Rybak pracujący przy fali wysokiej prawie na 2 metry całkowicie stracił panowanie nad swoją łodzią. Do zdarzenia doszło w środę, 18 listopada na Zalewie Szczecińskiem w polsko-niemieckim pasie granicznym.
- Nie zna smaku prawdziwego życia, kto przez tunel samotności się nie przeczołgał – napisał kiedyś Edward Stachura. W Świnoujściu doskonale znamy smak prawdziwego życia na wyspie, kolejki na promy, codzienne przeprawy, lato czy zima, przez kanał - do pracy, do szkoły, na pociąg, autem w głąb kraju. Nasze miasto czołga się samotnie i osobno, na boku i z dala od reszty kraju, nie przez tunel, ale przez brak tunelu.
Budynek w Trassenheide, w którym w tym tygodniu planowano przyjąć 15-osobową grupę imigrantów został podpalony - wynika z wstępnych ustaleń policyjnych ekspertów. Firma z Berlina, która jest właścicielem obiektu, zamierza go możliwie szybko wyremontować i przekazać na rzecz uchodźców.
W niedzielę, 15 listopada na cmentarzu wojennym na wzgórzu Golm odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary wojen i przemocy wszystkich narodów. W wydarzeniu wzięło udział prawie 200 osób z Polski i Niemiec.
Pogoda nie sprzyja budującym lodowisko w Heringsdorfie. Sezon łyżwiarski miał wystartować już w przyszłym tygodniu, jednak temperatury na dużym plusie pokrzyżowały organizatorom plany.
Do serii podpaleń doszło w ciągu ostatnich dni w zachodniej części wyspy Uznam. Cześć ataków dotyczyła budynków, w których mogliby zostać zakwaterowani imigranci. Jednak liczne zdarzenia w przypadkowych miejscach wskazują na to, że wzniecenia ognia mogą mieć związek z celowym działaniem przez nieustalonego podplacza lub grupę przestępczą.
Plany budowy tunelu pod Świną budzą obawy mieszkańców i władz sąsiedniej Meklemburgii Przedmorza. Temat pojawił się w czwartek podczas obrad tamtejszego sejmiku.
Świnoujście nie będzie miało swojego przedstawiciela w Sejmie i Izbie Wyższej Parlamentu Rzeczypospolitej. Kto będzie reprezentował interesy naszego regionu przez najbliższe cztery lata?
Pierwsi uchodźcy oczekiwani są na wyspie Uznam po 1 listopada - informuje niemiecka Ostseezeitung. Chodzi o około 15-osobową grupę nieletnich uciekinierów z Syrii.
Coraz głośniej słychać sprzeciw mieszkańców niemieckiej części wyspy Uznam i granicznych miejscowości wobec polityki centralnej Niemiec. Czym bliżej fala uchodźców dociera do wschodniej części kraju, tym częściej lokalna prasa donosi o czynach karalnych popełnianych zarówno przez osoby sprzeciwiające się osiedlaniu uchodźców, jak i samych uciekinierów.
W powiecie Pomorze Przednie - Greifswald przebywa obecnie ponad 2 tys. uchodźców. Do końca roku ma być ich o tysiąc więcej. Dotychczas żadna z gmin na wyspie Uznam nie zaoferowała miejsc pobytu dla uciekinierów, mimo to temat mocno polaryzuje niemieckie społeczeństwo. Coraz głośniej słychać głosy sprzeciwu wobec polityki centralnej.
Czwarta edycja rodzinnego festynu na plaży w miejscowości Karlshagen zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Sobotnie i niedzielne propozycje ucieszą przede wszystkim dzieci.
Takiego spektaklu nad uznamskim Bałtykiem jeszcze nie było! Już w najbliższą sobotę, 3 października, od Bansin do Ahlbecku przetoczy się gigantyczna fala fajerwerków, tworząc 30-minutowe widowisko. Świnoujska plaża może okazać się świetnym punktem obserwacyjnym.
Osobliwe zachowanie trzech Polaków w pociągu UBB relacji Greifswald - Świnoujście przykuło uwagę jednego z pracowników kolei. Mężczyźni wsiedli do pociągu z pokaźnym bagażem, po czym opuścili pojazd pozostawiając w nim swoje torby.
Mimo, że czas wakacji dobiegł końca, a pogoda jest nieco kapryśna, mamy propozycję dla pasjonatów wędkarstwa. W imieniu organizatorów zapraszamy na pierwszą w Europie imprezę pt. „Targi Rękodzieła Wędkarskiego”, które odbędą się się w dniach 18-20 września w Mrzeżynie.
Woliński Park Narodowy zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym „Dzika Przyroda w Obiektywie”, którego sponsorem jest firma GAZ-SYSTEM S.A. Prace przyjmowane są do końca września 2015 w siedzibie Wolińskiego Parku narodowego przy ul. Niepodległości 3c w Międzyzdrojach lub drogą elektroniczną.
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujsciu wzięli udział w festynie pod nazwą „Bezpiecznie w siodełku” w niemieckej miejscowości Ahlbeck. Projekt zrealizowany został we współpracy z Bundespolizei w ramach polsko-niemieckiego programu prewencyjnego „U sąsiada bezpiecznie”. Odwiedzający festyn mogli uczestniczyć w konkursach, otrzymać ulotki informacyjne, gadżety związane z bezpieczeństwem oraz oznakować rowery.
Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, którzy mieszkają lub pracują w Szwecji starają się o połączenie lotnicze na trasie Goleniów - Sztokholm. Z ich inicjatywy prowadzona jest akcja zbierania podpisów pod petycją do władz polskiego lotniska oraz przewoźników.
Kradnący rower 18-latek ze Świnoujścia został zatrzymany w Ahlbecku przez innego Polaka. Po opuszczeniu komisariatu złodziej wystawił mu rachunek… za straty w „dziennym utargu”.
Do akcji ratunkowej zakrojonej na szeroką skalę doszło dzisiaj po południu na kąpielisku w Bansin. W operację zaangażowane były także polskie służby ratownicze.
DOŁĄCZ DO NAS: