Wolontariusze z Młodzieżowego Centrum Wolontariatu przy Fundacji Motywacja i Działanie oraz wolontariusze z Maranatha Kościół Chrześcijan Baptystów kolejny raz będą aktywnie działali w wielkanocnej zbiórce żywności.
Dopalacze pojawiły się Polsce kilka lat temu. Informacje o zatruciach regularnie pojawiają się w mediach. W sierpniu br. w życie weszła nowela ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zgodnie z którą osoby sprzedające dopalaczebędą traktowane jak handlarze narkotykami, a osoby uzależnione od nowych substancji psychoaktywnych jak uzależnieni od narkotyków.
Równa Firma to plebiscyt, w którym nagradzane są organizacje z województwa zachodniopomorskiego wyróżniające się w zakresie społecznej odpowiedzialności.
Zapraszamy na żywą galerię ulicznego malarstwa: TWORZYMY NASZ PIERWSZY MURAL! To będzie wspólna praca nad graffiti liderów młodzieżowych z Fundacji Motywacja i Działanie.
W rezerwacie Karsiborska Kępa już w przyszły weekend konie zostaną przeprowadzane na teren właściwy rezerwatu. Do tej akcji potrzeba jak największej liczby osób niebojących się koni!
W pierwszy i trzeci czwartek każdego miesiąca w godzinach 14:30 – 17:30 w świnoujskiej siedzibie Lokalnego Centrum Wolontariatu przy Fundacji Motywacja i Działanie na ul. Armii Krajowej 11/2 koordynatorzy wolontariatu czekają na osoby, które chciałby zostać wolontariuszami i na te, które potrzebują pomocy wolontariuszy.
Tak! Swój pierwszy mikrogrant pozyskała młodzież z Fundacji Motywacja i Działanie! Wszystko zaczęło się od włączenia w ogólnopolską akcję „Masz Głos – Masz Wybór”. Akcja ta wspiera mieszkańców różnych miast z całej Polski we współpracy z lokalnymi władzami, aby wspólnie realizować ważne obywatelskie cele, będące inicjatywami samych mieszkańców.
Zapraszamy wszystkich Wolontariuszy, przedstawicieli instytucji i organizacji współpracujących z wolontariuszami oraz wszystkich sympatyków wolontariatu na uroczystą Galę Wolontariatu 2016
18 listopada 2016 r. dla Fundacji Motywacja i Działanie wyjątkowym dniem! W siedzibie Fundacji odbyło się międzynarodowe spotkanie Wolontariuszy ze Świnoujścia z Wolontariuszami z Rosji, Ukrainy i Białorusi.
Zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą, blogerką kulinarną Vege tu Jemy. W sobotę 19 listopada w godzinach od 15.00 do 18.00 w Evka Vegebar luźne ROZMOWY O KUCHNI ROŚLINNEJ.
Szpital Miejski im. Jana Garduły prowadzi cykl działań mających na celu promocję zdrowia psychicznego. Zadanie to realizowane jest we współpracy z Urzędem Miasta Świnoujście, który odpowiada za program ochrony zdrowia psychicznego w Świnoujściu.
W lutym wolontariusze Lokalnego Centrum Wolontariatu Fundacji Motywacja i Działanie zorganizowali w Międzyzdrojach zbiórkę karmy i innych niezbędnych rzeczy dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowicach. Mieszkańcy Międzyzdrojów okazali się bardzo wrażliwi na los bezdomnych psów i kotów i wolontariusze zebrali naprawdę sporą ilość rzeczy.
W świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej w Międzyzdrojach pojawili się nietypowi goście: uczestnicy i trenerzy programu „go!proArtNotDrugs – SKATE EDITION” Pracowni Motywacja i Działanie.
W środę 23.03.2016 miał miejsce przełomowy moment na drodze ubiegania się młodzieży międzyzdrojskiej o budowę skateparku. W końcu ich marzenie się ziści!
Fundacja Motywacja i Działanie zaprasza na zajęcia Szkółki sportów SKATE - „SKATE JUNIOR”, które od marca 2016 roku odbywać będą się na terenie Świnoujścia!
