Niemiecka drogówka po raz drugi organizuje ogólnokrajową akcję kontrolną wymierzoną głównie w piratów drogowych i kierowców nieprzestrzegających przepisów. W czwartek 18 września, już od 6 rano przez 24 godziny tysiące policjantów z radarami w ręku stanie w wyznaczonych miejscach.
Największe idee ludzkości rodzą i realizują się tuż obok nas. To właśnie na wyspie Uznam, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Świnoujścia, przed i w czasie II wojny światowej, w wojskowym ośrodku rakietowym w Peenemünde, tworzyły się podstawy późniejszego programu kosmicznego, którego zwieńczeniem był lot amerykańskich astronautów na Księżyc. Teraz w Instytucie Fizyki Plazmy Maxa Plancka w Greifswaldzie, położonym tylko 76 km od naszego miasta, działa największy i najnowocześniejszy na świecie stellarator - reaktor syntezy jądrowej.
Radna Irena Kurszewska oraz Elżbieta Kozłowska, lekarka ze Świnoujścia, zostały kandydatkami z listy Platformy Obywatelskiej w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego.
Pierwsze, krótkie podsumowanie sezonu urlopowego w naszym województwie to tragiczny bilans utonięć. Lato 2014 w zachodniopomorskim to aż 30 ofiar, które zmarły na skutek utonięcia! Czarny sierpień przyniósł ogółem śmierć 18 osób. Tylko jednego tragicznego dnia – 10 sierpnia – w województwie zachodniopomorskim utonęło pięć osób.
„Miasto zatopionych bogów” Zdzisława Cozaca zwycięzcą II Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” w kategorii najlepszy fim dokumentalny. To już kolejne wyróżnienie dla twórców fabularyzowanego dokumentu o dziejach wczesnośredniowiecznego Wolina.
Na plaży w Ahlbecku wypoczywała foka szara. Czytelniczka Ostsee Zeitung uwieczniła ją nawet na fotografii. Do napotkanego drapieżnika lepiej się nie zbliżać, jednak z uwagi na rzadkość zjawiska, życzymy wszystkim takich widoków.
Naprawdę niewiele brakowało, by doszło dzisiaj do kolejnej tragedii na wodach Bałtyku po niemieckiej stronie granicy. Tylko dzięki czujności przypadkowych przechodniów oraz szybkiej akcji służb ratowniczych udało się zapobiec niechybnej śmierci matki z małym dzieckiem.
17-letni mieszkaniec Świnoujścia został zatrzymany na gorącym uczynku przez niemiecki patrol policyjny. Sprawiedliwość dopadła go kiedy w biały dzień, z nożycami do cięcia drutu, majstrował przy zaparkowanych rowerach.
W sobotni wieczór kilku niemieckich turystów i wczasowiczów wybrało numer alarmowy 112 i poinformowało o wypadku na wodach Bałtyku w okolicy Heringsdorfu. Służby ratownicze natychmiast podjęły akcję poszukiwawczą. Na szczęście liczne zgłoszenia okazały się pomyłką. A wszystko za sprawą gumowej zabawki.
Krótko przed godziną 20 niemiecka policja dostała zgłoszenie o pontonie dryfującym na morzu, na wysokości Heringdorf. Na jego pokładzie miały znajdować się dwie osoby. Do akcji poszukiwawczej ruszyły wszystkie dostępne jednostki z Niemiec i Polski.
Targowisko różnych drobiazgów i kolekcjonerskich rarytasów to nie tylko domena naszego świnoujskiego pchlego targu. Również nasi zachodni sąsiedzi znają tę ideę i śmiało z niej korzystają.
W tym sezonie Bałtyk jest sceną tragicznych wydarzeń. Na naszym wybrzeżu doszło już do trzech utonięć. Ostatnie miało miejsce wczoraj. Jednak o prawdziwej fali nieszczęść mogą mówić niemieccy ratownicy. Od maja w zachodniej części wyspy Uznam, doszło do co najmniej dziewięciu śmiertelnych wypadków.
Na ubitym polu po dwóch stronach spotka się blisko 2000 wojów. Wikingowie znów najechali Słowian w grodzie nad Dziwną. Kto wygra tę bitwę? Dowiemy się zapewne po weekendzie.
Trwa rekrutacja na wyjątkowe stanowisko. Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki szuka blogera, który spędzi 30 dni w wyjątkowych miejscach na Pomorzu Zachodnim. Przez cały wrzesień wybrana osoba będzie żyła na koszt Organizatorów. Pracodawca na koniec akcji przeleje dodatkowo wynagrodzenie za ciężko wykonaną pracę.
W miniony weekend, trałowiec ORP „JAMNO” z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przebywał z oficjalną wizytą w niemieckim porcie Ueckermünde. Okręt został zaproszony przez władze samorządowe miasta aby uczestniczyć w uroczystych obchodach „Dni Zalewu Szczecińskiego”.
Przechodzę granicę polsko-niemiecką. Na pierwszy rzut oka trudną ją dostrzec. Słupków granicznych i płotu nie ma tu od dawna. Niemiecka część plaży na Uznamie rozpoczyna się ok. 150 metrową plażą dla psów. Spaceruje sporo ludzi ze swoimi czworonogami, kilka osób paraduje nago. Plaża dla psów płynnie przechodzi w równie „długą” plażę dla nudystów. Tu jest nieco mniej wczasowiczów. Jedni mają na sobie stroje plażowe, inni stroje Adama i Ewy. Ci drudzy to przeważnie ludzie w średnim wieku oraz nieco starsi z wnukami.
Czy jest szansa na powrót foki szarej w nasze rejony Bałtyku? Na całym południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego te morskie ssaki zostały wytrzebione przez człowieka dzisiątki lat temu. Dzisiaj polskie wybrzeże odwiedzają tylko pojedyncze osobniki, które przypływają z innych zakątków Bałtyku. Trasy foczych wędrówek monitoruje World Wide Fund for Nature (WWF, dawniej World Wildlife Fund).
Podróżowaliście kiedyś samochodem na trasie Szczecin – Świnoujście lub odwrotnie podczas sezonu letniego? Komu udało się przejechać te 100 km w czasie krótszym niż dwie godziny? Trudne prawda? W najbliższym czasie sytuacja się nie zmieni.
42-letni paralotniarz z Polski awaryjnie lądował na plaży w miejscowości w Bansin. W wypadku ucierpiało dwoje członków przebywającej w pobliżu rodziny z Brandenburgii.
DOŁĄCZ DO NAS: