Sobota, 25 maja 2024r.

Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości

Rozmaitości

Ekologia

Zielona energia i czyste środowisko wodne

W najbliższy weekend startuje „Zielona Energia i Czyste Środowisko Wodne Województwa Zachodniopomorskiego” – projekt realizowany przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

czytaj więcej

Cenne znaleziska w świnoujskich wodach

Ukryte w głębinach

Ostatnie dni przynoszą kolejne sensacyjne wieści o znaleziskach odkrytych podczas modernizacji toru wodnego Szczecin - Świnoujście. Podczas prac znajdowano już m.in. elementy drewnianych barek i kafarów wykorzystywanych sto lat temu do budowania umocnień nabrzeża oraz niewypały. Teraz w naszych wodach natrafiono na kość wieloryba i wrak ponadstuletniej łodzi żaglowej!

czytaj więcej

Wydarzenia

Uroczystość przekazania sztandaru Żołnierzy Kresowych AK

Od 29 września w Międzyzdrojach odbywa się XXXIII Zjazd Żołnierzy Kresowych Armii Krajowej, w którym tradycyjnie uczestniczą żyjący jeszcze kombatanci, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych oraz młodzież – w tym harcerze. W dniu dzisiejszym, w hotelu Slavia miała miejsce podniosła uroczystość. Uczestnicy Zjazdu postanowili przekazać swój sztandar pod opiekę harcerzom Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP. 

czytaj więcej

Żegluga śródlądowa

Odzieranie Odry z mitów rozpoczęte

Ze szczecińskiego portu wyruszyła w rejs barka, biorąca udział w projekcie „Odra nasza!”. Rejs pod hasłem „Odzieramy Odrę z mitów” rozpoczął się 24 września w Szczecinie konferencją, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, biznesu czeskiego oraz firmy badawczej, która będzie rejestrować całą trasę, a następnie przedstawiać wyniki badań na zakończenie rejsu.

czytaj więcej

Ruszyły największe manewry polskiej armii

ANAKONDA 2014 – Euroland atakuje Wislandię!

Blisko 12,5 tysiąca żołnierzy z 9 krajów członkowskich sojuszu północnoatlantyckiego, 17 okrętów, 126 transporterów opancerzonych i 25 samolotów - od 24 września do 3 października na poligonach morskich i lądowych trwać będą największe, cykliczne, międzynarodowe ćwiczenia pn. ANAKONDA -14.

czytaj więcej

Niebieski Parasol 2014

Bezpłatne porady prawne

W tym tygodniu potrzebujący porady prawnej będą mogli z niej skorzystać nieodpłatnie w ramach akcji „Niebieski Parasol 2014”. Akcja organizowana jest już po raz czwarty przez Krajową Radę Radców Prawnych, podczas której w blisko 400 punktach w całym kraju będzie można skonsultować się z profesjonalnymi prawnikami.

czytaj więcej

Rewizyta w Krakowskim WOPR

Świnoujscy ratownicy w górach

W dniach 12-14 września świnoujska Grupa Interwencyjna WOPR brała udział w manewrach organizowanych przez krakowskie i nowosądeckie WOPR. Świnoujscy ratownicy zostali tam zaproszeni w ramach rewizyty i kontynuacji współpracy z Krakowskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

czytaj więcej

Mamy nadzieję, że w Świnoujściu jest inaczej

Województwo niezadowolonych

Te dane są naprawdę zaskakujące. Jak poinformował Portal Samorządowy – najwięcej zadowolonych z życia Polaków mieszka w woj. pomorskim, śląskim i lubuskim, najmniej – w woj. warmińsko-mazurskim, lubelskim i… zachodniopomorskim.

czytaj więcej

Narodowe Czytanie 2014

Henryk Sienkiewicz dawniej i dziś

W sobotę 6 września w całej Polsce odbyła się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie. Zainicjowana została w 2012r. przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Dwa lata temu czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w 2013 r. utwory Aleksandra Fredry, natomiast tegoroczna edycja akcji poświęcona została Trylogii Henryka Sienkiewicza. 

czytaj więcej

Budżet obywatelski

Może być ekstremalnie

„Extreme Day” to idea całodziennej imprezy kulturalno-sportowej, która ma propagować alternatywne odmiany aktywności sportowej, oraz być może natchnie mieszkańców Świnoujścia pasją do sportów ekstremalnych. Na pomysł imprezy wpadła grupa młodych sympatyków sportów, których nazwa zawiera zazwyczaj słowo „boarding”. Ich projekt może być sfinansowany z funduszy budżetu obywatelskiego, zależy to od waszej Waszą decyzji.

