Środa, 23 stycznia 2019r.

Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości

Rozmaitości

Poradnik

Jak zaplanować wolne

Właśnie rozpoczął się nowy rok 2015. Podpowiadamy jak zaplanować urlop, aby w jak najlepszy sposób wykorzystać dni należne nam jako ustawowo wolne od pracy.

czytaj więcej

Niemcy wprowadzili stawkę minimalną

Polscy pracownicy w Niemczech zarobią więcej

Od stycznia 2015 roku w Niemczech obowiązuje stawka minimalna w wysokości 8,50 euro za godzinę pracy. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, obejmuje również polskich pracowników zatrudnionych u naszych sąsiadów.

czytaj więcej

Policja radzi

Bezpiecznie z fajerwerkami

Przed nami Sylwester i Nowy Rok. W te dwa dni, zgodnie z obowiązującym prawem, możemy świętować nadejście nowego roku w blasku sztucznych ogni. Apelujemy o rozwagę podczas używania materiałów pirotechnicznych, chwila nieuwagi może skończyć się tragedią.

czytaj więcej

Prywatyzacja PŻB odc. 6 „Kontrowersje”

Z „Mazovią” do Ystad

Na 2 stycznia przewidywane jest przybycie do Szczecina promu „Mazovia” - nowego nabytku Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, który po modernizacji w szczecińskiej stoczni, wiosną zastąpi prom „Wawel” na trasie Świnoujście – Ystad. Zakup jednostki przez przeznaczoną do prywatyzacji spółkę wywołał niedawno pewne kontrowersje, o których napisała m.in. „Gazeta Wyborcza”.

czytaj więcej

Bożonarodzeniowe tradycje

Wigilia w świnoujskich domach

Wieczór wigilijny to czas szczególny. Pełna miłości i ciepła, atmosfera rodzinnego domu zostaje nam w pamięci na długie lata. Zapytaliśmy jak ten wyjątkowy wieczór spędzają znani świnoujscy politycy, samorządowcy, artyści.

czytaj więcej

Święta

Opłatek wigilijny - historia i tradycja

Obecne dni upływają nam w oczekiwaniu na szczególny czas jakim jest Boże Narodzenie. Bardzo wymowną formę tego oczekiwania stanowi Wieczerza Wigilijna, której najważniejszym momentem - zaznaczmy, że tylko w Polsce - jest łamanie i dzielenie się Opłatkiem. Czas jaki teraz przeżywany stanowi właściwą chwilę, aby pokrótce przybliżyć piękną i doniosłą tradycję Opłatkową.

czytaj więcej

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej

Podsumowanie Akcja Paczka na Wschodzie

Akcja Paczka 2014 to nie tylko gest pomocy polskim rodzinom, które mieszkają na Białorusi od urodzenia. Akcja ta ma na celu zrozumienie sytuacji w jakiej znajdują się te rodziny. Potrzebują naszego uśmiechu, uścisku dłoni, otwartości. To niesamowite przeżycie dla każdego, młodego człowieka, harcerza i harcerki. Będąc tam, pomagając odczuwamy wzruszenie jak i radość z tego, że jesteśmy komuś potrzebni. Pamiętamy o Polakach na Białorusi i ta drobna Paczka jest symbolem naszej pamięci.

czytaj więcej

Gospodarka

Terminal LNG zmieni europejski rynek gazowy

Budowany w Świnoujściu terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w znaczący sposób wpłynie na kształt rynku gazu w Europie. Jak podkreśla portal www.lng.edu.pl, pierwsza tego rodzaju instalacja w Europie Środkowo-Wschodniej i jedna z większych na całym kontynencie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności Polski i Europy.

czytaj więcej

Porozumienie z Katarczykami

Obie strony zadowolone?

Ten temat powracał na łamy prasy wielokrotnie, budząc mniej lub bardziej uzasadnione obawy i kontrowersje. Pytanie, jak PGNiG zamierza wywiązać się z kontraktu na odbiór skroplonego gazu od katarskiego kontrahenta, wobec sporego opóźnienia na budowie świnoujskiego terminalu LNG, znalazło wreszcie odpowiedź: porozumienie.

czytaj więcej

Komunikat

Zakaz używania wyrobów pirotechnicznych

Używanie w okresie karnawału powszechnie dostępnych wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych stwarza zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia osób, jak również niesie zagrożenia dla porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego. 

czytaj więcej

Pomoc potrzebującym

MOPR szuka wolontariuszy

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Świnoujściu poszukuje wolontariuszy, którzy chcieliby pomagać w nauce dzieciom umieszczonym w rodzinnej pieczy zastępczej. Pomoc mogłaby obejmować bieżące wsparcie przy odrabianiu lekcji, nadrabianie zaległości szkolnych czy rozwijanie zainteresowań.

czytaj więcej

Niezwykły umysł

Po prostu patrzę i myślę

Krzysztof Pałka jest uczniem drugiej klasy o profilu biologiczno - chemicznym w Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I w Świnoujściu. To osoba ciekawa każdej wiedzy, lubi się uczyć, bo i łatwo mu to przychodzi. Krzysztof ma dar - ponadprzeciętne uzdolnienia matematyczne. - On jest po prostu wyjątkowy - mówi Anna Mumot, nauczycielka matematyki.

czytaj więcej

Fauna wyspy Uznam

Czaszka sprzed 30 000 lat

Fragment czaszki jelenia olbrzymiego znaleziony w 1994 roku na wyspie Uznam niedaleko niemieckiej miejscowości Mellenthin ma 30 000 lat. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Instytutu Geografii i Geologii na Uniwersytecie w Greifswaldzie, którzy podjęli się badania znaleziska.

czytaj więcej

Nielegalne połowy

MOSG wyciąga sieci

Tylko podczas jednego weekendu załogi dwóch jednostek pływających Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Świnoujściu wydobyły 870 metrów nielegalnych narzędzi połowowych!

czytaj więcej

Zmień świat na lepsze

Dołącz do projektu „Szlachetna Paczka”

SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski projekt, w którym łączymy ludzi wokół idei mądrego pomagania. Wolontariusze „Szlachetnej Paczki” spotkali się z potrzebującymi w ich domach już w ponad 570 miejscach w Polsce, zdiagnozowali sytuację i podjęli decyzję o włączeniu ich do projektu.

czytaj więcej

Wydarzenia

Świnoujście na Targach w Lipsku

Wśród ponad 1 000 wystawców na Międzynarodowych Targach Turystyki & Caravaningu T&C w Lipsku znalazło się Świnoujście. Trwająca do niedzieli 19.11., impreza należy do największych targów turystycznych w Niemczech.

czytaj więcej

Pierwsza Poprzednia  | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 |  Następna Ostatnia