Sobota, 25 maja 2024r.

Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Region

Region

Region

Kradną rowery w Niemczech. Policja zapowiada wzmożone kontrole

W poniedziałek, 8 kwietnia dwóch młodych świnoujścian zostało zatrzymanych w Ahlbecku podczas próby kradzieży rowerów. W ostatnim czasie na wyspie ginie coraz więcej jednośladów, dlatego niemiecka policja zapowiedziała wzmocnione kontrole, także przez funkcjonariuszy w cywilu.

czytaj więcej

Wydarzenia

Czy Niemcy i Polska tracą na globalizacji? 11. Uznamskie Dni Literatury rozpoczną się od niemiecko-polskiej dyskusji panelowej

Globalizacja stawia przed Polską i Niemcami wielkie wyzwania. Temu fascynującemu zagadnieniu będzie poświęcona tłumaczona symultanicznie na język polski dyskusja panelowa z udziałem znamienitych gości. Odbędzie się ona podczas ceremonii otwarcia Uznamskich Dni Literatury w niedzielę 31 marca o godzinie 15 w hotelu Palacew miejscowości uzdrowiskowej Zinnowitz. 

czytaj więcej

Rozmaitości

Zimowy Festyn Koszy Plażowych

Czwarty weekend stycznia na wyspie Uznam tradycyjnie poświęcony jest zabawie na plaży z ciekawą i sportową atrakcją - Mistrzostwami Świata w Biegu z Koszem Plażowym.

czytaj więcej

Region

Młodzi Niemcy uczą się języka polskiego

Prawie 1 tys. uczniów uczy się języka polskiego jako przedmiotu obowiązkowego w szkołach w całej Meklemburgii – Pomorzu Przednim. Do tego ponad 1,5 tys. dzieci i młodzieży z sąsiedniego powiatu Pomorze Przednie - Greifswald przystąpiło ostatnio do współfinasowanego przez UE programu nauczania języka polskiego. Język polski cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ zarówno młodzi ludzie, jak i ich rodzice uważają, że znajomość tego języka obcego ma realny wpływ na rozwój kariery zawodowej mieszkańców terenów przygranicznych

czytaj więcej

Region

Trzeci most połączy Uznam ze stałym lądem

Niemcy planują budowę nowego mostu na drodze krajowej B 111. Ma on między innymi usprawnić dojazd do autostrady A 20. 6,5 km trasa z 1,5 km mostem nad nurtem Piany będzie alternatywą dla dotychczasowego przejazdu przez zwodzony most w Wolgaście. Niestety, inwestycja powstanie później niż tunel pod Świną. 

czytaj więcej

Opłata uzdrowiskowa w Niemczech

Z biletem uzdrowiskowym bezpłatne przejazdy autobusami UBB do końca lutego. W konsekwencji wzrośnie jego cena

Od sierpnia opłata uzdrowiskowa w sąsiednich niemieckich kurortach uprawnia również do bezpłatnego przejazdu wszystkimi połączeniami autobusowymi UBB. Dotychczas z oferty skorzystało ponad 100 tys. osób, dlatego akcja zostanie wstępnie przedłużona do końca lutego 2019 r. Władze przymierzają się do wprowadzenia pomysłu na stałe, rozważają przy tym podniesienie ceny za tzw. kurtaxe. 

czytaj więcej

Ostrzeżenie

Uwaga. Wiatr, deszcz i grad do godziny 16.00

Służby meteorologiczne ostrzegają, że do godziny 16.00 wystąpią silne podmuchy wiatru i opady deszcz z gradem. Administratorzy miejskich parków i cmentarzy komunalnych apelują do mieszkańców i gości, aby w tym czasie nie wchodzili do parków, na cmentarze i inne tereny zadrzewione, gdzie wichura może łamać gałęzie, a nawet przewracać drzewa.

czytaj więcej

Wydarzenia

Transgraniczne spotkania, poznajemy siebie i swój region

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu wspólnie z Deutsch-Polnisches Frauen-Forum (Niemiecko-Polskim Forum Kobiet) zorganizowała, w okresie od 15 maja do 8 czerwca 2018 roku, dla dzieci przedszkolnych z Polski i Niemiec trzy spotkania – w Trassenheide, Międzyzdrojach oraz w Świnoujściu.

czytaj więcej

Wydarzenia

Aktywne wakacje z Wolińskim Parkiem Narodowym

Woliński Park Narodowy serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w cykl spotkań plenerowych na stoisku edukacyjno-promocyjnym w czasie wakacji 2018 r. Nasze stoisko otwarte będzie w każdy poniedziałek, od 25 czerwca do 27 sierpnia 2018 r. w godzinach od 9.00 do 14.00.

czytaj więcej

Region

Dwa sobotnie wernisaże - fotografia i rysunek

W sobotę 2 czerwca 2018 r. odbędą się dwie bardzo różne i niezwykle ciekawe artystycznie wystawy. O godz. 16. 00 w „Domu Turysty” przy molo w Bansinie odbędzie się otwarcie wystawy pod tytułem "KURTYNA DO GÓRY, ARENA CYRKOWY JEST WOLNA!”.

czytaj więcej

Wydarzenia

Woliński Park Narodowy zaprasza na Noc Muzeów 2018

Woliński Park Narodowy po raz kolejny organizuje Noc Muzeów. Wydarzenie w latach poprzednich cieszyło się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności i turystów. W tym roku, wraz z partnerami, przygotowaliśmy wiele atrakcji, aby urozmaicić tę niezwykłą noc. Tematem przewodnim w tym roku jest Las i jego tajemnice.

czytaj więcej

MOVED memories. Border sounds of buried stories

Szkolenie umiejętności w zakresie kultury pamięci w europejskich obszarach przygranicznych

W polsko-niemieckim regionie przygranicznym można zauważyć, jak gwałtowna migracja charakteryzuje społeczeństwo europejskie. Przykładowo miliony polskich obywateli w następstwie II wojny światowej straciły swoje domy rodzinne w wyniku wysiedleń, robót przymusowych, deportacji, zsyłek, prześladowań, ucieczek i wypędzeń.

czytaj więcej

Region

„Cztery Zakątki” w Stralsundzie

W dniach 12-13 kwietnia 2018 roku w Stralsundzie odbyło się spotkanie w ramach programu „Cztery Zakątki Południowego Bałtyku”. Świnoujście reprezentowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w składzie: Wiktoria Czarnecka, Aleksandra Lubiecka, Marta Warlińska, Kamil Bońkowski, Jakub Dunajko oraz Oskar Makowski.

czytaj więcej

Region

Na początek mobilna wieża widokowa

Cesarskie Uzdrowiska stale poszukują pomysłów na zwiększenie atrakcyjności turystycznej niemieckich kąpielisk. W sezonie 2018 na boisku w Heringsdorfie stanie City Skyliner, najnowocześniejsza i najwyższa na świecie mobilna wieża widokowa. 

czytaj więcej

Region

Nowe samochody zachodniopomorskiej KAS

30 nowych samochodów otrzymała zachodniopomorska KAS. Samochody przeznaczone zostały do zadań Działu Realizacji i Służby Dyżurnej. Posłużą m.in. do monitorowania drogowego przewozu towarów w naszym województwie.

czytaj więcej

Jarmark zimowy w Heringsdorie

Tu fajerwerki rozbłysną już o 17:00

W Heringsdorfie, tuż przy lodowisku, trwa jarmark zimowy. Pod hasłem „Magiczny świat zimy nad morzem” organizatorzy przygotowali moc atrakcji, a najważniejsze z nich to pokazy fajerweków oraz laserów.

czytaj więcej

Pierwsza Poprzednia  | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 Następna Ostatnia