czytaj więcej

Wydarzenia

Cel na Hel

Ze Świnoujścia na Hel, 350 kilometrów pieszej eskapady w jedyne 120 godzin. Takiego zdania podejmie się w przyszłym tygodniu siedmioosobowa grupa wędrowców. A wszystko to by wesprzeć Tomka Kondasa, młodego człowieka walczącego z chorobą nowotworową.

czytaj więcej

Budżet obywatelski

Naukowo w SP 6

„Tydzień Młodych Odkrywców” - taki projekt ze swoimi uczniami chcą zrealizować nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świnoujściu. Pomysł ma być sfinansowany z funduszy przeznaczonych na budżet obywatelski. Jak zapewniają organizatorzy, ma być naukowo, ciekawie i aktywnie.

czytaj więcej

Edukacja

Zmiany w roku szkolnym 2014/15

1 września rozpoczął się nowy rok szkolny, dla niektórych uczniów to trudny dzień, dla innych wyczekiwany moment po wakacyjnej labie. Polskie szkoły w roku 2014/2015 czeka kilka zmian. Maturzyści zmierzą się z nową formułą egzaminu maturalnego, przedszkolaki rozpoczną naukę języków obcych, a etyka w szkole będzie dostępna dla każdego ucznia.

czytaj więcej

Vibrio vulnificus

Mała i niebezpieczna. Czyha w Bałtyku

Zmarł turysta, który na przełomie lipca i sierpnia wykąpał się w niemieckich wodach Bałtyku. Tragedii winna jest infekcja bakteryjna, wywołana przez przecinkowce. Według danych Urządu Zdrowia Meklemburgii-Przedmorza, na terenie landu odnotowano sześć tego typu infekcji, a w 2010 roku na skutek zakażenia przecinkowcami zmarły dwie osoby.

czytaj więcej

Fauna Bałtyku

Arktyczny ssak w pobliżu Świnoujścia

O fokach szarych, coraz chętniej zaglądających w ostatnim czasie w nasze rejony, pisaliśmy w lipcu. Kilka dni temu Błękitny Patrol WWF poinformował, że na plaży w pobliżu Świnoujścia została zaobserwowana foka obrączkowana, zwana inaczej nerpą. Foki te niezwykle rzadko pojawiają się na polskim wybrzeżu.

czytaj więcej

Pomorze Zachodnie

Stanowisko marzeń obsadzone

Anita Demianowicz z Gdańska zwyciężyła w konkursie na blogera - podróżnika, który na zlecenie Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Turystyki zwiedzi i opisze atrakcje Pomorza Zachodniego. O naborze na stanowisko pisaliśmy pod koniec lipca.

czytaj więcej

Prawo

Obowiązkowe odblaski dla pieszych

Od 31 sierpnia 2014r. każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

czytaj więcej

Nowa kategoria w dziale ogłoszeń

Podręczniki szkolne. Sprzedam - Kupię - Oddam

Wielkimi krokami zbliża się koniec wakacji i o ile dla naszych pociech pozostałe dwa tygodnie to data odległa, to wielu rodzicom zaczyna brzmieć w głowach alarm przypominający o szkolnej wyprawce. Jej podstawowy i zarazem najbardziej kosztowny element to podręczniki szkolne. 

czytaj więcej

Pogoda

Uwaga, burze!

Przez najbliższe trzy dni możemy spodziewać się gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Cały czas obowiązuje też ostrzeżenie przed upałami. Uważajcie na siebie!

czytaj więcej

Ćwiczenia Wargacz 2014

Dzień na manewrach, cz. II

Właśnie zakończyły się największe w tym roku ćwiczenia 8 Flotylli Obrony Wybrzeża Wargacz 2014. Przez 5 dni kilkanaście jednostek i setki marynarzy wykonywali szereg zadań – od stawiania pól minowych, przez strzelania artyleryjskie po przyjmowanie desantu Rosomaków. Dzięki uprzejmości dowództwa 8 FOW. Mogliśmy zobaczyć przebieg ćwiczeń oczyma marynarzy.

czytaj więcej

Pierwsza Poprzednia  | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 |  Następna Ostatnia