SKATE JUNIOR to zajęcia dla wszystkich osób, które chciałyby spróbować na własnej skórze skateboardingu i longboardingu. Zajęcia skierowane są do osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z deskorolką. SKATE JUNIOR to szkółka deskorolki i longboardu skierowana dla osób początkujących, poszukujących nowych kreatywnych wrażeń.
Od października 2013 roku Szpital Miejski im. Jana Garduły prowadzi cykl działań mających na celu promocję zdrowia psychicznego. Zadanie to ściśle realizowane jest we współpracy z Urzędem Miasta Świnoujście, który odpowiada za program ochrony zdrowia psychicznego, a nasz zespół za merytoryczną opiekę uniwersalnych oddziaływań tego zadania
WOŚP już jutro! Stoisko „SKATE JUNIOR” które przygotowaliśmy specjalnie na tą okazję to mini warsztaty deskorolkowo-longboardowe dla najmłodszych! Czekamy na Was na placu przed Urzędem Miasta, w razie niepogody w sali MDK. Startujemy koło południa!
Połączenie pasji do sportów skate w przebiegu zastosowania profilaktyki uniwersalnej u młodzieży w wieku gimnazjalnym – tak najogólniej można opisać program realizowany przez nas na terenie Międzyzdrojów. Udało nam się stworzyć program, na zajęcia którego, w czasie pozalekcyjnym przyciąga najbardziej wymagającą grupę wiekową, czyli młodzież gimnazjalną.
Za nami ostatnia, IV edycja „Projektu CZP” pod hasłem „Każdy inny, wszyscy równi”. Tym razem przeprowadziliśmy 2 cykle dwuczęściowych warsztatów antydyskryminacyjnych, w których udział wzięło blisko 20 osób. Warsztaty odbywały się w siedzibie Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu.
Nasza Fundacja otrzymała wyróżnienie. 1 grudnia podczas Debaty otwierającej - Wolontariat na Pomorzu Zachodnim – wyróżniono nas za zaangażowanie w promowanie idei wolontariatu i obywatelskich przedsięwzięć.
Tak drugiego grudnia świętowaliśmy w Lokalnym Centrum Wolontariatu "Międzynarodowy Dzień Wolontariusza"! Jeszcze raz chcielibyśmy podziękować właścicielom Inna Bajka Cafe & Pub za przepyszne łakocie, jakie przygotowali specjalnie na tą okazję. Zapraszamy na krótki film!
O tym, że alkohol szkodzi zdrowiu wie każdy. Jednocześnie jest to używka powszechnie dostępna i legalnie sprzedawana osobom pełnoletnim. Nie bez powodu to właśnie z pełnoletnimi uczniami świnoujskich szkół ponadgimnazjalnych rozmawiamy o konsekwencjach związanych z piciem alkoholu przez kobiety w ciąży oraz kierowców. Jest to bowiem dla większości z nich ostatni moment, kiedy przekazanie tej wiedzy, którą prędzej czy później będą mogli wykorzystać, jest możliwe. Gdy zaczną pracę, czy pójdą na studia nikt już takich zajęć z nimi nie przeprowadzi.
Wszystko to, co w tym roku dzieje się w związku z dopalaczami sprawiło, że temat ten stał się szczególnie pożądanym tematem zajęć profilaktycznych w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wyszliśmy temu naprzeciw. Opierając się na programie „Smak życia, czyli debata o dopalaczach” autorstwa Krzysztofa Wojcieszka twórcy wielu programów profilaktycznych stworzyliśmy dwugodzinny warsztat dla uczniów klas gimnazjalnych i I klas szkół ponadgimnazjalnych z ternu Świnoujścia.
Miniaturowe repliki najsławniejszych nadbałtyckich budowli mogli zobaczyć uczestnicy programu psychoedukacyjnego „Grajki – pomagajki” jak i wolontariusze Lokalnego Centrum Wolontariatu.
Przed nami kolejna, IV edycja "Projektu CZP" pod hasłem "Każdy inny, wszyscy równi". Tym razem zapraszamy na dwuczęściowy cykl warsztatów antydyskryminacyjnych, z których pierwsza tura rusza już w TEN CZWARTEK!
III odsłona „Projektu CZP” miała inny charakter niż poprzednie 2 edycje. Tym razem wszystko, co działo się w trakcie spotkań nie miało na celu przygotowania finału o zasięgu ogólnomiejskim. To, co wraz z uczestnikami „Projektu CZP” przygotowaliśmy, to seria spotkań integracyjnych z pacjentami Centrum Zdrowia Psychicznego Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego w Świnoujściu. Każdemu ze spotkań towarzyszyły tematyczne animacje przygotowane przez uczestników projektu, nad których przeprowadzeniem nadzór merytoryczny sprawował nasz zespół.
Chciałem wybrać się dziś do „miasta”. Mieszkam na obrzeżach Świnoujścia, do centrum czy to handlowego czy też administracyjnego, mam około 3 km w linii prostej. Niechcący stałem się uczestnikiem ogólnoeuropejskiej akcji Dzień bez Samochodu. Niechcący, bo nie miałem alternatywy dla własnych nóg.
Właśnie dziś rozpoczyna się FESTIWAL WOLONTARIATU w Warszawie. Reprezentacja MID, uczestniczy w tym wydarzeniu! FESTIWAL WOLONTARIATU to 3 dni akcji, warsztatów, wizyt studyjnych i oczywiście dobrej zabawy.
Co w wakacje robili Wolontariusze naszego Lokalnego Centrum Wolontariatu (LCW). Odpoczywali, pracowali, zwiedzali, leniuchowali. Ale koniec tego! Wakacje dobiegły końca, a wrzesień to start okresu, w którym pomoc Wolontariuszy wielokrotnie okazuje się niezbędna.
Właściwie to równie dobrze ten wpis mógłby się nazywać „Słów kilka po przejażdżce do Kolpinsee”, tylko jakiś taki ten tytuł wydaje się długi i pretensjonalny. W każdym bądź razie jest to wynik dwóch godzin spędzonych w siodełku, podczas których miałem dużo czasu na przemyślenia. A przy okazji spotkało mnie po drodze kilka zdarzeń, którymi chciałbym się z Wami podzielić.
Tomasz Marczyński wśród mężczyzn i Małgorzata Jasińska wśród kobiet, zostali Mistrzami Polski w kolarstwie, w wyścigu wspólnym elity. Tylko o tym pewnie już wiecie. A kto zna wyniki i miejsca naszej Ani Harkowskiej? Naszej – nie naszej, bo choć startuje w barwach Warmii Olsztyn, to nigdy nie przestała przyznawać się do Świnoujścia. Co jeszcze działo się w Sobótce? Głównie wiało i padało.
Przyzwyczailiśmy się już do tego, że ostatni miesiąc roku szkolnego, to bardzo gorący okres wolontarystyczny. To wtedy uruchamia się wiele imprez plenerowych ( i tych mniejszych i tych większych), w których pomoc wolontariuszy jest bardzo mile widziana. Od końca maja do drugiej połowy czerwca musieliśmy się bardzo starać, żeby nie pomylić miejsc, w które wysyłamy wolontariuszy – tyle ich bowiem było.
W jednym z poprzednich wpisów mogliście przeczytać o finale II edycji "Projektu CZP" jakim była gra miejscka. Już dzisiaj możecie zobaczyć krótki film z jej przebiegu.
W miniony piątek mimo nienajlepszej pogody odbyła się gra miejska będąca finałem II edycji „Projektu CZP” pod hasłem „Każdy inny wszyscy równi”, którego realizatorem jest Szpital Miejski im. Jana Garduły sp. z o. o. w Świnoujściu, a wykonaniem zadania zajmuje się nasz zespół. Do udziału w grze zgłosiły się 4 szkoły z terenu Świnoujścia: Zespół Szkół Publicznych, Gimnazjum nr 2 im. H. Sienkiewicza. Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki oraz Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Świnoujściu. Każdą ze szkół reprezentował 5 osobowy zespół uczniów.
Wczoraj zakończyliśmy realizację projektów profilaktyki HIV/AIDS na terenie Świnoujścia. Wzięli w nich udział uczniowie VI klas szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. Dlaczego zajęcia te kierujemy właśnie do odbiorców z tej konkretnej grupy wiekowej? Dlatego, że są to osoby wchodzące w wiek dojrzewania, bardzo często zmieniające środowisko zarówno szkolne jak i koleżeńskie, osoby w wieku, w którym zdobyta wiedza i informacje mogą wpływać na podejmowane w niedalekiej przyszłości decyzje i zachowania.
Lubisz jeździć rowerem, miejskie ścieżki to dla Ciebie za mało i chcesz spróbować czegoś innego? Odważ się rusz na zachód – tam przecież jest cywilizacja. Nawet mało doświadczony rowerzysta może czuć się bezpiecznie na niemieckich szosach, a ilość ścieżek rowerowych wręcz powala. Wsiadaj na rower i jedź z nami, ale uwaga – będzie dość ambitnie!
Już jutro start jednej z ciekawszych imprez kolarskich w naszym regionie – Ultramaratonu im. Olka Czapnika. Spokojnie, to impreza na której swój dystans do zmierzenia znajdzie każdy – od ultramaratończyka po kanapowych kolarzy.
Kilka słów po ubiegłotygodniowym wyścigu kolarskim, który zagościł w Wolinie. Było warto pojechać, popatrzeć i pokibicować. Atmosfera fajnej imprezy godna pozazdroszczenia. Byli kibice, były emocje, kolarze walczyli na każdej premii jakby to był przynajmniej Tour de Pologne, a nie wyścig dla trzeciej ligi.
To już trzeci rok działalności naszego Lokalnego Centrum Wolontariatu (w skrócie LCW). Wszystko zaczęło się 01.03.2013 r. Od tego czasu zajmujemy się pośrednictwem wolontariatu na terenie Świnoujścia. Nasze LCW działa na standardach funkcjonowania Regionalnego Centrum Wolontariatu w Szczecinie zgodnie z wytyczonymi standardami rekomendowanymi przez Ogólnopolską Siec Wolontariatu w Polsce z siedzibą w Warszawie.
Po dłuższej przerwie wracam do bloga. Wyjątkowo jednak zahaczymy o sąsiednią wyspę, a nawet o stały ląd. Dlaczego? Otóż w najbliższy czwartek do Wolina zawita wyścig kolarski z kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Panie i Panowi, zapraszam na Bałtyk – Karkonosze Tour.
Jesteśmy właśnie w trakcie IX Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu. Zaczął się on 10.05., a kończy 17.05. W wielu miastach w Polsce z tej okazji organizowane są różnego rodzaju imprezy tematyczne promujące ideę wegetarianizmu. W Świnoujściu wydarzeniem takim będzie Wieczór Wegetariański pod hasłem MEET to EAT, który odbędzie się w Jazz Club Centrala Scena w niedzielę o godzinie o o godz. 17.00.
Jak już wiecie I edycja „Projektu CZP” została zakończona. Finałowa plakatowa miejska kampania informacyjna Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o.o., która przygotowana została przez uczestników naszych warsztatów pomału ukazuje się w przestrzeni miejskiej. Widzieliście już jakiś plakat?
Świetna atmosfera, skateboarding, BMX, longboarding i blisko 30 uczestników - tak w kilku słowach można opisać spotkanie na skateparku w Świnoujściu uczestników, którzy biorą udział w autorskim programie Pracowni Motywacja i Działanie pn. go!pro.Art.notDrugs - SKATE EDITION.
Doczekaliśmy się finału I edycji „Projektu CZP” pod hasłem „Każdy inny, wszyscy równi”! Od drugiej połowy lutego pod czujnym okiem naszej kadry, grupa uczestników projektu podczas cotygodniowych warsztatów przygotowywała plakaty, które teraz tworzą miejską kampanię informacyjną Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o.o. „Przeciwdziałanie stygmatyzacji i dyskryminacji osób zaburzonych psychicznie".
Program „FreD goes net” to program profilaktyczny rekomendowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Skierowany jest on do młodych osób w wieku 14 – 21 lat, które zostały przyłapane na eksperymentowaniu z narkotykami lub/i alkoholem. Od kliku lat realizacją tego programu w naszym regionie zajmują się nasi trenerzy.
Wydawać by się mogło, że jeszcze tak niedawno pisaliśmy o tym, że rusza pierwsza edycja „Projekt CZP” pod hasłem „Każdy inny, wszyscy równi” a już stoimy na progu jej finału.
Żaden ze mnie specjalista. Nie znam się na diecie, nie znam się na treningu. Mało na czym się w ogóle znam. Jednak dzięki temu, że nie wstydzę się tego że czasem biegam i czasem jeżdżę na rowerze, zdarza się, że moi znajomi pytają się jak zacząć dbać o własną kondycję. I co ja mam im powiedzieć? Prawdę!
Przeglądając w ostatnim czasie swoje archiwum fotograficzne, natrafiłem na zdjęcia sportowców pochodzących ze Świnoujścia. O ile zdjęć trochę się znalazło, to jednak były to ciągle te same osoby. Choć nie możemy się pochwalić rzeszą krajan, którzy zawojowali czołówki sportowych rankingów to nie mamy się też czego wstydzić. Ci którzy zaistnieli na pierwszych stronach gazet to pierwsza liga w swoich dyscyplinach.
Na biurku mam listę, na której wypisałem tematy które chciałbym w najbliższym czasie poruszyć na blogu. I co z tego, skoro żaden z nich nie wydawał mi się wystarczająco interesujący dla czytelników? Muszę przecież pamiętać, że korzystam z gościny portalu i ktoś to może przeczytać. Dlatego dziś będzie wpis do cna egoistyczny, to będzie moje usprawiedliwienie.
Zdecydowany faworyt wśród chlebów, które ostatnio upiekłam. Idealnie miękki miąższ i chrupiąca skórka. Upieczony w żeliwnym garnku, co jest ostatnio moją ulubioną metodą i myślę, że daje najlepsze efekty w domowym wypieku chleba. Chleb wyrasta przy niewielkim udziale drożdży. Jest ich bardzo mało, a sekretem jest zaczyn, który dojrzewa 12-16 godzin.
Kilka tysięcy lat temu w tym miejscu był brzeg morza, a zbocza góry były klifem. Musiało to wyglądać obłędnie, ale nie ma czego żałować. Dzięki zmianom mamy teraz doskonałe tereny rekreacyjne. Przed Wami Golm Berg, 69 metrów naszych, uznamskich gór.
Dzisiejszy wpis miał dotyczyć zupełnie czegoś innego. Tymczasem zapowiedź jutrzejszej akcji Straży Miejskiej zmotywowała mnie do napisania komentarza. Niestety dostanie się i Straży, i rowerzystom, i kierowcom i miastu także.
Znajdujemy się w najbardziej kretyńskiej porze roku. Jednego dnia zimno, jakby nadchodziło kolejne zlodowacenie, a już kolejny dzień przynosi przyjemnie grzejące słońce. Taka aura szybko może nas przyprawić o nie-zdrowe przeziębienie i przez jakiś czas o wyjściu na spacer czy trening będziemy mogli zapomnieć. Jak z tym walczyć?
W niedzielę kolega Robert namówił mnie na wspólny trening szosowy. Szosówkę mam od dwóch sezonów, potrafię wysiedzieć w siodełku ze dwie godziny, a dystanse po 50 km nie są mi obce. Pomyślałem zatem - co mi szkodzi? Pół godziny później było po mnie.
Siła tkwi w haśle „grosz do grosz a będzie kokosza”, czyli im więcej z nas wesprze daną organizację tym więcej pieniędzy trafi do niej i będzie ona mogła przeznaczyć je na realizację określonych celów.
"Projekt CZP" pod hasłem „Każdy inny, wszyscy równi” swoim zasięgiem obejmuje 4 edycje. Każda zakończy się innym finałem! Do każdej edycji zapraszamy około 20 osób. Nie zwlekaj, zapisz się już dziś!
Notorycznie docierają do nas informacje nt wypadków powodowanych przez pijanych kierowców. Ich skutki są różne, jednak niemal zawsze tragiczne! Co więcej bardzo często słyszymy o tym, że sprawcami tych wypadków byli młodzi pijani kierowcy. Co ich gubi? Brawura? Bezmyślność? Brak trzeźwości umysłu? Brak osoby, która mogłaby powstrzymać takiego kierowcę przed rozpoczęciem jazdy? A może wszystko na raz? Niezależnie od tego, co jest główną przyczyną warto robić wszystko, by zmniejszyć ilość pijanych osób za kierownicą.
Świnoujście to miasto, w którym wiele się dzieje. Cieszy fakt, że podczas organizacji dużej części wydarzeń coraz chętniej korzysta się z pomocy wolontariuszy Lokalnego Centrum Wolontariatu (LCW) przy Fundacji Motywacja i Działanie. Cieszy również to, że świnoujskie szkoły bardzo chętnie angażują się w pomoc LCW w poszukiwaniach wolontariuszy (i to zarówno szkoły podstawowe jak i gimnazjalne czy ponadgimnazjalne). Okazuje się też, że to co łączy mieszkańców obu brzegów Świny to m.in. chęć angażowania się w pomoc innym. Lokalne Centrum Wolontariatu wspierają bowiem wolontariusze z każdej części Świnoujścia!
Co roku zmiana czasu z letniego na zimowy niezmiennie mnie zaskakuje. O ile przesunięcie w marcu wskazówek zegarka do przodu przychodzi mi z łatwością, bo kusi perspektywa dłuższego dnia, o tyle w październiku zawsze zapominam o ich cofnięciu. Z dnia na dzień zmrok zapada co raz wcześniej, a najgorsza jest myśl, że będzie tylko gorzej.
W pierwszym semestrze każdego kolejnego roku szkolnego pojawiamy się na zebraniach rodziców uczniów pierwszych klas gimnazjum. Co roku przedstawiamy temat „Pozamedyczne używanie leków przez młodzież”.
Nastał sezon dyniowy. Zachęcam do intensywnego korzystania z niego, bo dynia ma nam wiele dobrego do zaoferowania. Największym walorem jest oczywiście jej smak, jedyny w swoim rodzaju, nieco słodkawy, znakomicie nadający się zarówno do deserów jak i obiadów.
Dziś zapraszam na prostszą wersję omletu biszkoptowego - pieczoną. Oszczędza ona sporo nerwów przy obracaniu go podczas smażenia. Omlet w ten sposób nie traci cennych pęcherzyków powietrza. Jest więc jeszcze bardziej puszysty, wręcz piankowy.
IV Rajd Rowerowy na Orientację organizowany przez KS Uznam Świnoujście okazał się dla nas pierwszym tego typu wydarzeniem, w którym aktywnie wzięliśmy udział. O Rajdzie dowiedzieliśmy się z mediów lokalnych i zgodnie z instrukcją rajdu zapisu dokonaliśmy internetowo.
Takie śniadania mogłabym jadać codziennie :) Co prawda nie narzekam, bo pankejki ostatnio u mnie goszczą przynajmniej raz w tygodniu, więc to też całkiem niezła statystyka. Za każdym razem staram się trochę eksperymentować z ciastem i przyprawami dostosowując je do konkretnego dodatku. Tym razem kupiłam dorodne i słodkie figi.
Nasza Fundacja od marca 2013 roku prowadzi na terenie Świnoujścia program Lokalnego Centrum Wolontariatu. Z roku na rok przybywa nam wolontariuszy, a pozytywne opinie o ich działalności rozprzestrzeniają się w eterze i powodują, że ofert pomocy wolontarystycznej jest coraz więcej.
Czy to możliwe abyśmy sami decydowali o wydatkach z budżetu miasta? Tak! Po raz pierwszy próbujemy tego w Świnoujściu! W ramach świnoujskiego budżetu obywatelskiego głosowanie ma dwie tury. Pierwsza już za nami. Przyszedł czas na drugą odsłonę, DECYZYJNĄ.
Jak to się mówi? Potrzeba matką wynalazku. Dokładnie. Nie inaczej jest w kuchni. Zdecydowanie najlepsze dania powstają, gdy nie ma czasu na kombinowanie, gdy trzeba zutylizować konkretne produkty zanim zaczną żyć swoim życiem lub kiedy do sklepu nie ma jak pójść. Tak było i w tym przypadku.
Dziś przepis na jagodzianki, które robiłam już jakiś czas temu. Nie będę się spierać, że to najlepsze drożdżówki na świecie. Za rok pewnie spróbuję pokombinować z innym ciastem. W tym postawiłam jednak na znany mi już przepis na brioszki Rachel Khoo.
Zbieranie plastikowych nakrętek jest u nas zawsze tematem numer 1. Dzięki wspólnym staraniom udało nam się uzbierać ich wiele. Przekazaliśmy je na rzecz Kamila ze Świnoujścia i Leny z Kamienia Pomorskiego. Dziś dowiedzieliśmy się, że na nakrętkowe wsparcie czeka również Klaudia ze Szczecina.
To chyba jedne z lepszych pancakes jakie jedliśmy. Bardzo puszyste dzięki serkowi ricotta i pianie z białek. Obłędnie smaczne za sprawą przypraw: cynamonu i kardamonu.
Kiedy jakiś czas temu wybrałam się na jagody, w planach miałam między innymi zrobienie pierogów. Po powrocie do domu i przeglądzie zawartości lodówki zdecydowałam się w końcu na knedle, bo kostka twarogu prosiła się już o zużycie. Skorzystałam z przepisu, który zamieściłam na blogu 2 lata temu, na knedle z dodatkiem sera zamiast ziemniaków.
Lekki i delikatny sernik na zimno z koziego twarożku. Wspaniale się komponuje z takimi sezonowymi owocami jak maliny, borówki czy czereśnie. Jest niesłodki i orzeźwiający, idealny na upalne dni. Smak koziego mleka nie jest przytłaczający.
Słynne słowa śpiewane przez Stanisława Sojkę „życie nie tylko po to jest by brać” zna chyba każdy. Słowa niby banalne i przez wielu powtarzane, ale czy nieprawdziwe? Przecież wielu osobom większą radość od „dostawania” daje „dawanie”. Może warto więc znaleźć okazję do dawania siebie innym?
Zdrowy mus czekoladowy z awokado, bananem i kakao. Masło migdałowe nieco zwiększa jego kaloryczność, ale dodaje też smaku. Masło migdałowe to moje niedawne odkrycie. Kupiłam je raczej bez entuzjazmu dla spróbowania i bardzo przypadło mi do gustu. Można je zrobić w domu, wystarczą migdały i odrobina soli. Nic poza tym. Żadnego cukru.
Mijając kwitnące krzewy czarnego bzu nie sposób go przegapić. Jego zapach jest intensywny i słodki. Ponadto kwitnące kwiaty są najzwyczajniej w świecie piękne. Czarnego bzu rośnie u nas mnóstwo. Warto, więc trochę bliżej mu się przyjrzeć i dowiedzieć się więcej o jego leczniczych właściwościach.
Wprawdzie sezon na szparagi nieuchronnie zmierza ku końcowi, ale jeszcze można je spotkać na straganach. Ja zamierzam cieszyć się nimi do samego końca. Dziś proponuję podać je w towarzystwie młodych ziemniaczków, wędzonego łososia, rzodkiewki i koperku. Sałatkę obowiązkowo podajemy z jajkiem i słodkawym sosem musztardowym. Prosto i pysznie!
Dzisiaj propozycja na szybką sałatkę, której przygotowanie nie zajmie Wam więcej niż 15 minut. Kuskus, szparagi, zielony groszek, pestki dyni i ser feta. Kilka składników, a efekt zachwycający.
Dawno nie robiłam domowej granoli i przyznam, że zapomniałam już jakie to proste i szybkie. Kiedyś przed włożeniem do słoika mieszałam ją z suszonymi owocami. Dziś wybieram wersję bez nich, wychodząc z założenia, że gdy będę miała ochotę zawsze mogę je dodać.
Kurczak tikka masala to danie brytyjskie oparte na kuchni indyjskiej. Jest ponoć najpopularniejszym curry w Wielkiej Brytanii, uznanym wręcz za potrawę narodową, co doskonale pokazuje jak poszczególne narody łączą się przy pomocy jedzenia.
Blood orange, czyli czerwona odmiana pomarańczy uprawiana na Sycylii. Istnieją ich trzy odmiany: Moro, Tarocco i Sanguinello. Choć pomarańcze na Sycylię przybyły dawno temu z Azji, ponoć uprawiane gdziekolwiek indziej nigdy nie osiągną podobnej barwy. Podejrzewa się, że zawdzięczają ją sąsiedztwu Etny i co za tym idzie glebie. Jednakże nie zostało to jeszcze do końca zbadane.
Hmm jakoś tak wychodzi, że ostatnio po drodze mi bardziej z warzywami ;) Dziś curry - gęste, pikantne i pyszne! Do tego bardzo sycące. Z podanej ilości wyjdzie co najmniej 4-5 porcji. Najlepiej podawać je z ugotowanym ryżem basmati, posypane kolendrą lub natką pietruszki i skropione limonką. Zmodyfikowany przepis z niemieckiego magazynu Slowly Veggie!
DOŁĄCZ DO NAS: