepszy o dwa procent wynik przeładunków towarów aniżeli w ubiegłym roku. Ogółem w okresie od stycznia do czerwca br. spółki operatorskie działające na nabrzeżach ZMPSiŚ przeładowały 16 573,1 tys. ton towarów. W śród nich najlepszy wynik ze wzrostem o 16,2 proc. wypracowano w grupie inne masowe.
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wybuduje w Świnoujściu przy terminalu promowym nowy parking dla blisko 300 ciężarówek. Zakres działania to badania i prace przy budowie parkingu rezerwowego w najbliższym sąsiedztwie bram terminalu promowego. Parking zaoferuje 278 miejsc dla ciężarówek, zaś prace budowlane obejmą przygotowanie i wzmocnienie terenów inwestycyjnych oraz budowę parkingów i infrastruktury technicznej.
19 maja br. w Świnoujściu, konferencją prasową z udziałem mediów oraz rad miast Świnoujścia i Międzyzdrojów, jak również tamtejszych rad osiedlowych Zarząd Portu zainaugurował cykl spotkań społecznych w trakcie, których będzie przybliżać koncepcję budowy Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego mieszkańcom Świnoujścia.
Zespół portów Szczecin-Świnoujście zamknął pierwszy kwartał br. wynikiem lepszym o 8 procent aniżeli rok temu, pod względem przeładunku towarów. Oba porty obsłużyły dotychczas 7 328,4 tys. ton ładunków, czyli o 520,6 tys. ton więcej niż w tym samym czasie ub. roku.
W ciągu najbliższych kilku lat na rozbudowę infrastruktury portowej oraz inwestycje w gospodarce morskiej zostanie przeznaczonych 25 mld złotych - poinformowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Według Ministerstwa terminal kontenerowy w Świnoujściu powstanie do 2023 roku. Jego koszt to 2 mld złotych.
Polskie porty morskie o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej z nagrodą „Tego, który zmienia polski przemysł”. Nagrody wręczono 27 lutego br. w Warszawie podczas uroczystej gali wieńczącej XIX edycję Forum Zmieniamy Polski Przemysł. Odebrali ją minister Marek Gróbarczyk wraz z szefami zarządów portów, w tym z prezesem ZMPSiŚ Dariuszem Słaboszewskim.
DOŁĄCZ DO NAS: